موضوعات ‌مرتبط: سیاسی دولت

a/117909 :کد

ابتکار

گرد و غبار خوزستان فرامنطقه ای و دولت درصدد حل اوضاع است

  دوشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۶:۴۰
تعداد بازدید : ۲۶۱   
 تحلیل ایران -گرد و غبار خوزستان فرامنطقه ای و دولت درصدد حل اوضاع است

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: گرد و غبار استان خوزستان فرامنطقه ای است و دولت حل این اوضاع فوق بحرانی را در دستور کار دارد.

به گزارش تحلیل ایران ، معصومه ابتکار روز دوشنبه در نخستین همایش ملی شهر سبز پایدار در همدان اظهارکرد: گرد و غبار خوزستان که البته خیلی از شهرهای مرکزی را تحت پوشش قرار داده، فرامنطقه ای و از مرز سوریه و عراق وارد کشور می شود.
 

وی اضافه کرد: لازمه حل این وضعیت نامطلوب همکاری بین المللی و منطقه ای است که دنبال می کنیم و بخشی نیز از داخل استان هاست که کانون ها شناسایی شده است.


وی بیان کرد: هم اکنون نسبت به کانون های ایجاد این گرد و غبار برنامه ریزی صورت گرفته و مطالعات آن نیز تکمیل شده و می دانیم کجا بحرانی و چه منطقه ای فوق بحرانی است.


ابتکار افزود: 30 تا 40 هزار هکتار کانون فوق بحرانی در خوزستان داریم که در دستور کار دولت و وزارت جهاد کشاورزی است و مطالعه و شناسایی کانون ها تکمیل شده و برنامه ریزی در حفاظت از اراضی و جلوگیری از بیابان زایی نیز انجام شده است.


وی افزود: در تلاش هستیم تا با برنامه ریزی های انجام شده این وضعیت به حداقل برسد.

** توجه جدی دولت یازدهم به اقتصاد سبز
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با تاکید بر توجه جدی دولت یازدهم به اقتصاد سبز اظهار کرد: با توسعه اقتصاد سبز می توانیم اقتصاد پویا، مقاومتی و سازگار با شرایط اقلیمی را اداره کنیم.


وی افزود: دولت یازدهم تلاش می کند تا نگاه خود را در اقتصاد کشور نهادینه کند و تصویب مالیات سبز به عنوان یکی از بحث های اقصاد سبز در کانون مدیریت شهری قرار دارد.


ابتکار اظهار کرد: در همین راستا باید شاخص های زیست محیطی را ارتقا دهیم تا کیفیت شهرنشینی برای مردم مطلوب باشد.


وی در ادامه افزود: درآمدهای پایدار نیز مورد توجه دولت است و بر این اساس شهرها باید درآمدها را به شکل پایدار اداره کنند و اینکه شهر را بفروشند برای درآمد شهرداری روند مطلوبی نیست و باعث ناپایداری بیشتر و افزایش جمعیت و تراکم و مشکلات زیست محیطی می شود.


وی خاطرنشان کرد: هم اکنون لایحه مدیریت شهری در دستور کار دولت است و در جلسه شب گذشته هیات دولت نیز جزو مباحث اصلی مطرح شد.


وی افزود: هم اکنون یکی از رویکردهای مهم دولت در این لایحه بحث محیط زیست و ارتقا کیفیت زندگی در شهرها است.


وی خاطرنشان کرد: موضوع رسیدگی به خلاء های قانونی در لایحه مدیریت شهری نیز در دستور کار دولت است و در تلاش هستیم با توجه به درآمد پایدار، یکپارچگی و هماهنگی بین دستگاه های اجرایی در کاهش آلودگی هوا، گرد و غبار و حفظ منابع طبیعی را داشته باشیم تا فضا و هوای یک شهر را از آلاینده ها دور نگه داریم.

** لزوم توجه شوراها و شهرداری ها به حفاظت از محیط زیست
معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم توجه شوراها و شهرداری ها به حفاظت از محیط زیست اظهار کرد: تمام شوراهای شهر و کلان شهرها باید برنامه مدیریت محیط زیست داشته باشند و نسبت به بهبود کیفیت زندگی و شاخص های محیط زیست برنامه ریزی کنند.


وی افزود: باید در حفاظت از محیط زیست نگاه علمی و پژوهشی داشته باشیم و سیاست ها مبتنی بر دانایی و با اعتبارات مورد نیاز باشد تا به این اهداف مهم دست یابیم.


ابتکار بیان کرد: در این بین شورا نقش کلیدی دارند و مسئولیت مهم در مدیریت شهر نباید نادیده گرفته شود یا اولویت لازم را نداشته باشد.


وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش شهرنشینی و فعالیت صنعتی و توجه نه چندان مهم به محیط زیست در گذشته و دوران خشکسالی ها و مدیریت در مصارف و منابع آب، نباید نسبت به توسعه پایدار شهری و محیط زیست شهرها غافل باشیم.


همایش ملی شهر سبز پایدار امروز با حضور معصومه ابتکار معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در همدان برگزار شد.


ایرنا نوشت: ابتکار ساعاتی دیگر در شورای اداری همدان شرکت می کند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :