موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پلیس

a/119727 :کد

توصیه پلیس

توصیه‌های پلیس به شهروندان در آخر سال

  ﺳﻪشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۸:۴۲
تعداد بازدید : ۱۹۷   
 تحلیل ایران -توصیه‌های پلیس به شهروندان در آخر سال

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا گفت: کنترل، شناسایی و مهار هدفمند سارقان در مراکز پر تردد در روزهای پایانی سال را از برنامه های مهم پلیس عنوان کرد.

به گزارش تحلیل ایران ، سرهنگ رضا موذن با اشاره به سنت خانه تکانی در خانواده های ایرانی در ایام پیش از نوروز، تاکید کرد: شهروندان با عمل به توصیه های پلیس، مجرمان را در رسیدن به اهداف شان ناکام بگذارند.

وی افزود: با توجه به فرا رسیدن سال نو و ضرورت نیاز به نظافت منزل، متاسفانه برخی از شهروندان برای انجام کارهای منزل بدون هیچ دقت و گزینشی با اتکاء به بروشورها و تبلیغات کوچه و خیابان به افراد ناشناس و برخی از شرکت های فاقد مجوز اعتماد می کنند.

موذن اظهار کرد: این در حالی است که شهروندان برای انجام نظافت منزل خود باید نیروهای خدماتی شرکت های معتبر و قانونی را بکار گیرند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا گفت:در صورت سوء استفاده و یا سرقت از منزل، با داشتن آدرس شرکت های مزبور، راحت تر می توان با استناد به قرار داد و اجاره نامه از طریق قانونی اقدام کرد.

این مقام انتظامی یادآور شد: براساس پرونده های موجود، برخی از این افراد سودجو پس از جلب اعتماد و حس همدلی با صاحب منزل در زمان مناسب به تنهایی و یا با همکاری همدستانش، وسایل با ارزش را به سرقت می برند.

سرهنگ موذن به شهروندان توصیه کرد: هنگام بکارگیری نیروهای خدماتی، شخصا در منزل حضور داشته باشند؛ همچنین اشیاء، اسناد و پول نقد را در جای امن نگهداری و دور از دسترس و محدوده نظافت آنان قرار دهند.

وی با اشاره به سرقت فرش ها از روی دیوار در روزهای خانه تکانی عید، گفت: اغلب، مشاهده می شود خانواده ها فرش ها و قالیچه های گرانبها و قیمتی خود را پس از شستن ، روی بالکن و دیوار قرار می دهند، بدون توجه به اینکه برخی از منازل، مجاور کوچه و یا ساختمان های نیمه کاره هستند.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به شهروندان توصیه کرد: برای شستن فرش ها از مراکز معتبر قالیشویی و مجاز استفاده کنند؛ در صورت شستن فرش در منزل بایستی مراقبت لازم جهت جلوگیری از سرقت را مورد توجه قرار دهند.

موذن درباره خرید وسایل منزل به شهروندان توصیه کرد: هنگام حضور در بازار با دقت و هوشیاری، کالای خود را انتخاب و ترجیحا پول نقد، همراه نبرند بلکه از کارت بانکی استفاده کنند؛ همچنین برای جلوگیری از سوء استفاده سارقان، رمز ورودی کارت ها را در کنار آن قرار ندهند.

وی با بیان اینکه حمل اشیاء قیمتی و اسناد بهادار، منطقی نیست، تصریح کرد: اگر چند نفر همزمان برای خرید به بازار می روند کارت عابر بانک، اسناد و یا وجه نقد را بین نفرات تقسیم کنند تا در صورت سرقت محتویات یک کیف، تمام اموال و دارایی به یغما نرود.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا به شلوغی مراکز خرید در ایام نوروز اشاره کرد و ادامه داد: با ازدحام جمعیت در مراکز تجاری و شور و اشتیاق مردم در ایام پایانی سال جهت خرید، عده ای از افراد فرصت طلب با سوء استفاده از این شرایط اقدام به جیب بری و کیف قاپی می کنند.

وی بر توجه جدی شهروندان به هشدارهای پلیس تاکید کرد و گفت: این افراد فرصت طلب در مراکز شلوغ با رفتارهای غیر متعارف و طعنه زدن های غیر عرفی در یک فرصت مناسب اقدام به جیب بری و سرقت می کنند.

سرهنگ موذن درباره سرقت از مغازه ها خصوصا در روزهای پایانی سال گفت: در این ایام، سارقان با سوء استفاده از شلوغی مغازه ها تحت عنوان خریدار اقدام به سرقت می کنند لذا مغازه داران بایستی با دقت نظر و شناسایی این افراد و نیز حضور مستمر و مدام در قسمت های مختلف مغازه، آنها را در رسیدن به اهدافشان ناکام بگذارند.

این مقام انتظامی، برخورد با سرقت های خرد اعم از جیب بری، کیف قاپی و سرقت داخل خودرو در مراکز پر تردد را از اولویت های مهم پلیس مبارزه با سرقت آگاهی عنوان و تصریح کرد: کنترل، شناسایی و مهار هدفمند مجرمان سابقه دار در طول سال به ویژه اسفند ماه در دستور کار این پلیس است.

وی ادامه داد: مدیریت و حضور به موقع ماموران مجرب در پوشش لباس شخصی در اماکن شلوغ و برخورد به هنگام با مجرمان از توفیقات پلیس مبارزه با سرقت آگاهی ناجا به شمار می آید.

سرهنگ موذن به تعامل مطلوب پلیس با مراجع قضائی اشاره و بیان کرد: قبل از پایان سال از اعطای مرخصی به سارقان حرفه ای و سابقه دار جلوگیری می شود که با این کار از ورود آنها به چرخه جرم ممانعت به عمل می آید.

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا خاطرنشان کرد: پلیس در راستای کاهش وقوع جرم و افزایش امنیت روانی جامعه با ایجاد تعامل از ظرفیت سایر نهادها و سازمان ها در خدمت رسانی به شهروندان استفاده می کند.

این مقام انتظامی ادامه داد: ایجاد پارکینگ های موقت در حاشیه نمایشگاه های بهاره و نقاط جرم خیز توسط شهرداری ها، رفع مشکلات روشنایی معابر توسط شرکت توزیع برق در نقاط خلوت و جرم خیز از دیگر اقدامات صورت گرفته در کاهش سرقت به شمار می آید؛ این اقدامات ابزارهای بازدارنده است تا مردم در ایام پایانی سال با آرامش خرید کنند.

ایلنا نوشت : سرهنگ موذن خاطرنشان کرد نیروی انتظامی در کنار سایر سازمان ها، امنیت پایداری را در سطح جامعه برقرار می کند ؛ اما شهروندان تماس با پلیس 110 در زمان وقوع حادثه را مد نظر، قرار دهند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :