موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/120113 :کد

ژاپن

ژاپن به ماموریت صلح‌بانی خود در سودان جنوبی پایان می‌دهد

  شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۱:۰۰
تعداد بازدید : ۲۰۷   
 تحلیل ایران -ژاپن به ماموریت صلح‌بانی خود در سودان جنوبی پایان می‌دهد

نخست وزیر ژاپن اعلام کرد، این کشور در حال پایان دادن به ماموریت پنج ساله هیات صلح‌بان خود در قالب نیروهای سازمان ملل در سودان جنوبی است.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری اسوشیتدپرس، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن گفت، توکیو پس از پایان فعالیت این هیات در مه سال جاری میلادی در سودان جنوبی، دیگر تصمیمی برای تمدید آن ندارد. 350 عضو این هیات بر بازسازی معابر و جاده‌ها در سودان جنوبی متمرکز هستند.

 

این تیم که در نوامبر 2016 به سودان جنوبی رفتند، نخستین هیات از نیروهای صلح بان هستند که به آنها دستور داده شد تا در صورت نیاز از سلاح استفاده کنند. استفاده نیروهای نظامی ژاپنی از سلاح به واسطه قانون اساسی تدوین شده این کشور پس از جنگ دوم جهانی، محدود شده است.

 

آبه ادامه داد، ژاپن به کمک به سودان جنوبی از روش های دیگر ادامه می دهد و هدفش تامین غذا و کمک های بشردوستانه به این کشور است و برخی از نیروهای خود را در دفتر فرماندهی نیروهای صلح بان سازمان ملل نگه می دارد.

 

وی گفت: درحالیکه سودان جنوبی وارد مرحله جدید از نوسازی زیرساخت ها می شود، ما تصمیم گرفته ایم تا به ماموریت پنج ساله خود در این کشور آفریقایی پایان دهیم.

 

این تصمیم از سوی دولت توکیو پس از آن اتخاذ شده که نگرانی‌هایی بابت امنیت نیروهای ژاپنی در سودان جنوبی مطرح شد. یوشیهیده سوگا، وزیر کابینه دولت این کشور البته این مساله را رد کرد که این نگرانی ها باعث اتخاذ چنین تصمیمی شده است و گفت: این تصمیم نتیجه بررسی های جامع و کامل ما است و ربطی به وخامت اوضاع در سودان جنوبی ندارد.

 

سخنگوی سالوا کر، رئیس جمهوری سودان جنوبی نیز در این باره گفت، از تصمیم دولت ژاپن اطلاعی ندارند. مقام های دولت توکیو گفته اند که ژاپن از تصمیم خود دولت سودان جنوبی و سازمان ملل را مطلع کرده است.

 

معاون سخنگوی سازمان ملل نیز تصمیم دولت ژاپن را تایید کرد و گفت:‌ نیروهای صلح بان ژاپن مدت‌هاست که در سودان جنوبی هستند.

 

مقام های دفاعی ژاپن اخیرا به دلیل بی‌توجهی به توضیح درباره وخامت اوضاع امنیتی در منطقه و جایی که نیروهای این کشور در حال فعالیت هستند، مورد انتقاد شدید قرار داشتند.

 

ایسنا نوشت: قانونگذاران مخالف و فعالان صلح دولت را به تلاش برای لاپوشانی وخامت اوضاع در سودان جنوبی متهم کرده‌اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :