موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/119537 :کد

سخنگوی وزارت خارجه

قاسمی: امیدواریم بحرین درباره شیخ عیسی قاسم عاقلانه رفتار کند

  دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۱:۲۸
تعداد بازدید : ۳۲۶   
 تحلیل ایران -قاسمی: امیدواریم بحرین درباره شیخ عیسی قاسم عاقلانه رفتار کند

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان با اشاره به اقدامات حاکمان بحرین خواهان این شد دولت این کشور به جای فرافکنی و ابجاد مشکل برای مردم خود، رویکرد جدیدی داشته باشد .

به گزارش تحلیل ایران بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در نشست مطبوعاتی خود با خبرنگاران در خصوص تلاش مسکو برای نزدیکی تهران و ریاض و موضع ایران گفت: هر تلاشی که بتواند در مسیر صلح ثبات و امنیت منطقه و به‌خصوص حوزه خلیج فارس سازنده باشد می‌تواند مورد استقبال ایران باشد.

وی در خصوص توصیه اروپایی‌ها به ترامپ برای پاره نکردن برجام و سخت‌گیری بیشتر علیه ایران گفت: مواضع اروپا نسبت به برجام و ایران روشن است و آن‌ها حامی برجام و بخشی از آن هستند و در بحث هسته‌ای حضور داشته‌اند و رسما خبری دریافت نکرده‌ام که خواهان فشار به ایران باشند و برعکس آن‌ها علاقمند به توسعه روابط با ایران هستند.

سخنگوی وزارت خراجه در خصوص گفتگوهای هیئت ایرانی برای حج به عربستان گفت: مسئولیت مذاکراه با عربستان در خصوص حج با سازمان حج و زیارت است و تا جاییکه اطلاع دارم مذاکرات مثبت پیش رفته و برقراری سازوکار برای امکانات کنسولی مورد مذاکره قرار گرفته است.

قاسمی در خصوص اقدامات آل‌خلیفه علیه انقلابیون بحرین گفت: مواضع ایران درباره بحرین مشخص است. دولت بحرین به جای فرافکنی و ابجاد مشکل برای مردم خود نیاز به این دارد که رویکرد جدیدی داشته باشد و به جای امنیتی کردن فصا راهکار سیاسی و تعامل را در نظر بگیرد. امیدوارم درباره شیخ عیسی قاسم عاقلانه رفتار کند.

وی درخصوص بحران سوریه و حضور نیروی زمینی امریکا در سوریه گفت: تحولات استانه مسیر خود را طی میکند و تلاشهایی برای استانه ٤ انجام میگیرد. درباره حضور نیروهای امریکایی اطلاع دقیقی ندارم.

سخنگو در خصوص جزییات دیدار اردوغان و روحانی گفت: اجلاس اکو و سفر روحانی فرصتی را فراهم کرد که بعد از مدتها و بعد از کودتای ترکیه که خلایی در تماسهای سطح بالای دو کشور وجود داشت با تقاضای طرف ترک دیداری صورت گرفت. این ملاقاتی مهم بود و به صراحت اخرین تحولات و مطالبی که بین دو کشور وجود داشت در حوزه دوجانبه و منطقه ای بحث و بررسی شد و تفاهماتی حاصل شد. در برخی حوزه ها هنوز اختلاف نظرهایی هست اما نفس دیدار در برهه کنونی قابل توجه بود. روابط دو کشور در حوزه اقتصادی مسیر درست را طی میکند. دیدار درست و به جایی بود و صحبت شد که مقامات دو کشور بیش از انکه در رسانه ها سخن بگویند در دیدارها یخن بگویند و طرفین از همکاریهای موجود در بحث استانه اسهار رضایت کردند و تفاهم داشتند که این نشستها برای دو کشور و محوریت سه کشور استمرار یابد. این دیداری به جا به هنگام درست و با نتایج مثبتی است که باید در زمان اتی دنبال شود.

وی در خصوص اتفاقات مرزی بین ایران و ترکیه گفت: ما همواره شهروندان خود را به احتیاط ترغیب کرده‌ایم که با توجه به شرایط خاص این کشور بعد از کودتا احتیاط لازم را خرج کنند. بعد از اتفاق اخیر دستورات لازم به سفارت داده شد، خبرهایی مبنی بر برخورد رسیده اما کافی نیست و منتظریم یک امنیت و شرایط ویژه در مرزها به‌وجود آید. بهتر است هموطنان از ناوگان هوایی استفاده کنند تا مرزهای زمینی، و امیدوارم که این مسائل از سوی ترکیه تکرار نشود.

تسنیم نوشت : سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان در خصوص افزایش روابط با انگلیس بعد از خروج این کشور از اتحادیه اروپا گفت: هیج ارتباطی بین خروج انگلیس از اتحادیه اروپا و روابط ایران با این کشور نیست. ما روابط خود را داریم و پروسه خروج انگلیس از اتحادیه به خود آن‌ها مربوط است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :