موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/117718 :کد

استیضاح وزیر راه؛

یک گونی مدارک علیه آخوندی داریم

  یکشنبه ۰۱ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۳
تعداد بازدید : ۳۲۲   
 تحلیل ایران -یک گونی مدارک علیه آخوندی داریم

نشست استیضاح وزیر راه‌وشهرسازی در صحن علنی مجلس در حالی آغاز شد که تجمع کنندگان و معترضان به وضعیت نامطلوب مسکن مهر، رأی مثبت خود را نسبت به استیضاح آخوندی اعلام کردند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، نشست علنی صبح امروز (یکشنبه اول اسفندماه 95) نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس و با تلاوت آیاتی از کلام‌الله مجید آغاز شد. فارس نوشت: در ابتدا 206 نفر از وکلای ملت در صحن علنی حضور داشتند که بر این اساس کرسی 80 نماینده مجلس خالی بود.بررسی طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دستور کار نشست علنی امروز خانه ملت بود.

*آغاز بررسی طرح استیضاح «آخوندی» در صحن علنی مجلس

در ابتدای نشست، بررسی طرح استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در صحن علنی مجلس شورای اسلامی آغاز شد.

طرح استیضاح عباس آخوندی در نشست علنی روز سه‌شنبه هفته گذشته پارلمان با 34 امضا در اعلام وصول شد.

طبق اصل 89 قانون اساسی، نمایندگان مجلس می‌توانند در مواردی که لازم می‌دانند هیأت وزیران یا هر یک از وزرا را استیضاح کنند، استیضاح وقتی قابل طرح در مجلس است که با امضای حداقل 10 نفر از نمایندگان به مجلس تقدیم شود. هیأت وزیران یا وزیر مورد استیضاح باید ظرف مدت 10 روز پس از طرح آن در مجلس حاضر شود و به آن پاسخ گوید و از مجلس رأی اعتماد بخواهد. در صورت عدم حضور هیأت وزیران یا وزیر برای پاسخ، نمایندگان مزبور درباره استیضاح خود توضیحات لازم را می‌دهند و در صورتی که مجلس مقتضی بداند اعلام رأی عدم اعتماد خواهد کرد. اگر مجلس رأی اعتماد نداد هیأت وزیران یا وزیران یا وزیر مورد استیضاح عزل می‌شود. در هر دو صورت وزرای مورد استیضاح نمی‌توانند در هیأت وزیرانی که بلافاصله بعد از آن تشکیل می‌شود، عضویت پیدا کنند.

طبق ماده 108 آیین‌نامه داخلی مجلس، براى استیضاح یک وزیر دو ساعت و براى استیضاح دولت یا بیش از یک وزیر چهار ساعت، استیضاح‌کنندگان مى‏‌توانند از بین خود یک یا چند نفر را براى بحث در موضوع استیضاح معرفى نمایند، ولى در هر حال مجموع نطق‌هاى استیضاح‌کنندگان نباید از مدت فوق تجاوز نماید.

بر اساس مواد 223، 224 و 225 آیین‌نامه داخلی، در جلسه استیضاح، پس از بیانات استیضاح‌کنندگان، رئیس‌جمهور مى‏‌تواند به دفاع از وزیر یا وزیران مورد استیضاح بپردازد، همچنین وزیر یا وزیران مورد استیضاح نیز مى‏‌توانند به دفاع از خود بپردازند. حداکثر وقت دفاع از استیضاح براى رئیس‌جمهور یا چند وزیر پنج ساعت و براى یک وزیر سه ساعت خواهد بود.

وزیر یا وزیران مورد استیضاح مى‏‌توانند حداکثر یک ساعت از وقت دفاع خود را در اختیار یک یا دو نفر از نمایندگان موافق قرار دهند.

بیانات استیضاح‌کنندگان و پاسخ آنها در یک یا چند جلسه باید به طور متوالى صورت گیرد.

استیضاح‌کنندگان مجاز نخواهند بود در ضمن ارائه دلایل و توضیحات خود، موضوعات دیگرى را که به مورد استیضاح مربوط نیست مورد بحث قرار دهند.

پس از پاسخ وزیر یا وزیران مورد استیضاح و یا پاسخ رئیس‏‌جمهور از طرف هیأت وزیران مورد استیضاح، حداکثر دو نفر از نمایندگان استیضاح‌کننده حق دارند، توضیحات تکمیلى بدهند، به شرطى که صحبت هر کدام از ربع ساعت تجاوز ننماید. رئیس‌جمهور مى‏‌تواند حداکثر یک ساعت به دفاع از هیأت وزیران بپردازد و وزیر مورد استیضاح هم مى‏‌تواند حداکثر نیم ساعت مجدداً از خود دفاع کند.

در ماده 225 آیین‌نامه داخلی هم آمده است که پس از انجام استیضاح، رئیس جلسه مجلس «عدم اعتماد وزیر یا وزیران» را به رأى مى‏‌گذارد.

ماده 227 آیین‌نامه داخلی نیز تأکید می‌کند که هنگامى که استیضاح در دستور مجلس است به هیچ وجه نمى‏‌توان دستور را تغییر داد، مگر در موارد طرح‏‌ها و لوایح سه فوریتى.

متن کامل طرح استیضاح وزیر راه و شهرسازی به شرح ذیل است:

بسمه تعالی

هیأت رئیسه محترم مجلس شورای اسلامی

احتراماً اینجانبان امضاء‌کنندگان ذیل به عنوان نمایندگان مجلس شورای اسلامی به استناد بند اول اصل 89 قانون اساسی و ماده 222 آیین‌نامه داخلی مجلس به دلایل زیر تقاضای استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی جناب آقای دکتر آخوندی را داریم.

1 ــ سیستم ریلی به عنوان ایمن‌ترین شیوه حمل و نقل در دو سال گذشته در یک محل دارای دو سانحه مرگبار شده است در حالی که اولاً عامل آن مشکل مدیریتی و خطا در برنامه‌ریزی بوده و نه یک اتفاق. ثانیاً در استیضاح قبلی ایرادات اساسی ایمنی حمل و نقل ریلی هشدار داده شده بود و ثالثاً این سانحه دردناک در محوری اتفاق افتاد که هزینه ابهام‌آمیز تجهیزات سیگنالینگ آن مورد سؤال در استیضاح قبلی بود و بلاک‌بندی این مسیر به‌عنوان افتخار مدیریتی وزارت قلمداد می‌شد ولی همین بلاک‌بندی به‌دلیل سوء مدیریت و برنامه‌ریزی موجب سانحه شد.

2 ــ علت به‌کارگیری نیروی بازنشسته علی‌رغم مخالفت وزارت اطلاعات به‌عنوان مسئول حراست وزارتخانه چیست و چرا علی‌رغم تذکرات دستگاههای نظارتی ایشان را حفظ کرده‌اید و در قبال دخالتهای گسترده ایشان در تخلفات اقتصادی و سوء استفاده‌های مدیریتی سکوت کرده‌اید؟

3 ــ توسعه فعالیت اقتصادی بنگاه‌های وابسته به جناب‌عالی در حوزه وزارت راه و شهرسازی چیست و نقش فرزند شما در قراردادهای وزارتخانه چه توجیهی دارد؟

4 ــ مسکن مهر را مزخرف اعلام کرده و مسکن اجتماعی که در سال اول وزارتتان جایگزین مسکن مهر اعلام نمودید هیچ‌گاه معرفی نشد. طرح جامع مسکن را هم متوقف و بخش مسکن را بلاتکلیف کردید.

5 ــ علت اینکه توافقات خرید هواپیما را مخفی انجام داده و متن توافق را حتی در اختیار کمیسیون عمران قرار ندادید، چیست؟

6 ــ علت اینکه در هیئت دولت به‌جای کار وزارتخانه به‌دنبال طرحهای حزب‌سازی هستید، چیست؟

7 ــ علت عدم شفافیت در قراردادهای شرکت فرودگاه‌های کشور و عدم نظارت بر فعالیتهای اقتصادی مدیران این شرکت چیست؟

8 ــ چرا بررسی سانحه آنتونوف 149 تهران ــ طبس را متوقف نمودید؟

9 ــ در خصوص 4 سانحه مرگبار هوایی و ریلی چه پاسخی دارید؟

10 ــ برای کشته شدن سربازان راکب اتوبوس در فارس چه پاسخی به جامعه دادید؟

11 ــ در تمام دنیا با سوانحی چون سقوط آنتونوف و قطار سمنان، مدیر مربوطه استعفا یا برکنار می‌شد اما شما در سانحه آنتونوف که با مجوز غیرقانونی رئیس هواپیمایی وقت فعالیت می‌کرد، رسماً از ایشان حمایت کردید و جلوی استعفای ایشان را گرفتید، چه پاسخی به افکار عمومی دارید؟

12 ــ کریدورهای بین‌المللی عبوری از ایران به‌دلیل عدم اقدام به‌موقع در کشورهای مجاور جایگزین شده و عملاً فرصتهای نسلهای آینده در حال از دست رفتن است، چه پاسخی دارید؟

برای حضور در جلسه بررسی استیضاح وزیر راه

اسحاق جهانگیری در صحن علنی مجلس حضور یافت

پس از آن، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور برای حضور در جلسه بررسی طرح استیضاح «عباس آخوندی» وزیر راه و شهرسازی، وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

برخی از وزرا و معاونان کابینه نیز همراه با اسحاق جهانگیری در صحن علنی مجلس حضور یافتند.

*لاریجانی: پیگیر هستیم تا مشکل ریزگردها و مشکلات استان‌های شمالی مرتفع شود

علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در آغاز نشست علنی طی سخنانی اظهار داشت: در روزهای اخیر به دلیل نزولات آسمانی زیاد که جای شکر دارد، در مناطقی از کشور به ویژه مناطق شمالی شرایط خاصی برای مردم به وجود آمده و از طرفی طوفان‌ها و ریزگردها در سیستان و بلوچستان و خوزستان و برخی استان‌های دیگر شرایط سختی را برای زندگی متعارف مردم به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه از هفته گذشته هم نمایندگان مجلس و هم دولت تلاش‌هایی برای این مسائل داشتند، افزود: در این زمینه با معاون اول رئیس جمهور بحث مفصلی صورت گرفت و قرار شد جلسه‌ای را برگزار و طرف‌های مختلف را از بخش‌های مختلف دعوت کنند و یک اتهام ملی در کشور برای حل این مسائل هم در کوتاه‌مدت و هم در میان‌مدت انجام شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: روز گذشته این جلسه برگزار شد و با آقای رئیس جمهور نیز در این زمینه بحث شد که پشتیبانی‌های جدی از این موضوع صورت گیرد و ساز و کارهایی فراهم شود تا از این مسائل جلوگیری شود. همه بخش‌ها در حال حاضر در این موضوع درگیر هستند.

لاریجانی در پایان خاطرنشان کرد: ما در تلاش‌های انجام شده و همچنین از نمایندگان استان‌هایی که دچار برف‌های سنگین شده‌اند و همچنین از نمایندگان خوزستان و سیستان و بلوچستان که با جدیت موضوع را دنبال می‌کنند تشکر می‌کنم. این مسئله همچنان مسئله مهم کشور ما هست و پیگیر هستیم تا نگرانی‌ها در چند استان مرتفع شود.

با تجمع مقابل مجلس صورت گرفت

کارت قرمز متقاضیان مسکن مهر به آخوندی/ رای مثبت تجمع کنندگان به استیضاح وزیر راه و شهرسازی

جمعی از متقاضیان مسکن مهر همزمان با آغاز نشست استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی در مجلس شورای اسلامی مقابل درب شمال شرقی خانه ملت تجمع کردند.

تجمع کنندگان درحالی که کارت های قرمز به دست دارند، تاکید می کنند این کارت ها به وزیر داده می شود و به منزله اخراج وی از وزارت راه و شهرسازی است.

برخی تجمع کنندگان هم دست نوشته هایی با مضمون «وزیر را استیضاح کنید»، «آقای آخوندی! مسکن مهر ما را چه کردی؟» و... در دست دارند.


وظایف نظارتی خود را تا آخرین روز مسئولیت وزیر راه انجام خواهیم داد

فراکسیون مستقلان ولایی مجلس شورای اسلامی طی بیانیه‌ای بر ابقای عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی تأکید کردند.

در این بیانیه آمده است: ما نمایندگان عضو فراکسیون مستقلان ولایی ضمن تشکیل مجمع عمومی فراکسیون، موضوع استیضاح وزیر محترم راه و شهرسازی را مورد بحث و بررسی قرار دادیم.

این بیانیه می افزاید: ضمن احترام به همکاران محترم استیضاح‌کننده که استفاده از ابزارهای نظارتی را حق مسلم و قانونی آنها می‌دانیم، اعلام می‌کنیم با توجه به نظرات طرح شده توسط اعضا و رأی‌گیری فراکسیون استمرار خدمت‌رسانی جناب آقای دکتر آخوندی نسبت به وزارت راه و شهرسازی را به مصلحت کشور می‌دانیم.

در این بیانیه آمده است: بدیهی است در صورت ابقای ایشان کماکان وظایف نظارتی خود را تا آخرین روز مسئولیت ایشان و سایر وزرای محترم برابر قانون اساسی انجام خواهیم داد.

رئیس مجلس: بندهای استیضاح آخوندی ابهام ندارد

علیرضا رحیمی نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه اول اسفند در تذکری شفاهی در صحن علنی مجلس با اشاره به بندهای استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی، گفت: بندهای  اول،‌ چهارم، هفتم، دهم و سیزدهم ابهام داشته و صراحت لازم را ندارد. همچنین بندهای 5 و 11 نیز به صورت کلی مطرح شده است.

 علی لاریجانی رئیس مجلس که اداره جلسه را بر عهده داشت در پاسخ گفت:‌بندها صراحت  دارد و ابهامی در آن نیست ممکن است شما به آنها اشکالی داشته باشید.

انتقاد ابطحی از تأخیر چند ماهه برپایی جلسه استیضاح آخوندی

سیدجواد ابطحی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه اول اسفند در جلسه علنی مجلس طی تذکری شفاهی با استناد به ماده 203 آئین‌نامه داخلی مجلس، گفت: طبق آئین‌نامه هیأت رئیسه مجلس باید استیضاح وزرا را بلافاصله به کمیسیون ارجاع داده و کمیسیون نیز ظرف مدت یک هفته به آن رسیدگی کند؛ حال سوال ما این است استیضاح وزیر راه و شهرسازی چه زمانی انجام شده و چند ماه طول کشیده است؟

وی خاطر نشان کرد: استیضاح وزیر راه بلافاصله پس از حادثه قطار سمنان به جریان افتاد اما در هیأت رئیسه ماند و به بررسی برنامه ششم توسعه برخورد.

نماینده مردم خمینی‌شهر در مجلس با اشاره به اینکه قبل چیزی به عنوان لابی‌گری در مجلس نبود، گفت: این موضوع ممکن است برای استیضاح‌های بعدی نیز پیش بیاید.

بنا بر این گزارش، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی که اداره جلسه را بر عهده داشت در پاسخ به ابطحی اظهار داشت: شما زود قضاوت کردید و لابی‌گری در کار نبود.

رئیس مجلس گفت: موضوع استیضاح وزیر راه به بررسی لایحه برنامه ششم برخورد کرد و ما صبح تا شب راجع به آن جلسه داشتیم و نمی‌توانستیم برای استیضاح جلسه برگزار کنیم و در این باره هیچ تخلفی صورت نگرفته است.

صباغیان: مسئولان ارشد کشور باید پاسخگوی سوانح باشند/ کوتاهی آخوندی در سانحه قطار

محمدرضا صباغیان بافقی نماینده مردم بافق و مهریز در مجلس شورای اسلامی در نشست علنی صبح امروز (یکشنبه پارلمان) طی سخنانی به عنوان موافق استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی اظهارداشت: طبق بررسی‌هایم متوجه شدم آقای آخوندی وزیری توانمند و صاحب ایده هستند و بین وزرای فعلی عملکرد قابل قبولی داشتند اما بنده به دلیل کوتاهی‌ها در حادثه قطار مشهد، این استیضاح را امضاء کردم.

وی افزود: در طول چند سال گذشته در این دولت و دولتهای قبل مدیر رده بالا به دلیل کوتاهی‌ها و قصور زیرمجموعه‌اش استعفا داده است که این اتفاق در حادثه قطار هم رخ داد و مدیرعامل راه‌آهن استعفا کرد.

نماینده بافق و مهریز همچنین گفت: یکی از ضعف‌ها این است که اصولاً در اینگونه اتفاق‌ها و حوادث افراد رده پایین مقصر شناخته و تنبیه می‌شوند ولی مسئولان ارشد کشور کاری انجام نمی‌دهند در حالیکه در صورت کوتاهی زیرمجموعه‌شان باید خودشان پاسخگو باشند.

صباغیان بافقی در پایان خاطرنشان کرد: اگر ما به این درجه از احساس وظیفه می‌رسیدیم که شخص رئیس جمهور را در جریان بروز اینگونه حوادث مورد استیضاح و سئوال قرار می‌دادیم، بسیاری از مشکلات کشور حل می‌شد.

سعیدی: آقای آخوندی! آیا برای عبور از رکود سنگین مسکن اقدامی شده است؟

محمداسماعیل سعیدی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه دوم اسفند در صحن علنی مجلس و در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی بر خلاف شایعات، این استیضاح سیاسی نبوده و مبتنی بر وظایف نمایندگی و مستندات است، گفت: برخی می‌گویند از آنجا که دو ماه تا پایان عمر دولت مانده استیضاح به مصلحت نیست در حالیکه این دلیل نمی‌شود که چشم بر بی‌انضباطی‌ها و ناکارآمدی‌ها بپوشیم و وظیفه نمایندگی اقتضا می‌کند که حتی اگر یک روز هم از وزارت وزیری باقی مانده است به تکلیف خود عمل کنیم.

وی از ضرورت نهادینه شدن فرهنگ پاسخگویی و عذرخواهی سخن گفت و افزود: باید در برابر مردم با خضوع تمام بابت اتفاقات عذرخواهی کرد در حالیکه در حادثه قطار تبریز مشهد چنین نشد و آقای وزیر ابتدا اعلام کرد که نگران نباشید چرا که همه مسافران بیمه بودند.

سعیدی با یادآوری سوختن برخی خانواده‌ها در برابر چشم عزیزان‌شان در سانحه قطار تبریز مشهد گفت: یکی از مسافران می‌گوید که ابتدا تلاش کرده است شیشه را بشکند اما ابزاری نیافته است و نردبان قطار هم پس از چند ضربه به شیشه خم شد و در ادامه سوختن عزیزانش را شاهد بوده است.

وی ادامه داد: خانواده‌ای دیگر که در این سانحه عزیزان خود را از دست داده‌اند از پنج آذرماه تاکنون به خانه‌اش نرفته است؛ تنها فرزندی که پس از سال‌ها با نذر و نیاز از امام رضا (ع) گرفته بود به همراه همسرش در مسیر مشهد بودند و خود پای پیاده به کربلا رفته بود که آن حادثه برای قطار رخ داد و حتی خاکستر فرزندش را نیز به دستش ندادند.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی با طرح این پرسش که چرا قطار مجهز به تجهیزات لازم نبوده است، گفت: چرا امدادگران دیر به محل حادثه رسیدند؟ طبق سند راه‌آهن حادثه ساعت 7 صبح رخ داده است اما واگن مخزن‌دار ساعت 8 و 50 از سمنان حرکت می‌کند و ساعت 9 می‌گویند که واگن رسید در حالیکه تا یک ساعت و نیم بعد واگن‌ها می‌سوختند و کسی برای کمک وارد نشد.

وی با استناد به سخن عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی که گفته بود بهترین سیستم هوشمند را برای قطارها نصب کرده‌اند، اظهار داشت: چرا با وجود سیستمی که میلیاردها تومان برای آن هزینه کردید و گزارش آن را به رهبری و مردم دادید و گفتید که خطای انسانی را به صفر می‌رساند، 48 نفر در آتش سوختند؟ چرا باید به مردم اطمینانی دهیم اما بعدا جان‌شان به خطر بیفتد؟

سعیدی در بخش دیگری از سخنان خود در موافقت با استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی خطاب به نمایندگان گفت: آیا برای عبور از رکود سنگین مسکن اقدامی شده است؟ آیا شما نمایندگان از زیرساخت‌های ریلی و جاده‌ای حوزه‌های انتخابیه‌تان،‌از نوسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده و روستایی و حواشی شهرها و از تکمیل پروژه‌های مسکن مهر و مسکن اجتماعی و نیز بهبود وضعیت حمل و نقل برون‌شهری راضی هستید؟

وی با ذکر این نکته که وزیر راه بدون ارائه طرحی مشخص، مسکن مهر را مزخرف خواند و مسکن اجتماعی را نیز که با الگوی زندگی قشر مستضعف همخوانی نداشت به جایی نرساند، خاطرنشان کرد: عدم تحقق بندهای مربوط به راه و مسکن در برنامه پنج ساله پنجم توسعه، عدم اخذ مالیات از خانه‌های خالی و عدم توجه به سیاست‌های اصل 44 از دیگر نقدهای وارد به عملکرد وزیر راه و شهرسازی است.

نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی در تشریح بند دیگری از استیضاح عباس آخوندی خطاب به وی گفت: با کدام منطق 118 فروند ایرباس و 108 فروند هواپیما از شرکت ورشکسته بوئینگ خریداری کردید؟ چرا این بودجه را برای بخش خصوصی واقعی فراهم نکردید؟ به جز ایرلاین‌های دولتی هما 13 شرکت هواپیمایی دیگر نیز داریم که دولت موظف به حمایت از آنهاست در حالیکه با سیاست‌های کنونی وزارت راه شرکت‌های خصوصی به تدریج زمین خواهند خورد.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه آزادسازی نرخ بلیت هواپیما منجر به افزایش انحصار در این خطوط و نیز افزایش هزینه برای مسافران بدون بالا رفتن کیفیت خدمات پرواز شد، عنوان داشت: خط آهن تبریز - بازرگان مدت‌ها به حال خود رها شده بود اما بلافاصله پس از طرح استیضاح آقای نوبخت معاون رئیس‌جمهور آمد و سوار قطار شد و به تبریز آمد.

مقدسی: آخوندی با وجود توان داخلی واگن و کشتی باری از خارج خرید/ دولت از جراحی نترسد

سیدمهدی مقدسی نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه اول اسفند در جلسه علنی مجلس و به عنوان موافق استیضاح عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی گفت:‌ همواره با افتخار از دولت حمایت کرده‌ام اما هر جا اشکالی باشد مطرح می‌کنیم.

وی با اشاره به اینکه از موضع فراکسیونی صحبت نمی‌کند، خطاب به اسحاق جهانگیری معاول اول رئیس‌جمهور که در صحن حضور داشت، بیان داشت: نگرانی جراحی در دولت نباشید و تصور نکنید اگر وزیری از دولت برود ضربه‌ای به دولت خواهد بود.

مقدسی با یادآوری اینکه در همه دنیا زمانی که اتفاقاتی همانند سانحه قطار تبریز- مشهد رخ می‌دهد بالاترین مقامات از مردم عذرخواهی می‌کنند، گفت: زیبنده بود که آقای آخوندی پس از حادثه قطار استعفا می‌داد؛ این به آن معنا نیست که همه مسئولیت متوجه ایشان است بلکه به خاطر کاهش آلام حادثه‌دیدگان باید صورت می‌گرفت، نه اینکه مدیرعامل راه‌آهن استعفا دهد و آقای آخوندی خود از زیر بار مسئولیت شانه خالی کند.

وی با ذکر اینکه یک ماه تا پایان سال باقی مانده و همه باید بابت عملکرد خود به رهبری گزارش ارائه دهند از بیکاری به عنوان یک مطالبه به حق مردم نام برد و تصریح کرد: بارها به آقای آخوندی تذکر دادم که وقتی امکان ساخت واگن باری را در داخل داریم چرا از خارج خرید می‌کنید؟ که ایشان پاسخ داد بهره‌بردار، بخش خصوصی است.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی گفت:‌این در حالی است که آقای نعمت‌زاده وزیر صنعت،‌معدن و تجارت اعلام کرد اگر واگن از خارج کشور وارد شود من جلوی ریل می‌ایستم؛ مگر می‌شود وزیر صنعت حرف ناپخته بزند؟ چرا آقای آخوندی وزیر صنعت را دور می‌زند و به رئیس‌جمهور نامه می‌نویسد که می‌خواهم از خارج واگن وارد کنم؟

وی با اشاره به عدم پرداخت 9 ماهه حقوق در شرکت هپکو و بحران شرکت واگن پارس خاطرنشان کرد: چرا از درون یک دولت 2 طرح درباره واگن‌های باری بیرون می‌آید؟

مقدسی در بخش دیگری از سخنان خود در مافقت با استیضاح آخوندی به خرید 10 فروند کشتی از کره جنوبی اشاره کرد و گفت: این در حالی است که 8 فروند از آن در داخل قابل ساخت است.

وی با طرح این سؤال که چرا وقتی در داخل بحران بیکاری داریم ماشین‌آلات سنگین را از خارج وارد می‌کنند،‌ اظهار داشت: دولت به وزارت راه توصیه کرد که خریدهای خود را از شرکت هپکو انجام دهد اما این وزارتخانه این توصیه را مسکوت گذاشته است.

نماینده مردم اراک در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ساماندهی نحوه پاسخگویی وزرا به مجلس و مردم گفت: بحران بیکاری باید با ارائه یک سازوکار مناسب حل شود نه اینکه وزیری یک مسیر را طی کند و وزیر دیگر به وزیر دیگر.

ادامه دارد...

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :