موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی حج و زیارت

a/118296 :کد

مذاکرات حج

مذاکرات حج ۹۶ ایران و عربستان تا ساعتی دیگر آغاز می‌شود

  پنجشنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۶:۰۹
تعداد بازدید : ۳۱۸   
 تحلیل ایران -مذاکرات حج ۹۶ ایران و عربستان تا ساعتی دیگر آغاز می‌شود

سرپرست سازمان حج و زیارت با اشاره به اعزام تیم مذاکرات جمهوری اسلامی ایران برای گفت‌وگو با مسئولان حج عربستان برای حج تمتع سال ۹۶ گفت: این مذاکرات ساعتی دیگر میان دو طرف آغاز خواهد شد.

به گزارش تحلیل ایران حمید محمدی درباره آخرین برنامه‌ریزیهای انجام شده برای مذاکرات با مسئولان حج عربستان اظهار کرد: مذاکرات ساعتی دیگر میان هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران و مسئولان حج عربستان برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: هیئت اعزامی جمهوری اسلامی ایران متشکل از سازمان حج و زیارت و نماینده بعثه مقام معظم رهبری است؛ هیئت مذاکره کننده عربستان نیز متشکل از وزیر حج عربستان سعودی و سایر مسئولان ذیربط آن خواهد بود.

سرپرست هیئت اعزامی ایران به عربستان با بیان اینکه پیش‌داوری در مورد نتیجه این مذاکرات برای حج تمتع 96 زود است، تصریح کرد: موضوعات مذاکرات میان مسئولان حج دو کشور مشخص است و بحث و بررسی درباره موارد مورد نظر انجام می‌گیرد.

گفتنی است که محمدی روز گذشته قبل از عزیمت هیئت مذاکره کننده ایران به عربستان خاطرنشان کرد: اگر عربستان خواسته‌های منطقی ایران را در مذاکرات بپذیرد اعزام حجاج ایرانی به سرزمین وحی از سر گرفته خواهد شد؛ اعزام هیئت ایرانی به عربستان نشان دهنده عزم جدی جمهوری اسلامی ایران برای از سرگیری حج عزّتمندانه است.

وی افزود: اگر این اراده از طرف سعودی نیز وجود داشته باشد، خواسته‌ها، زمینه‌ها و بسترهای لازم را فراهم خواهند کرد.

سرپرست سازمان حج و زیارت با اشاره به قطع روابط دو جانبه میان جمهوری اسلامی و عربستان سعودی، گفت: به علت قطع روابط دو جانبه، حجاج ما باید از حمایتهای حقوقی و کنسولی برخوردار باشند و این یکی از موضوعات مهمی است که باید ساز و کار آن در این مذاکرات تعریف شود تا ما دغدغه‌ای درباره این حمایتها که بر اساس قوانین بین‌الملل تعیین شده است، نداشته باشیم.

محمدی با بیان اینکه مصداقهای رعایت عزّت و کرامت حجاج ایرانی را به صورت شفاف بیان خواهیم کرد، تاکید کرد: گاهی اوقات در مبادی ورودی و فرودگاه‌های عربستان برخوردهای ناصحیح با حجاج ایرانی انجام می‌شد که قطعا در این خصوص با طرف سعودی صحبت خواهیم کرد، چرا که برخوردهای مناسب براساس مبانی اسلامی و در شان حجاج ایرانی؛ مورد انتظار جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به امنیت زائران که از دیگر موضوعات مذاکره پیش رو است، تصریح کرد: با توجه به فضای تبلیغی نامناسبی که علیه شیعیان در عربستان وجود دارد قطعا باید اطمینان داشته باشیم که مشکلی برای حجاج ما پیش نخواهد آمد و آنها در کمال سلامت و آرامش مناسک را به جا بیاورند.

سرپرست سازمان حج و زیارت اظهار کرد: اگر این موارد که همه آنها موضوعات منطقی و به حقّ است تامین شود قطعا حجاج ما می توانند با عزّت و سربلندی به حج مشرف شوند اما اگر طرف سعودی اراده‌ای برای این کار نداشته باشد طبیعتا این خواسته‌ها محقق نخواهد شد و در این صورت امکان حضور حجاج فراهم نمی‌شود.

محمدی با توجه به اینکه گروه مذاکره کننده ایران از جمله آخرین کشورهای دیدار کننده با مسئولین حج عربستان است درباره نتایج این مذاکرات، گفت: آنچه که از قبل طرف ایران به طور کتبی به وزارت حج عربستان ارائه شده موضوعات منطقی است که خواستار اجرای برنامه‌ای روشن است که در چارچوب آن به زائران ایرانی بی احترامی نشود.

تسنیم نوشت : وی خاطرنشان کرد طبیعی است که خواسته های به حق ایران موضوعاتی نیست که در آن انعطاف داشته باشیم و بدون این‌ها طبیعی است که عزّت و کرامت حجاج ایرانی حفظ نخواهد شد و حج عزّتمندانه‌ای که مد نظر ماست محقق نمی‌شود بنابراین اگر طرف مقابل اراده داشته باشد تمام این موارد را خواهد پذیرفت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :