موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/118738 :کد

بانک خون بند ناف

درمان سرطان خون با استفاده از «خون بند ناف نوزادان»

  دوشنبه ۰۹ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۳:۲۴
تعداد بازدید : ۳۳۲   
 تحلیل ایران -درمان سرطان خون با استفاده از «خون بند ناف نوزادان»

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان گفت: خون بند ناف نوزاد، در گذشته عمدتا به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شد اما هم اکنون جمع‌آوری می‌شود و به عنوان منبعی برای درمان بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند استفاده می‌شود.

به گزارش تحلیل ایران مرتضی ضرابی مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان گفت: سلول‌های بنیادی و دانش جداسازی و استفاده از سلول‌های بنیادی در بیماری‌های مختلف، انقلابی بود که در پزشکی اتفاق افتاد، یک دهه از موضوع استفاده از سلول‌های بنیادی در مراکز پزشکی می‌گذرد.

وی افزود: این سلول‌ها از منابع مختلف جمع‌آوری می‌شوند که مغز استخوان یکی از آن منابع است که سال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان ادامه داد: خون بند ناف نوزاد، نمونه سلول‌های بنیادی خون‌ساز است که از مغز استخوان گرفته می‌شود و برای بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند استفاده می‌شوند.

ضرابی هدف از تشکیل بانک خون بند ناف را، جمع آوری خون بند ناف نوزاد پس از تولد دانست و گفت: این خون در گذشته عمدتا به عنوان یک زباله بیولوژیک دور ریخته می‌شد اما هم اکنون جمع‌آوری می‌شود و به عنوان منبعی برای درمان بیماری‌هایی که  منشأ خونی دارند استفاده می‌شود.

وی اضافه کرد: از آنجایی که سلول‌های بنیادی در خون بندناف بیشتر سلو‌ل‌های خونی هستند به همین دلیل در بیماری‌هایی که منشأ خونی دارند همچون تالاسمی، انواع سرطان خون، بیماری‌های نقص سیستم ایمنی و بیماری‌های کم‌خونی‌های مادرزادی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

فارس نوشت : مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان گفت سلول‌های بنیادی موجود در  خون بندناف برای درمان بیماری‌های دیگر همچون فلج مغزیی، دیابت، بیماری‌های کبدی، بیماری‌های عصبی، پارکینسون  قابل استفاده هستند اما اکنون این پروژه‌ها در مراحل تحقیقاتی قرار دارند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :