موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/119125 :کد

سوریه

مصر در دفاع از نظام سوریه:‌ آن را بدون هیچ مدرکی متهم می‌کنند

  پنجشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۲
تعداد بازدید : ۱۷۵   
 تحلیل ایران -مصر در دفاع از نظام سوریه:‌ آن را بدون هیچ مدرکی متهم می‌کنند

مصر درباره رای ممتنع جدید خود در شورای امنیت تاکید کرد، ممانعت این کشور از رای دادن به پیش‌نویش قطعنامه شورای امنیت مبنی بر اعمال تحریم‌ها علیه دولت سوریه به اتهام استفاده از سلاح‌های شیمیایی است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از روزنامه مصری الاهرام، احمد ابو زید، سخنگوی وزارت امور خارجه مصر اظهار داشت، کشورش در تمامی مراحل پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت بر لزوم منتظر ماندن تا اعلام نتایج تحقیقات کمیته بین‌المللی تشیکل شده از سوی شورای امنیت برای بررسی اتهامات مطرح شده علیه دولت سوریه تاکید کرده است.

 

وی گفت: دیدگاه مصر در خصوص جانبداری یا استفاده از سلاح‌های شیمیایی بسیار واضح و روشن است و هیچ گونه شکی در آن ندارد اما درک این مساله مهم است که سازوکار مشخصی وجود دارد که اقدامات شورای امنیت را کنترل می‌کند تا مسائل مطرح شده را سیاسی نکرده و یا اتهاماتی را بدون وجود شواهد قطعی مطرح نکند.

 

این دیپلمات مصری با اشاره به اینکه دولت مصر پیشتر نیز به تمدید یک ساله تحقیقات بین‌المللی در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی در جنگ سوریه رای داده بود، گفت:‌ هنوز کار کمیته تحقیقات پایان نیافته است.

 

وی افزود: پیش‌نویس این قعطنامه به نتایجی دست یافته است که شخصیت‌ها و گروه‌های وابسته به دولت سوریه را به استفاده از سلاح‌های شیمیایی متهم می‌کند بدون اینکه شواهد مشخصی وجود داشته باشد و یا کمیته ویژه‌ای برای پیگیری این موضوع تشکیل شده باشد و یا اینکه اقدامات آن در شورای امنیت راستی آزمایی شده باشد.

 

ابوزید بر اهمیت توجه به این مساله که شش کشور در شورای امنیت به پیش‌نویس قطعنامه اعتراض کردند، تاکید کرد به طوری هر یک از کشورهای روسیه و چین از حق وتو علیه آن استفاده کردند و بولیوی به آن اعتراض کرد و مصر، اتیوپی و قزاقستان نیز از رای دادن به آن امتناع ورزیدند.

 

ایسنا نوشت: این اولین بار نیست که مصر در شورای امنیت از رای دادن به قطعنامه‌ای ضد سوری امتناع می‌کند چون قبلا همین مساله موجب تنش با عربستان شده بود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :