موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/119557 :کد

انتخابات الکترونیک

اخذ رای بصورت الکترونیکی با امکانات موجود پاسخگوی کل کشور نیست

  دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۳:۳۸
تعداد بازدید : ۲۳۱   
 تحلیل ایران -اخذ رای بصورت الکترونیکی با امکانات موجود پاسخگوی کل کشور نیست

رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراها گفت: اخذ رای بصورت الکترونیکی با امکانات موجود پاسخگوی کل کشور نیست انتخابات ریاست جمهوری هم به صورت دستی است.

به گزارش تحلیل ایران ، محمد محمودی‌شاه‌نشین رییس هیات نظارت بر انتخابات شوراها گفت: امیدوارم انتخاباتی سالم و در شان کشور برگزار کنیم. امسال چون ماه رمضان در خرداد بود، امکان برگزاری انتخابات در آن تاریخ نبود وزارت کشور جمعه آخر اردیبهشت را معین کرد. پیشنهاد وزارت کشور و تایید شورای نگهبان هم همین تاریخ بود. زمان کارهای انتخاباتی را قانون مشخص می‌کند و نمی‌شود آن را کم کرد درست مانند زمان تبلیغات امکان کم و زیاد کردن آنها نیست اگر امکان بود تدبیر می‌شد.

او گفت: تعداد کل کرسی‌های شوراها بالغ بر ۳۹۵۷۵ کرسی است که بخش عمده آن برای روستاها است. ۱۰۵۹ شهر پنج عضو ۱۳۲شهر هفت عصو و ۳۴شهر ۹ عضو ۹ شهر ۱۱عضو، ۵ شهر ۱۳ عضو، مشهد ۱۵عضو و تهران ۲۱ عضو در شورای شهر دارند.

محمودی تصریح کرد: روز گذشته گزارش وزارت کشور ابلاغ به فرمانداری شد که باید از الان نامه سوءپیشینه را بگیرند در قانون گفت شده که گواهی سو پیشینه می‌تواند مربوط به سه ماه قبل باشد اگر باز شرایط به گونه‌ای باشد که در گرفتن گواهی سوءپیشینه مشکل باشد ممکن است یک توافق بین فرمانداری باشد تا مهلت اضافه شود.

او افزود: طرح حذف گواهی سوءپیشینه با امضای ۵۰ نماینده مطرح شد، اما چون طرح بودجه مطرح بود نمی‌شد در مجلس مطرح شود. مجلس نمی‌تواند به این طرح رسیدگی کند و زمان هم ندارد. الکترونیکی شدن انتخابات هم طرح مختلفی دارد اخذ رای بصورت الکترونیکی با امکانات موجود پاسخگوی کل کشور نیست انتخابات ریاست جمهوری هم به صورت دستی است.

شاه‌نشین گفت: برای انتخابات شوراها حدودا یک ششم صندوق‌ها تمام الکترونیک است. پیشنهاد این است که این انتخابات الکترونیکی در کلان شهر تهران و مشهد یا مراکز استان‌ها باشد که در چند روز آینده در نشست با وزارت کشور تکلیف این موضوع مشخص می‌شود اما قطعا انتخابات در ۱۰ هزار شعبه تمام الکترونیک است.

او خاطرنشان کرد: گزینش انتخابات دو بخش دارد؛ مجریان وزارت کشور انتخاب می‌کنند هر فرمانداری افراد را معرفی می‌کند هیات نظارت هشت نفر و در روستا هفت نفر معتمد انتخاب می‌کند. افراد پای صندوق را انتخاب می‌کنند. هیات مرکزی از کمیسیون شوراها انتخاب شدند هیات استان انتخاب شد و هیات بخش‌ها و شهرستان‌ها را انتخاب کردند.

ایلنا نوشت : یک تعدادی ناظران مقیم سر صندوق هستند عده‌ای مسئول انطباق نامزدها با قوانین هستند. امسال بحث نوینی داریم تحت عنوان بازرسی. امسال هیات بازرسی استانی داریم که سعی شده این افراد از نمایندگان استان تعیین شوند و وظیفه دارند به شکایت‌ها رسیدگی کنند. روز انتخابات به محل شعبات رسیدگی کنند و اگر قرار باشد صندوقی ابطال شود، هیات مرکزی باید نظر بدهد که اظهارنظر این هیات استانی لازم است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :