موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/117919 :کد

مبارزه با تروریسم

آماده باش نیروهای مبارزه با تروریسم چین در مرکز استان سین کیانگ

  دوشنبه ۰۲ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۷:۳۱
تعداد بازدید : ۱۸۶   
 تحلیل ایران -آماده باش نیروهای مبارزه با تروریسم چین در مرکز استان سین کیانگ

با گذشت چند روز از حمله شورشیان و اوباش در شهر «ختن» در منطقه سین کیانگ در شمال غرب چین که به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم منجر شد، نیروهای مبارزه با تروریسم این کشور در «ارومچی» مرکز این استان نیز مستقر شدند.

به گزارش تحلیل ایران،  در درگیری مرگبار در منطقه «ختن» در سین کیانگ در شمال غرب چین که هفته گذشته رخ داد دستکم هشت نفر جان خود را در آن از دست دادند.


این اتفاق زمانی روی داد که شماری از اوباش با چاقو به محلی ها در ناحیه «پیشان» حمله کردند و پلیس می گوید سه فرد مهاجم را هدف قرار داده است و رسانه های گروهی چین آن را یک عملیات تروریستی توصیف کرده اند.


روزنامه ساوت چاینا از هنگ کنگ روز دوشنبه نوشت که نیروهای پلیس حالا به جز شهر ختن در ارومچی نیز با تجهیزات فراوان و پوشش مخصوص حفاظتی آرایش داده شده اند و کل این ناحیه در آماده باش کامل بسر می برد.


گزارش می افزاید، نیروهای پلیس ضد شورش و مسلح چین دستکم در هر ۱۰ تا ۲۰ متر از این منطقه با جلیقه های ضد گلوله دیده می شوند.


پلیس و مسئولان منطقه هنوز جزییات حمله و هویت عاملان آن را منتشر نکرده اند و ساوت چاینا می نویسد آنها احتمالا از اقلیت اویغور بوده اند که از جمله قومیت های چین محسوب می شوند.
نشریه هنگ کنگی نوشته است که در سال های اخیر صدها نفر در سین کیانگ یا در جریان درگیری میان نژاد «هان»، نژاد اصلی مردم چین با اویغورهای محلی و یا در حملات تروریستی کشته شده اند.


آرایش نیروهای مبارزه با تروریسم چین در ارومچی کم سابقه است و یک بار در سال ۲۰۰۸ میلادی آنها در این ناحیه پس از درگیری های بزرگی که باعث مرگ بیش از ۲۰۰ نفر شد، ‌حضور یافتند.


دولت محلی تصاویری از حضور نیروهای مبارزه با تروریسم با خودروهای مجهز به تسلیحات مختلف منتشر کرده است که بویژه در مقابل نهادهای دولتی پرتعداد هستند و این از دیدگاه نشریه هنگ کنگی مذکور نوعی نمایش قدرت این نیروها در مواجهه با افراطیون و تروریست های جنبش «ترکستانی شرقی» است که چین آن را گروهی تروریست و جدایی طلب می داند.


سه سال پیش زمانی که یک حمله انتحاری در منطقه «پیشان» انجام شد، روزنامه ارگانی گلوبال تایمز چین از این منطقه به عنوان بستر حملات تروریستی در سین کیانگ یاد کرد.


آن عملیات انتحاری در ماه می سال ۲۰۱۴ توسط چهار نفر انجام شد که بر اثر آن ۳۹ نفر از جمله مهاجمان کشته و نزدیک به ۱۰۰ نفر در محل بازار صبحگاهی زخمی شدند.


ماه دسامبر سال گذشته نیز یک خودروی بمب گذاری شده نیز توسط افراطیون تعمدا به یک ساختمان دولتی برخورد کرد و در آن حادثه نیز دستکم پنج نفر کشته شدند.


وزارت امنیت عمومی چین آن زمان با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که سه تروریست با مواد منفجره و چاقو این حمله را ترتیب دادند که با گلوله پلیس کشته شدند.


مقام های سین کیانگ تصریح کرده اند که شماری از شورشیان و جدایی طلبان افراطی ترکستان شرقی به گروه تروریستی داعش ملحق شده و از سوی آنها آموزش دیده اند.


پکن تلاش گسترده ای را آغاز کرده است تا تحت برنامه «توسعه نواحی شمال غرب» کشور بخصوص سین کیانگ شاهد رشد اقتصادی باشد اما تحلیلگران این برنامه را برای مهار افراط گرایی کافی و موثر نمی دانند.


ایرنا نوشت:حمله ماه دسامبر هم که سه تروریست در آن شرکت داشتند در منطقه «کاراکس» شهر «ختن» و در مقابل ساختمان حزبی رخ داد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :