موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی گمرک

a/119874 :کد

رییس کل گمرک؛

یادداشت تفاهم کمک ۸۰۰میلیون ینی برای توسعه گمرکی ایران

  چهارشنبه ۱۸ اسفند ۱۳۹۵ — ۲۱:۴۰
تعداد بازدید : ۱۹۰   
 تحلیل ایران -یادداشت تفاهم کمک ۸۰۰میلیون ینی برای توسعه گمرکی ایران

تهران و توکیو با هدف اختصاص کمک ۸۰۰ میلیون ینی ژاپن برای توسعه و تجهیز گمرکی ایران با اولویت گمرک چابهار، یادداشت تفاهم امضا کردند.

به گزارش تحلیل ایران، «هیرویاسو کوبایاشی» سفیر فوق‌العاده و تام الاختیار ژاپن در تهران و «مسعود کرباسیان» رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، امروز (چهارشنبه) یادداشت تفاهم اعطای کمک بلاعوض دولت ژاپن برای تجهیز گمرک به دستگاه های ایکس-ری کانتینری را با هدف تسهیل و تسریع در امور تجاری امضا کردند.

 

رییس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران در این مراسم گفت: سطح همکاری گمرکی ایران و ژاپن در دولت یازدهم بسیار خوب بوده، به طوری که گمرک ایران با همکاری موسسه ژاپنی «جایکا» در این دوره سه دوره آموزشی برای کارکنان گمرک افغانستان برگزار کرده اند.جایکا یک سازمان دولتی مستقل بین‌المللی در ژاپن است که در زمینه توسعه به دولت ژاپن و همچنین کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.کرباسیان ادامه داد: بر اساس ارزیابی های دفتر منطقه ای مبارزه با تخلف سازمان جهانی گمرک، گمرک ایران یکی از عملکردهای برتر را در مبارزه و کشف مواد مخدر و کالاهای قاچاق داشت، به طوری که پارسال گمرک ایران 290 تن مواد مخدر و پیش سازهای سنتی و صنعتی را کشف کرد که قاچاقچیان قصد داشتند مقداری زیادی از آن را به افغانستان و پاکستان ترانزیت کنند.


در این مراسم، سفیر تام الاختیار ژاپن در تهران گفت: دولت ژاپن اهمیت خاصی برای برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) قایل بوده و بیش از پیش به گسترش روابط با ایران تمایل دارد.کوبایاشی اضافه کرد: اعطای تسهیلات بلاعوض 800 میلیون ینی ژاپنی ها برای تجهیز گمرک ایران نیز با همین هدف صورت گرفته است.بر پایه گزارش گمرک، موسسه جایکای ژاپن 800 میلیون ین در قالب وام بلاعوض برای خریداری دستگاه ایکس- ری به گمرک ایران اختصاص داده است. ‌کنترل مرزی، ظرفیت سازی برای بازرسی و همکاری منطقه‌ای و بین‌المللی در مبارزه با مواد مخدر و مواد شیمیایی غیرقانونی از هدف های طرف ژاپنی از این اقدام به شمار می رود.


 جایکا تاکنون در ایران به اقدام هایی مانند کمک به برنامه احیای دریاچه ارومیه از طریق مشارکت جوامع محلی با اجرای برنامه های کشاورزی پایدار و حفظ تنوع زیستی، حمایت و کمک انسان دوستانه به پناهندگان افغانی در ایران، کنترل مرزی و ظرفیت سازی برای بازرسی و همکاری منطقه ای و بین‌المللی در مبارزه با مواد مخدر و مواد شیمیایی غیرقانونی دست زده است. مبارزه با پولشویی و تامین مالی برای تروریسم همسو با استانداردها و موازین سازمان ملل متحد و خط مشی گروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی و ارتقای ‌جامع صنایع بندر چابهار در سطح بازار جهانی از دیگر اقدام هایی است که این موسسه قصد دارد در ایران انجام دهد.


 گروه اقدام مالی برای مبارزه با پولشویی (اف.ای.تی.اف- FATF) یک گروه بین دولتی است که کارکرد کنونی آن، وضع استانداردهایی برای مقابله با پولشویی، تامین مالی تروریسم و سایر جرایمی است که سلامت نظام مالی را تهدید می کند.گروه ویژه اقدام مالی تلاش می کند اجرای این استانداردها در کشورها را افزایش دهد و همکاری بین المللی برای مبارزه با سوء استفاده از بنگاه های اقتصادی و نظام مالی و ارتکاب جرایم یادشده را تشویق کند.جمهوری اسلامی ایران امسال به طور موقت از فهرست کشورهای غیرهمکار اف.ای.تی.اف خارج شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :