موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/117250 :کد

روحانی پیش از عزیمت به عمان و کویت:

ایران هیچگاه به فکر تجاوز و مداخله در امور داخلی کشوری نبوده است

  چهارشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۵ — ۰۹:۱۰
تعداد بازدید : ۲۲۴   
 تحلیل ایران -ایران هیچگاه به فکر تجاوز و مداخله در امور داخلی کشوری نبوده است

ایران هیچگاه نه به فکر تجاوز به کشوری و نه مداخله در امور داخلی کشوری و نه تحمیل عقاید دینی، مذهبی و سیاسی خود بوده است.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، حسن روحانی رئیس جمهوری کشورمان صبح امروز پیش از عزیمت و سفر یک روزه به عمان و کویت در جمع خبرنگاران اظهارداشت: همواره با این دو کشور روابط دوستان و صمیمانه ای داشته ایم، در این سفر راجع به روابط دو جانبه هم با عمان و هم با کویت بحث خواهیم کرد. هر دو مقام هم سلطان عمان و هم امیر کویت قبلا از تهران بازدید کرده بودند و مباحثی داشتیم که آن مباحث در این سفر ادامه پیدا می کند، همچنین ظرفیت های بسیار خوبی بین هر دو کشور برای توسعه روابط دو جانبه وجود دارد و اولین هدف ما توسعه روابط دو جانبه با این دو کشور دوست است.

رئیس جمهور تصریح کرد: مسئله دومی که در این سفر مورد بررسی خواهد گرفت مسائل مربوط به منطقه ما است، زیرا منطقه ما منطقه نا آرامی است و شرایطی که در عراق و سوریه و به خصوص در یمن است که به طور طبیعی راجع به شرایط منطقه و نقشی که این کشورها می توانند مخصوصا در پایان دادن به خون ریزی ها در یمن ایفا کنند لذا در این سفر به طور طبیعی درباره مسائل منطقه بحث و بررسی خواهیم کرد.

روحانی بیان کرد: اخیرا از طرف 6 کشور حوزه خلیج فارس، کشورهای جنوبی خلیج فارس به اصطلاح شورای همکاری، دولت کویت پیامی را ارسال کرده بود از طرف 6 کشور مبنی بر اینکه اراده 6 کشور روابط بهتر با جمهوری اسلامی ایران و حل و فصل سوء تفاهم ها و ارتقا روابط از طریق گفتگو و مذاکره بین طرفین است، ضمن اینکه ما از اصل این پیام استقبال کردیم به طور طبیعی در این سفر از کشورهای 2 عضو شورای همکاری خلیج فارس دیدار داریم، و در این زمینه هم بحث خواهیم کرد.

فارس نوشت: اساس سیاست ایران همواره حسن همجواری با همسایگان بوده، امنیت خلیج فارس برای ما اهمیت خاص و ویژه ای داشته، جمهوری اسلامی ایران هیچگاه نه به فکر تجاوز به کشوری و نه مداخله در امور داخلی کشوری و نه تحمیل عقاید دینی، مذهبی و سیاسی خود بوده است. اساس این سیاست بر مبنای همکاری مشترک با دوستان و کشورهای اسلامی و همسایه ما بوده است. خلیج فارس اهمیت خاص و ویژه ای دارد و همواره اعلام کرده ایم که امنیت این منطقه باید توسط کشورهای منطقه تامین شود، حضور خارجی ها هیچ خاصیتی ندارد و برای این منطقه مضر بوده زیرا آنها دنبال منافع خودشان هستند.

روحانی تاکید کرد: کشورهای منطقه از بلوغ کافی برخورداند و به خوبی می توانند امنیت این منطقه را خودشان تامین کنند.امروز روزی است که همه ما باید به فکر وحدت بیشتر باشیم، فاصله ای که قدرت های بزرگ بین شیعه و سنی درست کرده اند یک شکاف و فاصله جعلی و مصنوعی است، شیعه و سنی در طول صدها سال در این منطقه در کنار هم با برادری و اخوت همزیستی مسالمت آمیز زندگی کرده اند و الان هم همینجور است.

رئیس جمهور گفت: هم ایران هراسی و هم شیعه و سنی هراسی هم همسایه هراسی همه این ها معجول و ساخته و پرداخته بیگانگان است، ما کشورهای منطقه در کنار هم در طول قرن ها زندگی کرده ایم و می کنیم و اگر هم سوء تفاهمی باشد حتما این سوء تفاهمات با مذاکره حل و فصلی می شود. ما خواهان ارتقا روابط در کل منطقه هستیم و هدف نهایی ما ثبات و امنیت بیشتر و توسعه همه کشورهای منطقه است.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :