موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/118179 :کد

اضطراب

اضطراب در ایران بیشتر شده است

  چهارشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۰
تعداد بازدید : ۳۳۸   
 تحلیل ایران -اضطراب در ایران بیشتر شده است

دبیر علمی هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه گفت: بررسی ها نشان می دهد که نسبت به ۱۵ سال پیش، اضطراب در ایران بیشتر شده است.

به گزارش تحلیل ایران   دکتر احمدعلی نوربالا روز چهارشنبه در نشست خبری هفتمین همایش سالانه سلامت روان ورسانه در مرکز تحقیقات ایمونولوژی، آسم و آلرژی افزود: اضطراب در جامعه ما پررنگ تر و تظاهر علایم آن هم بیشتر شده است.


مشاور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در امور روان پزشکی با اشاره به این که در حوزه سلامت روان تنها یک دستگاه مسئول نیست، افزود: همه دست اندرکاران از جمله نمایندگان مجلس شورای اسلامی، دستگاه های اجرایی و دستگاه قضا و رسانه ها در این زمینه نقش دارند.


نوربالا ادامه داد: برخی موضوعات از جمله سیاسی اولویت اصلی ما قرار گرفته و از سلامت روان غفلت کردیم. نگاه به موضوع مهم و ملی سلامت روان نباید فدای موضوعات سیاسی شود.


وی به نقش رسانه ها در ارتقای سلامت روان اشاره کرد و گفت: رسانه ها پل ارتباطی صاحب نظران، اهل فن و مسئولان و مردم هستند و با نگاه کارشناسی و متعهدانه می توانند در این زمینه موثر باشند.

** ضرورت جلوگیری از ترویج خشم و غم
وی با اشاره به اینکه با جامعه ایمن، آرام و بدون تنش فاصله داریم، گفت: باید از هرگونه اشاعه خشم و غم در جامعه جلوگیری شود. اگر هیجان خشم و غم در جامعه زیاد شود تاثیر مخرب بر سلامت روان مردم خواهد داشت.


نوربالا بیان کرد: اشاعه رفتارهای ضداجتماعی از قبیل دروغ، عبور از چراغ قرمز و اختلاس و نیز ترویج اضطراب و تشویش می تواند بر سلامت روان مردم تاثیر منفی داشته باشد.


وی تاکید کرد که همچنین از اشاعه برخی واژه های انگ زا مانند دیوانه، روانی و تیمارستانی باید در جامعه به طور جدی خودداری کرد و رسانه ها به خصوص صدا و سیما باید در سریال های خود به این موضوع توجه جدی داشته باشد.


دبیر علمی هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه اظهار کرد که تزریق نا امیدی و یاس در خانواده، جامعه و مدرسه هم بر سلامت روان افراد تاثیر منفی می گذارد.


وی، آگاهی رسانی و ارتقای سلامت، توسعه آموزش و اطلاع رسانی صحیح و ارائه راهکار برای پیشگیری از معضلات سلامت روان را از جمله اهداف برگزاری این همایش برشمرد.


دکتر نوربالا همچنین در اشاره به برگزاری قریب الوقوع انتخابات، از احتمال نبود توجه جدی به سلامت روان مردم در این رویداد پیش رو ابراز نگرانی کرد.

* اختلالات روانی در دنیا رو به افزایش است
رییس هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه نیز در این مراسم به افزایش اختلالات روانی در دنیا اشاره کرد و ادامه داد که این بیماری سالانه هزینه زیادی را به خانواده ها و جامعه تحمیل می کند و باید اقدامات جدی در زمینه رفع آنها به عمل آید.


وی با اشاره به سیاست زدگی جامعه گفت: سیاست زدگی یکی از آفت های جامعه است و این موضوع سبب می شود تا کارهای تحقیقاتی و علمی در جامعه لوث شوند.


معین با اشاره به این که پوشش رسانه ها در حوزه سلامت روان گسترده تر شده است، گفت: رسانه ها نقش سازنده ای در افزایش آگاهی بخشی و ارتقای سلامت روان دارند.


سازمان جهانی بهداشت همه ساله به مناسبت روز جهانی بهداشت (8 آوریل مصادف با 18 فروردین) با هدف افزایش توجه و آگاهی عموم مردم و تمرکز اقدامات و فعالیت ها، یکی از موضوعات مبتلا به جوامع را انتخاب می کند. شعار سال 2017 میلادی را 'افسردگی' انتخاب کرده که نشان دهنده اهمیت این موضوع است.


هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه با حضور جمعی از پزشکان در روزهای 8 و 9 اسفند ماه در موزه ملی تاریخ علوم پزشکی ایران برگزار می شود.


تظاهرات روان شناختی بیماری ها قلب و عروق، اهمیت اختلالات روان تنی در طب داخلی، تظاهرات روان شناختی در بیماری های کودکان، اهمیت اختلالات روان تنی در کودکان و زنان و نقش رسانه ها در آگاهی بخشی در مورد اختلالات روان تنی از جمله موضوعاتی است که در این همایش ارایه می شود.


ایرنا نوشت: سلامت و روان بیماری های جسمی، رسانه ها و سواد سلامت روان از جمله پنل های تخصصی است که در هفتمین همایش سالانه سلامت روان و رسانه ارایه خواهد شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :