موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/119173 :کد

کدخدایی

واکنش کدخدایی به انتقادات علی لاریجانی از شورای نگهبان

  جمعه ۱۳ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۷
تعداد بازدید : ۲۰۳   
 تحلیل ایران -واکنش کدخدایی به انتقادات علی لاریجانی از شورای نگهبان

سخنگوی شورای نگهبان به ایرادات رئیس مجلس شورای اسلامی از نقطه نظرات شورای نگهبان در خصوص اساسنامه شورای اجتماعی واکنش نشان داد.

به گزارش تحلیل ایران ، عباسعلی کدخدایی در کانال تلگرامی خود نوشت:

هفته گذشته هنگام بررسی مجدد لایحه برنامه ششم و رفع ایرادات شورای نگهبان رئیس مجلس گفته بود: «اینکه اساسنامه شورای اجتماعی به شورای عالی انقلاب فرهنگی برود، دستور آقا بوده است؛ نمی‌دانم شورای نگهبان چرا چنین می‌کند.»

با عنایت به طرح این موضوع در برخی از خبرگزاری‌ها لازم است مصوبه و ایراد این شورا کمی بیشتر تبیین شود.

بند الف ماده ۹۵ لایحه برنامه ششم در مرحله اول این گونه تصویب شده بود:

الف- به منظور هماهنگی برنامه‌ها و نظارت بر عملکرد کلیه دستگاه‌های اجرایی که در زمینـه آسیب‌های اجتماعی وظایفی برعهده دارند شورای عالی اجتماعی کشور به ریاست رئیس‌جمهـور و نائب رئیسی وزیر کشور تشکیل می‌گردد. وظایف، اختیارات و ترکیب اعضای شورا بـه پیشـنهاد وزارت کشور حداکثر ظرف مدت سه ماه پس از لازم‌الاجرا شدن این قـانون بـه تصـویب شـورای عالی انقلاب فرهنگی می‌رسد. نظارت بر حسن اجرا و پیگیری مصوبات شورای عـالی اجتمـاعی برعهده سازمان امور اجتماعی خواهد بود.

و شورای نگهبان بدین شرح آن را مغایر دانسته بود:

در ماده ۹۵، واگذاری تصویب وظایف، اختیارات و ترکیب اعضای شورای‌عالی اجتماعی به شورای عالی انقلاب فرهنگی، مغایر اصل ۵۷ قانون اساسی شناخته شد. همچنین نظارت بر حسن اجرا و پیگیری مصوبات شورای‌عالی اجتماعی از سوی سازمان امور اجتماعی مبنیاً‌ بر ایراد مذکور اشکال دارد. سایر بندهای این ماده نیز مبنیاً بر ایراد مذکور واجد اشکال است.

در هنگام رسیدگی به لایحه، اعضا شورا با این اشکال مواجه شدند که در این بند مجلس تکلیفی بر شورای عالی انقلاب فرهنگی تحمیل کرده در حالی که چنین اختیاری برای مجلس وجود ندارد. شورای عالی انقلاب فرهنگی بنا به دستور حضرت امام(ره) تشکیل شده و از آنجا که این نهاد مستقل از سایر قوا است، قوای سه‌گانه نمی‌توانند بر اختیارات آن اضافه کرده و یا از وظایف آن بکاهند. به دلیل اینکه در این مصوبه تکلیف به تشکیل شورای اجتماعی تحمیل وظیفه‌ای جدید از سوی مجلس به شورای عالی انقلاب فرهنگی محسوب می‌شود، مغایر اصل ۵۷ شناخته شده بود و به اصل تشکیل آن ایرادای وارد ندانسته بود. البته اعضای شورای نگهبان از مراحل تشکیل این شورا در شورای عالی انقلاب فرهنگی با خبر بودند، اما این سوال مطرح بود که اگر موضوع در دستورکار شورای عالی انقلاب فرهنگی است، (که خود دلیلی است بر صحیح بودن نظر شورای نگهبان) در این صورت چه نیازی به ذکر آن در مصوبه مجلس است.

تفوق مجلس و مصوبه آن بر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ذیل این بند نیز مورد تاکید قرار گرفته بود چون مقرر شده که مصوبات شورای اجتماعی جهت انطباق با قوانین باید وفق اصل ۱۳۸ برای رئیس مجلس ارسال شود که خود خلاف این اصل و خلاف وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی است.

اکنون یکبار دیگر بر درستی ایراد شورای نگهبان تاکید می‌‌شود و انتظار مشروع این است برخی خبرگزاری‌ها که با آب و تاب به این خبر پرداخته بودند، خبر خود را اصلاح نمایند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :