موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/120034 :کد

ترکیه و روسیه

مذاکرات روسای جمهور ترکیه و روسیه در مسکو

  جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۶
تعداد بازدید : ۱۷۶   
 تحلیل ایران -مذاکرات روسای جمهور ترکیه و روسیه در مسکو

رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه امروز (جمعه) وارد روسیه شده با همتای روس خود در کاخ کرملین دیدار کرد. بحران سوریه مهمترین هدف سفر اردوغان اعلام شده است.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، ولادیمیر پوتین، رییس‌جمهور روسیه پس از ورود اردوغان به خاک کشورش از او استقبال کرد.

 

دو کشور در ماه دسامبر توانستند توافق آتش‌بسی را در سوریه به سرانجام برسانند و از حامیان دو دور مذاکرات میان دولت سوریه و مخالفانش در سال جاری میلادی بوده‌اند. قرار است طی روزهای آینده دور سوم این مذاکرات نیز برگزار شود.

 

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور روسیه هنگام استقبال از اردوغان در آغاز مذاکرات‌شان گفت: ما فعالانه برای حل مهم‌ترین بحران‌ها و در صدر آنها سوریه همکاری می‌کنیم. من بسیار خرسند هستم که خاطرنشان کنم هر چند که انتظار کمی برای این موضوع وجود داشت اما نیروهای نظامی و ویژه کشورهای ما توانستند ارتباطی نزدیک و موثر برقرار کنند.

 

ماه گذشته میلادی حمله هوایی روسیه کشته شدن سه سرباز ترکیه را در پی داشت اما این اتفاق خللی در همکاری نظامی آنها به وجود نیاورد و دوکشور همچنان عملیات‌هایشان را برای جنگ با گروه تروریستی داعش هماهنگ می‌کنند.

 

با وجود آنکه روسیه و ترکیه از طرف‌های مخالف یکدیگر در سوریه حمایت کرده‌اند و در نوامبر 2015 نیز سرنگونی جنگنده روسیه توسط نیروی هوایی ترکیه باعث تیره شدن روابط دو طرف شد اما اکنون افزایش همکاری آنها در سوریه چرخشی را در این وضعیت ایجاد کرده است.

 

پوتین خاطرنشان کرد: ما از مشاهده بازیابی روابط‌مان در این سرعت بالا خرسند هستیم.

 

ایسنا نوشت: اردوغان نیز گفت همکاری در ایجاد یک خط لوله انتقال گاز طبیعی روسیه و ایجاد یک نیروگاه هسته‌ای در ترکیه شتاب گرفته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :