موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/118057 :کد

رییس کمیسیون برنامه

دفاع رییس کمیسیون برنامه از برداشت دولت از حساب ذخیره ارزی

  ﺳﻪشنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۸:۵۹
تعداد بازدید : ۱۳۸   
 تحلیل ایران -دفاع رییس کمیسیون برنامه از برداشت دولت از حساب ذخیره ارزی

رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با دفاع از شیوه جدید اعمال شده در بند "ج" تبصره یک لایحه بودجه ۹۵ گفت:‌ این بند مر برنامه ششم توسعه است و خلاف برنامه ششم نیست.

به گزارش تحلیل ایران،  غلامرضا تاجگردون در جلسه علنی بعد ازظهر امروز (سه شنبه) مجلس شورای اسلامی در مخالفت با حذف بند "ج" تبصره یک لایحه بودجه 96 گفت:‌ مکانیزم جدیدی که در این بند پیش بینی شده است مغایر با برنامه ششم نیست،‌ سقف 105 هزار میلیارد تومانی درآمدهای ناشی از صادرات نفت خام بدین شکل محاسبه شده است که 83 هزار میلیارد تومان ضرب بدر 10 درصد نرخ تورم و ضرب بدر15 درصد جابجایی عدد 105 هزار میلیارد تومان را تشکیل می دهد که خلاف برنامه ششم نیست.

 

نماینده مردم گچساران در مجلس ادامه داد: آن طور که برخی از نمایندگان اعلام کردند این بند بدعت در قانون گذاری هم نیست چرا که در برنامه سوم توسعه از این مکانیزم استفاده شده است.

 

وی ادامه داد: حساب ذخیره ارزی در حکم ظروف مرتبطه در بودجه است  به این شکل که وقتی  درآمدهای ارزی بیشتر از سقف درآمدهای بودجه که در مجلس به تصویب رسیده است می‌شود ، پس از کسر سهم صندوق توسعه ملی مازاد در آمد به حساب ذخیره ارزی واریز می‌شود.

 

وی ادامه داد: خوابیدن طرح های عمرانی سیاه نمایی نیست اگر بند "ج" تبصره یک لایحه بودجه 96 تصویب نشود پروژه های عمرانی متوقف خواهد شد چرا که پولی برای انجام آن‌ها نیست.

 

ایسنا نوشت: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با تاکید بر اینکه این بند در حکم متمم بودجه به حساب نمی آید گفت:‌ در اصول بودجه نویسی این شیوه متمم بودجه محسوب نمی شود چرا که گفته می‌شود اگر 105 هزار میلیارد تومان از محل صادرات نفت تا این سقف تامین نشد از حساب ذخیره ارزی و از محل واگذاری اوراق بدهی تعهدزا و اوراق ارزی هزینه های عمرانی دولت تامین شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :