موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/118650 :کد

آمریکا

درخواست آمریکا از روسیه برای احترام به آتش بس اوکراین

  یکشنبه ۰۸ اسفند ۱۳۹۵ — ۲۱:۵۹
تعداد بازدید : ۲۰۲   
 تحلیل ایران -درخواست آمریکا از روسیه برای احترام به آتش بس اوکراین

وزارت امور خارجه آمریکا روز یکشنبه با صدور بیانیه ای از روسیه خواست به آتش بس اوکراین احترام بگذارد.

به گزارش تحلیل ایران  آمریکا حمله به نیروهای ویژه سازمان امنیت و همکاری اروپا در شرق اوکراین را محکوم کرد و از روسیه و نیروهای جدایی طلب طرفدار مسکو درخواست کرد آتش بس منعقد شده به موجب توافق مینسک در این منطقه را رعایت کنند.


در بیانیه وزارت امور خارجه آمریکا آمده است: هدف قرار دادن ناظران ویژه نظارتی سازمان امنیت و همکاری اروپا بر آتش بس در روز جمعه گذشته و مصادره یک فروند هواپیمای بدون سرنشین بخش نظارت ویژه این سازمان را محکوم کرد.


وزارت امور خارجه آمریکا همچنین خواستار توقف حملات به زیرساخت های غیرنظامی در اوکراین از جمله ایستگاه تصفیه آب منطقه دونتسک شد.


وزارت امور خارجه آمریکا در بیانیه خود آورد: از روسیه و نیروهای جدایی طلب می خواهیم از آتش بس تبعیت و سلاح های سنگین (در مناطق شرق اوکراین) را خارج کنند و همچنین امکان دسترسی ناظران سازمان امنیت و همکاری اروپا به این منطقه را فراهم سازند.


اجرای آتش بس اوکراین با هدف پایان دادن به درگیری ها بین نیروهای اوکراینی و جدایی طلبان تحت حمایت روسیه روز دوشنبه هفته گذشته آغاز شد.


اجرای این آتش بس، تلاشی مجدد برای تقویت توافق صلح مینسک است. توافق مینسک از زمان اجرایی شدن در دو سال گذشته، بارها نقض شده است.


ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه هفته گذشته با امضای یک حکم اجرایی عملا از توافق مینسک خارج شد.


به موجب حکم اجرایی پوتین، اسناد مسافرتی صادر شده برای مقام های جدایی طلب در منطقه به رسمیت شناخته می شود.


منتقدان بیم دارند که رسمیت دادن به دولت های طرفدار روسیه در شرق اوکراین، گامی به سوی مستقل اعلام شدن مناطق مورد مناقشه در اوکراین از سوی دولت مسکو باشد.


اما سخنگوی پوتین گفته است که به رسمیت شناختن اسناد مسافرتی از سوی روسیه، صرفا به دلایل انسانی انجام می شود.


دولت اوکراین و شورشیان جدایی طلب پس از مذاکرات روسیه و اوکراین که با میانجیگری سازمان امنیت و همکاری اروپا در مینسک برگزار شد، در مورد برقراری آتش بس نامحدود به توافق دست یافتند.


این توافق،‌ امیدها به پایان ماه ها جنگ و درگیری بین دوطرف در شرق اوکراین را که حدود 10 هزار کشته برجا گذاشت، زنده کرد.


ایرنا نوشت: کی یف، مسکو را به آغاز درگیری در اوکراین به تلافی برکناری رئیس جمهوری وقت این کشور در سال 2014 متهم کرده، اما روسیه هر گونه نقش آفرینی در درگیری های اوکراین را رد کرده است.

                               

روسیه     آمریکا     شوروی     اکراین     پوتین    


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :