موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی بهداشت و درمان

a/117960 :کد

کم خونی؛

علائم کم خونی + توصیه‌ها

  ﺳﻪشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ — ۰۶:۵۵
تعداد بازدید : ۲۲۲   
 تحلیل ایران -علائم کم خونی + توصیه‌ها

در چند سال اول پس از تولد - چند سال اول مدرسه - هنگام دبیرستان که فرد با جهش رشدی قد و وزن مواجه است، در دوران بارداری و شیردهی و نیز دوره‌های باروری که به شکل دوره‌های ماهیانه تجربه می‌شود، میزان آهن در بدن افت می‌کند.

 

 

به گزارش تحلیل ایران، آزیتا آذر کیوان با اشاره به اینکه آهن یکی از عناصر ضروری برای ساخت پروتئینی به نام هموگلوبین است که نقش اکسیژن رسانی به بافت‌ها را بر عهده دارد، اظهار داشت: نبود آهن در مغز استخوان ساخت گلبول قرمز را مشکل می‌کند و در واقع آهن عنصری است که در ساخت آنزیم هایی که برای سلامت سیستم عصبی و عضلات لازم است، شرکت می کند.

وی با تاکید بر این نکته که هرجا سرعت رشد بالا باشد، نیاز به آهن نیز افزایش می‌یابد، عنوان کرد: در چند سال اول پس از تولد - چند سال اول مدرسه- هنگام دبیرستان که فرد با جهش رشدی در قد و وزن مواجه است، در دوران بارداری و شیردهی و نیز دوره‌های باروری که به شکل دوره‌های ماهیانه تجربه می‌شود، میزان آهن در بدن افت می‌کند.این فوق تخصص خون و آنکلوژی در پاسخ به سئوالی مبنی بر این که نیاز به آهن در دوره سالمندی و یائسگی خانم‌ها، چه تفاوتی با آقایان دارد، اذعان داشت: با توجه به این‌که خانم‌های یائسه و سالمند دوره‌های ماهیانه ندارند، از این جهت خیلی با آقایان فرقی ندارند.اگر یک آقا در سن بلوغ با کم خونی فقر آهن مراجعه کند، عامل فقر آهن در او باید بررسی شود. اگر مشکل گوارشی، همورویید، زخم معده دارد، که درمان صورت پذیرد و اگر این مشکلات را ندارد، مکمل آهن دریافت کند.

آذر کیوان شایع ترین دلیل کم خونی ارثی را تالاسمی مینور عنوان و تصریح کرد: بسیاری از افراد مبتلا به این بیماری، اطلاعی از موضوع ندارند و بعد از انجام آزمایش و پایین بودن مقدار هموگلوبین متوجه می‌شوند. نیاز عمده این افراد به مکمل گروه B است.وی با تاکید بر اینکه کم خونی فقر آهن شایع ترین کم خونی اکتسابی به شمار می‌آید، گفت: بی حسی، بی حالی، گز گز اندام‌ها، ضعف، سرگیجه و هنگام فعالیت تپش قلب دارند. همچنین خستگی زودرس، درد قفسه سینه هنگام فعالیت، سردی اندام‌ها، رنگ پریدگی، رنگ پریدگی بیشتر ناخن و مخاط ها را می‌توان به عنوان علائم این بیماری ذکر کرد.

تسنیم نوشت: در حالی که کج خلق و خویی، عصبی شدن، کاهش قدرت تمرکز در کودکان، خشکی دست و شکنندگی ناخن ها، ریزش مو، علائم تخصصی فقر آهن است.این فوق تخصص خون و آنکلوژی همچنین خاطرنشان کرد: سردی دست‌ها ممکن است ناشی از کم خونی و یا افت فشار خون باشد؛ گاه به علت اشکالات عروقی، در سرما انقباض عروقی ایجاد می‌شود که باعث سرد شدن اندام انتهایی می‌شود.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :