موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بیمه

a/119579 :کد

قائم مقام بیمه مرکزی اعلام کرد

واسپاری ۳۵ میلیارد دلاری بیمه اتکایی به طرف های خارجی در پسابرجام

  دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۶:۳۰
تعداد بازدید : ۲۱۷   
 تحلیل ایران -واسپاری ۳۵ میلیارد دلاری بیمه اتکایی به طرف های خارجی در پسابرجام

قائم مقام بیمه مرکزی از واسپاری ۳۵ میلیارد دلاری بیمه های اتکایی به خارج در دوران پسابرجام خبر داد و گفت: اکنون محدودیت پوشش های بیمه ای برای کشتی ها و نفتکش های ایرانی برداشته شده است.

به گزارش تحلیل ایران  «پرویز خسروشاهی» امروز (دوشنبه) در نشست تخصصی «پول و سرمایه» کنفرانس ملی «اقتصاد مقاومتی و برجام» در مرکز مطالعات وزارت امورخارجه افزود: پس از اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) شرکت ملی نفتکش توانسته است 75 درصد بیمه ناوگان خود را به شرکت های خارجی واسپاری کند.


قائم مقام بیمه مرکزی گفت: کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران نیز توانسته است نزدیک نیمی از ناوگان خود را نزد شرکت های بین المللی، بیمه کند.


خسروشاهی ادامه داد: پیش از اعمال تحریم ها بخشی از ریسک فعالیت های اقتصادی در کشور از طریق بیمه های اتکایی به خارج از کشور واسپاری می شد.


وی حجم بیمه اتکایی در دوران پیش از تحریم ها را 830 میلیارد دلار برآورد کرد و گفت: تحریم ها سبب شد بخش گسترده ای از ریسک های اقتصادی کشور به داخل کشور منتقل شود.


شرکت بیمه اتکایی شرکت‌های بیمه دیگر را که خود از ضررهای احتمالی مصون نیستند، بیمه می‌کند.


طبق قوانین بیشتر کشورها، شرکت های «بیمه مستقیم» به عقد قراردادهای بیمه اتکایی مجبورند تا منافع مشتریان محفوظ بماند.


شرکت‌های بیمه اتکایی در ازای دریافت قسمتی از حق بیمه‌های شرکت‌های بیمه مستقیم متعهد می‌شوند بخشی از خسارت های احتمالی مربوط به بیمه نامه یا بیمه نامه‌های صادر شده توسط شرکت بیمه طرف قرارداد را جبران کنند.

** راه رهایی ایران برای رفع مشکلات تحریم
عضو هیات عامل بیمه مرکزی ایران بروز مشکل در حمل و نقل دریایی به دلیل استنکاف شرکت های بین المللی از بیمه نفتکش ها و کشتی های ایرانی را از دیگر مشکلات به وجود آمده در صنعت بیمه در دوران تحریم برشمرد.


وی گفت: مشکل اصلی این بود که امکان نقل و انتقال پول برای بیمه گران فراهم نبود و شرکت های بیمه اعلام می کردند در صورت بروز حادثه، امکان پرداخت خسارت وجود ندارد.


خسروشاهی یادآوری کرد: در آن زمان صنعت بیمه با استفاده از منبع مالی یک میلیارد دلاری که دولت برای این کار تخصیص داد و تشکیل کنسرسیومی در این زمینه، بخشی از ریسک های تجاری و پروژه های اقتصادی را در کشور بر عهده گرفت.


وی محدود شدن ارایه پوشش های اتکایی برای طرح های عمرانی بویژه در بخش انرژی را از مشکلات دوران تحریم برشمرد و گفت: در دوران پسابرجام مذاکراتی با 10 شرکت بزرگ بیمه دنیا برای آغاز همکاری با ایران انجام شده است که می توان به رایزنی با سه شرکت فرانسوی در این زمینه اشاره کرد.


وی درباره مشکلاتی که صنعت بیمه برای از سرگیری همکاری های بین المللی در عصر پسابرجام با آن روبروست، گفت: شرکت های بیمه انتظار دارند اگر بیمه نامه ای صادر کردند یا طرح و شرکتی را زیر پوشش قرار دادند و بعد مشخص شد که تحریم بوده است، دیگر خسارت پرداخت نکنند که بیمه مرکزی با آن مخالف است.


شامگاه بیست و ششم دی ماه 1394 با انتشار گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره انجام تعهدات هسته ای ایران در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام)، اجرای تعهدات طرف مقابل (گروه 1+5) یعنی روند لغو تحریم های هسته ای غرب علیه تهران آغاز شد.
لغو تحریم های صنعت بیمه یکی از موارد توافق شده بود.

**امکان همکاری با بورس های بین المللی فراهم شد
مدیرعامل فرابورس نیز در این نشست تخصصی با برشمردن دستاوردهای برجام برای بازار سرمایه ایران گفت: در شرایطی که بورس های دنیا در یک سال گذشته کمتر از 10 درصد رشد داشتند، بورس ایران با تاثیرپذیری از برجام رشد 26 تا 27 درصدی را تجربه کرده است.


«امیر هامونی» افزود: علت این رشد، تاثیرپذیری بازار سرمایه از شرایط صادرات نفت و پتروشیمی است؛ بویژه آنکه شرکت هایی که خریدهای خود را از بازارهای بین المللی انجام می دهند، از دستاوردهای برجام منتفع شده اند.


هامونی با یادآوری نوسان پنج درصدی بازار ارز از ابتدای امسال تاکنون، گفت: شرایط به گونه ای است که اگر یک سرمایه گذار خارجی در سال 2015 در بازار سرمایه ایران سرمایه گذاری می کرد، امروز می توانست 20 درصد بالاتر از سایر بازارها سود کسب کند.


مدیرعامل فرابورس از ورود 13 هزار میلیارد ریال به بازار سرمایه پس از برجام خبر داد و گفت این سرمایه گذاری ها هم در بخش سرمایه گذاری ریسک پذیر مانند اوراق خزانه و هم زمینه سرمایه گذاری های ریسک پذیر مانند صندوق های جسورانه انجام شده است.


وی تلاش برای توسعه ارتباطات بین المللی بازار سرمایه ایران و حضور سرمایه گذاران خارجی در بورس را از برنامه های بازار سرمایه برای استفاده از فرصت پسابرجام عنوان کرد و گفت: به بار نشستن میوه برجام در بخش بازار سرمایه دستکم سه سال زمان می برد.


 همایش اقتصاد مقاومتی و برجام دهم اسفندماه آغاز شد و تا هجدهم اسفندماه به بررسی دستاوردهای برجام در بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی شامل صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، نفت، نیرو، انرژی هسته ای، بهداشت، راه و شهرسازی، علم و فناوری و پولی- بانکی می پردازد.


ایرنا نوشت: هر روز مسوولان دستگاه ها و وزارتخانه های مرتبط با حضور در این همایش به ارایه گزارش تفصیلی از دستاوردهای برجام و اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در نهادهای متبوع خود می پردازند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :