موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی آموزش و پرورش

a/119170 :کد

امور تربیتی

برنامه‌های امور تربیتی باید متناسب با نیاز دانش‌آموزان طراحی شود

  جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۱:۱۳
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -برنامه‌های امور تربیتی باید متناسب با نیاز دانش‌آموزان طراحی شود

اولین سرپرست معاونت پرورشی آموزش و پرورش با بیان اینکه باید امور تربیتی متناسب با نیازهای دانش‌آموزان، برنامه‌ریزی شود، گفت: در گذشته راحت‌تر می‌توانستیم با دانش‌آموزان ارتباط برقرار کنیم.

به گزارش تحلیل ایران علی اصغر فیضی‌زاده  در خصوص «وضعیت امور تربیتی در آموزش و پرورش»، اظهار داشت: باید هر مسئله اجتماعی را با شرایط زمان خود بررسی و تحلیل کنیم. در آغاز انقلاب اسلامی، حضور نیروهای علاقه‌مند و با انگیزه در آموزش و پرورش ضروری و بسیار چشمگیر بود.

وی ادامه داد: بافت آموزش و پرورش در آن زمان با توجه به شرایط خود، این نیروها را در مجموعه خود نداشت و فعالیت امور تربیتی در قبل از انقلاب عمدتاً حول مسائل هنری و اجتماعی و در راستای اهداف رژیم گذشته بود.

فیضی‌زاده افزود: با بودن نیروهای جوان، بستر فراهم شد تا این افراد به مدرسه بیایند و نیروهای انقلابی به سمت آموزش و پرورش آمدند و محل ورود، از طریق کانال امور تربیتی بود.

اولین سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش در خصوص «مقایسه وضعیت امور تربیتی در گذشته و حال»، گفت: باید متناسب با امکانات، انتظار داشته باشیم؛ باید ببینیم چه چیزی داده‌ایم و چه چیزی می‌خواهیم. نیروی انسانی در حوزه فرهنگ حرف اول را می‌زند و بعد از سال‌های اولیه، نیروهای جوان به سمت امور تربیتی نیامدند و این نهاد با همان سرمایه‌های قدیمی خود فعالیت کرد.

وی یادآور شد: نبودن نیروی انسانی مناسب خیلی اثرگذار است و شاید طبیعتاً آن انتظاری که از امور تربیتی بوده است، محقق نمی‌شود؛ به دلیل اینکه مقدمات فراهم نشده است و باید امور تربیتی متناسب با نیازهای دانش‌آموزان برنامه‌ها را متحول کند و این یکی از ضرورت‌هاست.

فیضی‌زاده تاکید کرد: جامعه نسبت به گذشته خیلی تغییر پیدا کرده است و فضای حاکم بر آن زمان، جبهه و جنگ و فضای گذشت، ایثار، معنویت و همبستگی بین مردم بود که این فضا تغییر پیدا کرده است و به تناسب همین، دگرگونی ارزش‌ها و جهت‌گیری‌ها تغییر پیدا کرده است.

اولین سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: آموزش و پرورش نیز متأثر از مسائل اجتماعی است و کارها خیلی تخصصی‌تر و سخت‌تر شده است؛ در گذشته راحت‌تر می‌توانستیم با دانش‌آموزان ارتباط برقرار کنیم.

وی بیان داشت: صدا و سیما، رسانه‌ها، تبلیغات و سینما جهت‌گیری هماهنگی ندارند و این ناهماهنگی در مسائل فرهنگی و تاثیرگذاری مسائل سیاسی، یکی از مشکلات عمده است و آموزش و پرورش نیز متأثر از آن است.

فیضی زاده تاکید کرد: به نظر می‌رسد باید به آموزش و پرورش توجه جدی شود؛ البته نه در گفتار، آموزش و پرورش امروز علی‌رغم تاکیدات بزرگان، جزو مسائل اصلی نظام قرار نگرفته است و باید آموزش و پرورش از جهت امکانات و بودجه و توجه به آن، یک جایگاه ویژه پیدا کند.

فارس نوشت :  اولین سرپرست معاونت پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: متأسفانه دولت‌ها می‌خواهند در کوتاه مدت نتیجه بگیرند، اما آموزش و پرورش یک مدیریت استراتژیک و دراز مدت است و در کوتاه مدت جواب نمی‌دهد؛ باید نسبت به آموزش و پرورش نگاه بلند باشد و سرمایه‌گذاری لازم انجام دهند تا در آینده نتیجه گرفته شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :