موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/119582 :کد

سریلانکا

مخالفت سریلانکا با تحقیق قضات خارجی در خصوص ارتکاب جنایات جنگی

  دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۶:۵۲
تعداد بازدید : ۲۱۹   
 تحلیل ایران -مخالفت سریلانکا با تحقیق قضات خارجی در خصوص ارتکاب جنایات جنگی

نخست وزیر سریلانکا با درخواست سازمان ملل برای اعزام قضات خارجی برای تحقیق در خصوص اتهام ارتکاب جنایات جنگی در طول جنگ های داخلی این کشور مخالفت کرد.

به گزارش تحلیل ایران   'رانیل ویکرم سینگ' روز دوشنبه در سخنانی که از تلویزیون دولتی پخش شد با بیان اینکه سیستم قضایی هند بهبود یافته اظهار کرد سریلانکا برای رسیدگی به جرائم جنایات جنگی، نیازی به قضات خارجی ندارد.


'سریسینا' رئیس جمهوری سریلانکا نیز روز گذشته در جمع مقامات ارتش در جنوب این کشور با حضور قضات خارجی در کشور برای تحقیق در خصوص جنگ داخلی مخالف کرد.


شورای حقوق بشر سازمان ملل روز جمعه با انتقاد از تاخیر سریلانکا در رسیدگی به اتهامات جنایت جنگی در طول جنگ های داخلی این کشور خواستار تشکیل یک دادگاه مشترک با حضور قضات خارجی شد.


گروه اقلیت تامیل با صدور بیانیه ای خواستار دادگاه مشترک با حضور قضات خارجی برای رسیدگی به جنایات جنگی در طول جنگ داخلی سریلانکا شده است.


در ادامه این بیانیه آمده است سیستم قضایی سریلانکا قابل اعتماد نیست و به تنهایی نمی تواند، عدالت را برای رسیدگی به درخواست قربانیان تامیل اجرا کند.


در سال های اخیر فشارهای بین المللی برای رسیدگی به اتهامات نقض حقوق بشر در طول جنگ های داخلی ارتش با شورشیان تامیل افزایش یافته است .


جنگ داخلی سریلانکا از سال 1983 میلادی توسط اقلیت تامیل برای ایجاد کشوری مستقل به نام 'تامیل' در قسمت های شمالی و شرقی جزیزه سریلانکا آغاز شد.


ارتش سریلانکا با شکست شبه نظامیان ببرهای تامیل پس از 26 سال به جنگ داخلی در این کشور پایان داد.


ایرنا نوشت: براساس گزارش های منتشر شده، بین 80 تا 100 هزار نفر، از شبه نظامیان ببرهای تامیل و نیروهای دولتی و افراد عادی در جنگ داخلی این کشور کشته شدند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :