موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست منابع طبیعی

a/119938 :کد

الودگی آب

آلودگی آب سد طالقان برای مردم تهران و کرج مشکل‌ساز خواهد شد

  پنجشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۳:۵۰
تعداد بازدید : ۲۳۴   
 تحلیل ایران -آلودگی آب سد طالقان برای مردم تهران و کرج مشکل‌ساز خواهد شد

نماینده استان البرز در شورای عالی استان‌ها در نطق پیش از دستور خود با اشاره به برخی مشکلات استان البرز آلودگی آب سد طالقان را متاثر از هجوم گردشگران دانست .

به گزارش تحلیل ایران سیداسحاق میرابوالقاسمی نماینده استان البرز در شورای عالی استان‌ها در سی‌وهفتمین جلسه این شورا در نطق پیش از دستور خود به نخستین اقدامات انجام شده در تاریخ انقلاب برای احیای شوراها اشاره کرد.

میرابوالقاسمی با یادآوری دیدار خود با آیت‌الله طالقانی در سال‌های ابتدایی انقلاب گفت: ایشان در یک جلسه فرمودند زمان آن رسیده که در مورد دو موضوع مهم با حضرت امام صحبت کنیم و پیشنهاد دهم که اگر اجازه دهند به مرحله اجرا و عمل دربیاوریم.

به گفته وی موضوع اول موردنظر آیت‌الله طالقانی مسئله شوراها و موضوع دوم برگزاری نماز جمعه بوده است.

نماینده استان البرز در شورای عالی استان‌ها ادامه داد: خوشبختانه حضرت امام با هر دو پیشنهاد موافقت کردند و فرمودند که پیگیری و اجرا شود.

وی 6 نفر از افراد متخصص همراه با 2 حقوقدان را خواستند و به آنها فرمودند که طرح جامع تدوین تشکیل شوراها آماده شود. این طرح از 14 ماده به تصویب رسید و در تاریخ 20 اردیبهشت 1358 در روزنامه اطلاعات منتشر شد.

میرابوالقاسمی ادامه داد: هم‌اینک در این نهاد مردمی 117 هزار نفر مشغول خدمت استانی هستند و مردم سرنوشت خود را به دست گرفته‌اند.

نماینده استان البرز در شورای عالی استان‌ها تصریح کرد: طالقانی شورا را پادزهر استبداد می‌دانست و نخستین کسی بود که از شورا سخن گفت و گزافه نیست اگر بگوییم که طالقانی شورا را کشف کرد و به نظر این جانب این نهاد خودجوش مردمی دستی برای دولت شده است تا از نزدیک مسائل  و مشکلات را درک کرده و در جهت رفع آنها برآید.

وی در ادامه به برخی مشکلات استان البرز اشاره کرد و گفت: بیان کمبودها حرف تازه‌ای نیست و آنچه که می‌گویم بخشی از مشکلات استان است. استان البرز در 12 بهمن 88 طبق پیشنهاد و مصوبه هیئت دولت به مجلس و در تاریخ 14 مهر 89 به طور رسمی به عنوان استان شکل گرفت. این استان با 5 هزار و 833 کیلومتر مربع وسعت و جمعیتی بیش از 2 میلیون و 500 هزار نفر و دارای 6 شهرستان می‌باشد.  از جمله مشکلات این استان می‌توان به این موارد اشاره کرد، توجه به تامین اعتبار از محل کمک‌های دولتی برای راه‌اندازی مترو کلانشهر کرج، تسریع در تکمیل بزرگراه همت و احداث و ادامه کنارگذرهای کرج، کمبود شدید مدرسه و ضرورت احداث و نوسازی مدارس استان، تسریع در گازرسانی به برخی مناطق استان از جمله شهرستان طالقان و بخش آسارا، ضرورت خارج کردن و یا کم کردن 3 زندان مهم در کرج، توجه به ایجاد زیرساخت‌های لازم در جاده چالوس و طالقان به عنوان 2 قطب مهم گردشگری در استان و جدی گرفتن کمبود و بحران آب در استان البرز.

ایرنا نوشت : میرابوالقاسمی در ادامه به موضوع شهرستان طالقان و شرایط خالص این شهرستان پرداخت و گفت: شهرستان محروم طالقان در 120 کیلومتری پایتخت شرایط ویژه‌ای دارد. این شهرستان که از تامین‌کنندگان آب شرب استان‌های تهران و البرز می‌باشد اما وزارت نیرو هیچگونه خدمات رسانی برای این منطقه نداشته و حقی قائل نشده است.  همچنین در هشداری اعلام می‌کنم که آلودگی آب سد طالقان در اثر هجوم گردشگران قطعی است و این موضوع برای تمام جمعیت تهران و کرج مشکل‌ساز خواهد شد و مهمترین راه‌حل برای حل این مشکل مهاجرت معکوس از شهر به روستا است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :