موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/119461 :کد

تنش میان آنکارا و برلین

اردوغان: آلمان شیوه نازیسم را در پیش گرفته است

  یکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۵ — ۲۰:۲۸
تعداد بازدید : ۲۴۱   
 تحلیل ایران -اردوغان: آلمان شیوه نازیسم را در پیش گرفته است

رئیس جمهور ترکیه شدیدا درباره ممنوعیت نشست‌های تبلیغاتی وزرای خود در آلمان خشمگین بوده و مقامات آلمانی را متهم به در پیش گرفتن شیوه‌های نازی‌ها کرد.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از هفته نامه "اشپیگل"، "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه از شدت خشم و عصبانیت درباره ممنوعیت نشست های تبلیغاتی وزرای ترک خود درباره همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه در  آلمان این کشور را متهم به در پیش گرفتن شیوه های نازی ها کرد.

وی در یک سخنرانی در استانبول خطاب به مقامات آلمانی تاکید کرد که شیوه های شما با شیوه های سابق نازی ها متفاوت نیست. ما فکر می کردیم که این دوره در آلمان تمام شده است، اما اشتباه می کردیم.

در روزهای گذشته سه نشست تبلیغاتی وزرای ترک در آلمان در ایالت های مختلف این کشور رد شده است. رد این سخنرانی ها و نشست های تبلیغاتی خشم مقامات ترک را در پی داشته است.

 "مولود چاووش‌اوغلو"، وزیر امور خارجه ترکیه در یک برنامه انتخاباتی در جنوب ترکیه، اعمال محدودیت ها و ممنوعیت مبارزات انتخاباتی در آلمان و هلند را غیر دموکراتیک خوانده و با این حال از برگزاری نشست های دیگری در این کشورها بدون توجه به این انتقادها و محدودیت ها خبر داد.

وی در جمع حامیان خود گفت: هیچ یک از شما نمی توانید ما را متوقف کنید. ما می توانیم برای دیدار با شهروندانمان به هر جایی که می خواهیم برویم.

اوغلو روز گذشته نیز در اظهاراتی خطاب به آلمان گفته بود: که اگر شما می خواهید با ما کار کنید باید یاد بگیرید چگونه با ما رفتار کنید. ترکیه بدون تردید به چنین اقدامی با همه ابزار ممکن پاسخ خواهد داد. بنابراین باید شما به عواقب این اقدامات فکر کنید.

"زیگمار گابریل"، وزیر امور خارجه آلمان نیز با توجه به شرایط موجود درباره تشدید تنش ها با ترکیه هشدار داده و گفت: ما نباید اساس دوستی بین کشورهای خود را خراب کنیم.

وی در تحلیلی که در نشریه بیلد چاپ شده است تاکید کرد که مناسبات با ترکیه این روزها در برابر آزمونی سخت قرار گرفته است..

گابریل در عین حال برای نشست های تبلیغاتی سیاستمداران ترک در آلمان شرایطی را گذاشته و گفت: کسی که می خواهد در کشور ما سخنرانی کند نباید بر اساس خواست ما صحبت کند اما باید به قواعد ما هم حقوقی و هم اختصاصی احترام بگذارد.

اردوغان همچنین این انتقاد را به آلمان وارد کرده است که وزرای ترک در حالی اجازه ندارند در آلمان سخنرانی کنند که نمایندگان کرد سازمان های ممنوعه می توانند علنا در آلمان سخن بگویند. وی خواستار محاکمه مقامات آلمانی به دلیل حمایت آن ها از تروریسم شد.

در آلمان حدود یک میلیون و 400 هزار شهروند ترک واجد شرایط برای رای دادن زندگی می‌کنند. مقام‌های ترکیه تلاش می‌کنند آرای رای‌دهندگان ترک مقیم آلمان را برای تغییر سیستم ریاست‌جمهوری در همه پرسی16 آوریل کسب کنند.

تسنیم نوشت : آلمان و دیگر کشورهای اروپایی با برنامه رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه برای تغییر قانون اساسی این کشور از سیستم پارلمانی به ریاست‌جمهوری مخالفت می‌کنند. کشورهای غربی بیم دارند که با استقرار سیستم ریاست‌جمهوری این امکان به وجود بیاید که در ترکیه استانداردهای دموکراتیک رعایت نشود، حقوق پارلمان این کشور محدودتر شود و در نتیجه رئیس‌جمهور از قدرت بی حد و حصری برخوردار گردد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :