موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی آسیب های اجتماعی

a/119151 :کد

سیما فردوسی؛

آمار زنان آسیب دیده رو به افزایش است

  جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ — ۰۸:۰۳
تعداد بازدید : ۴۰۳   
 تحلیل ایران -آمار زنان آسیب دیده رو به افزایش است

در میان همه رویدادهای تلخ و شیرینی که برای جامعه اتفاق می افتد، زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی را باید بزرگ ترین و مظلوم ترین قربانیان شرایط نوین جامعه دانست.

به گزارش تحلیل ایران،شمار بسیاری از زنان و دختران گرفتار آسیب اجتماعی آنقدر شرایطشان نگران کننده است که بی توجهی به آنها، نه تنها کم لطفی در حق ایشان است، بلکه در ادامه خسارات جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل خواهد کرد.


تابناک نوشت:  زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی از جمله دختران فراری، زنان معتاد، دختربچه های کار، زنان مطلقه و زندانيان آزاد شده، بخش قابل توجهی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند؛ زنان و دخترانی که هم اکنون اسیر مشکلاتی شده اند، بعضاً خود در شکل گیری آن نقشی نداشته اند و هم اکنون نیز به شدت به حمایت جامعه و مردم نیازمند هستند.هرچند انواع آسیب های اجتماعی همچون اعتیاد، کارتن خوابی، کودکان کار، طلاق و... همه افراد یک جامعه را تهدید می کند، در این میان، زنان و دختران بیشتر از سایرین در معرض خطرهای آن هستند؛ آسیب هایی که در بسیاری موارد، کانون چند خانواده را همزمان فرو می پاشد و خسارات جبران ناپذیری را برای جامعه به بار می آورد.درباره دلایل بروز مشکل برای دختران و زنان جامعه و آسیب دیدن آنها، دکتر سیما فردوسی به «تابناک»، گفت: هر مشکلی که افراد جامعه گرفتار آن می شوند، باید نخستین نشانه هایش را در درون خانواده دنبال کرد و اگر سبک مدیریت، وضعیت اقتصادی و کیفیت روابط در خانواده ها ارتقا یابد، بسیاری از مشکلات حل شدنی است؛ اما متأسفانه برخی از زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی، متعلق به خانواده هایی هستند که خود خانواده هم آسیب دیده است و در این شرایط، حمایت هایی که برای این افراد نیاز است، باید به کل خانواده تعمیم داده شود.

وی با اشاره به بیکاری به عنوان یکی از عوامل مهم بروز آسیب در زنان و دختران جامعه افزود: امروزه بیکاری یکی از مهم ترین مشکلات جوانان کشور ماست که البته شامل شمار بسیاری از دختران و زنان نیز می شود. در کل جوانان ما باید مشغول کار باشند، این انرژی و نیروی جوانی آنها باید در جهت امر مفید و سازنده ای به کار گرفته شود. بسیاری از دخترانی که از خانه فرار می کنند، اگر کار داشته باشند، در شرایط روحی خوبی قرار خواهند گرفت و نه تنها به آینده امیدوار خواهند بود، بلکه فکر عملی مثل فرار را هم نخواهند کرد.بیکاری و بلاتکلیفی برای دختران جوان افسردگی به همراه می آورد و در این شرایط سخت، اگر خانواده نیز صلاحیت نداشته باشد و درونش مشکلات عاطفی، مالی، فرهنگی و... باشد، شرایط بدتر خواهد شد.عضو هيأت علمي دانشگاه شهيد بهشتي، در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد از دولت ها به دلیل جذب بی رویه دانشجو ادامه داد: این علاقه عجیب دولت ها به جذب حداکثری دانشجو حتی بدون کنکور واقعاً نگران کننده و خود یکی از عوامل ایجاد آسیب اجتماعی است، چون سبب می شود بسیاری از افراد که صلاحیت های علمی خوبی هم ندارند، تنها به لطف پول مدارک تحصیلی عالیه بگیرند و  این برای آنها توقع ایجاد خواهد کرد.

فردوسی تأکید کرد: دختری که تحصیلات عالی دارد، ولی کار خوبی ندارد و بدتر در خانواده هم حمایت های لازم از او نمی شود، نه تنها افسرده می شود بلکه آرام آرام به فکر کارهای خلاف می افتد. بسیاری از این دست دختران برای فرار از شرایطی که در آن هستند و نیز تلاش برای استقلال و آزادی، با مردان متأهل دوست می شوند و ضمن آسیب زدن به خانواده های دیگر، آینده مبهم و تاریکی برای خود می سازند.این استاد دانشگاه با انتقاد از سخنانی که در میان برخی مسئولان مبنی بر عقیم کردن زنان کارتن خواب می شود، تصریح کرد: در مورد زنان معتاد باید تصمیم های بهتر و عاقلانه تری گرفته شود و این موضوع زیاد سخت نیست. باید زنان معتاد به ویژه آنهایی که کارتن خواب شده اند، شناسایی و در مراکز بازپروری و ترک اعتیاد نگهداری و به آنها کمک کرد تا اعتیادشان را ترک کنند. پس از این اتفاق این زنان و دختران را باید در کارگاه ها و کارخانه های تولیدی به کار گرفت و آنها را به افرادی فعال و سودمند برای جامعه تبدیل کرد.فردوسي در بخش دیگری از سخنانش تأکید کرد: به نظر من مشکل زنان و دختران آسیب دیده اجتماعی بسیار بحرانی و ضروری است؛ بنابراین، باید کسانی که در قبال آنها مسئولیت دارند، از جمله بهزیستی، شهرداری، آموزش پرورش، وزارت کار، مجلس شورای اسلامی و دیگر نهاد های مرتبط وارد عمل شوند و به صورت هماهنگ این موضوع را پیگیری کنند.
 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :