موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/120126 :کد

شورای نگهبان

شورای نگبهان فرصت و ادعایی برای نظارت در انتخابات شوراها ندارد

  شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۵:۰۱
تعداد بازدید : ۱۶۷   
 تحلیل ایران -شورای نگبهان فرصت و ادعایی برای نظارت در انتخابات شوراها ندارد

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان فرصت و ادعایی برای نظارت در انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا ندارد.

به گزارش تحلیل ایران ، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز (شنبه 21 اسفند) در نشست‌خبری در پاسخ به این سوال که آقای لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی در جریان بررسی لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس گفته بود که گویا برخی می‌ترسند که حرفی به شورا بزنند و یا ایرادات آن را نقد کنند، گفت: شورای نگهبان مگر ترس دارد! شما که اینجا هستید مگر از ما می‌ترسید؟!، هر چه می‌خواهد دل تنگت بگو. قطعاً این‌طور نیست و همین صحبت‌های رئیس مجلس نیز دلیل بر این است که کسی از شورای نگهبان نمی‌ترسد.


وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره اظهارات آیت‌الله جنتی که گفته بود نظارت برانتخابات شورا مصیبت‌بار است، افزود: قطعاً شورای نگهبان در بحث انتخابات شوراها ورود نخواهد داشت و فرمایشات آیت‌الله جنتی نیز به عنوان جایگاه شورای نگهبان نبوده و در جایگاه رئیس مجلس خبرگان بوده است.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: انشاءالله مجلس که به عنوان ناظر انتخابات شوراهاست، تلاش کند مقررات نظارتی را برای انتخابات شوراها داشته باشد. شورای نگهبان نه فرصت و نه ادعایی برای نظارت بر انتخابات شوراها ندارد.

 کدخدایی در بخش دیگری از نشست‌خبری خود به ارائه گزارش عملکرد و فعالیت‌های یک ساله شورای نگهبان پرداخت و گفت: از تاریخ اول فروردین امسال تا 21 اسفند، 93 مصوبه از سوی مجلس به شورا واصل شده که از این تعداد 61 لایحه و 32 طرح بوده است.

وی تصریح کرد: از مجموع 93 مصوبه مجلس 48 مورد در مرحله اول عدم مغایرت شده و 24 مورد نیز ایراداتی داشته که پس از رفت و برگشت نظر نهایی به مجلس اعلام شده است؛ همچنین از این تعداد 20 مورد از مصوبات نیز در دست بررسی است که لایحه بودجه 96 نیز در شورای نگهبان در حال بررسی است که تلاش می‌کنیم تا پایان هفته آن را به پایان برسانیم.

 سخنگوی شورای نگهبان افزود: در سال جاری 580 نامه ارسال شده که با احتساب نامه‌هایی که از سال گذشته باقی مانده بود فقهای شورا 61 مورد را اعلام نظر کردند.

کدخدایی تصریح کرد: طرح استفساریه ماده 52 قانون انتخابات که شامل نظارت شورای نگهبان بر منتخبان و نمایندگان مجلس است، طبق نظر شورای نگهبان کماکان اشکال سابق به قوت خود باقی است و مغایر اصل 99 قانون اساسی شناخته شده است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا مجادله بین شما و  آقای علی مطهری نایب رئیس مجلس صورت گرفته؟ گفت: خیر، مجادله‌ای نبوده، ما فقط نظر قانونی را اعلام کردیم و از گذشته نیز همین روال بوده و اگر کسی نظری دارد باید به مراجع قانونی مراجعه کند.

کدخدایی اضافه کرد: صرف گفتن یک نفر، مسئله‌ای را حل نمی‌کند و قوانین موجود با بیان یک فرد قابل تغییر نیست، خواهش می‌کنم دوستان توجه کنند، آنجایی که قانون داریم به کسانی که قانون را نادیده می‌گیرند، تذکر دهند که قانون مورد توجه قرار گیرد.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه نظر شما درباره این کاندیداهایی که پیشتر رد صلاحیت شده‌اند و دوباره کاندیدا می‌شوند، چه پالسی از شورا دریافت می‌کنند که کاندیدا می‌شوند؟ گفت: باید این موضوع را از خودشان پرسید که چه پالسی دریافت کرده‌اند، اما از سوی شورای نگهبان هیچ‌گونه پالس و خبری ارسال نشده و اعمال نظر شورای نگهبان در مهلت بررسی صلاحیت‌ها اعلام می‌شود.

کدخدایی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه شورای نگهبان برای اولین بار نسبت به مصوبات مجلس درباره سیاست‌های کلی اعلام نظر می‌کند، گفت: از گذشته و از سال 78 نیز شورای نگهبان به علت مغایرت با سیاست‌های کلی به مصوبات مجلس ایرادی وارد کرده بود و مجلس هم طبق نظر شورای نگهبان مصوبه‌اش را اصلاح می‌کرد که پس از آن نیز از سال‌ 92 به بعد آئین‌نامه نظارت بر سیاست‌ها تصویب شد و به تأیید مقام معظم رهبری رسید و در برنامه پنجم نیز چنین موضوعی انجام شد.

وی در پاسخ به سؤالی خبرنگاری که پرسید نظر شما درباره اینکه آقای بقایی گفته که ردصلاحیت نخواهد شد، اظهار داشت: شورای نگهبان هم این اندازه مطمئن نیست و هرگونه اظهارنظر پیش از موعد فاقد اعتبار قانونی است و ما هم نمی‌توانیم در حال حاضر اظهارنظری داشته باشیم.

سخنگوی شورای نگهبان نیز درباره فعالیت زودهنگام تبلیغات انتخاباتی برخی کاندیداهای احتمالی، تصریح کرد: شورای نگهبان در هنگام بررسی صلاحیت‌ها نظرش را اعلام می‌کند.

کدخدایی در ادامه این نشست‌خبری در پاسخ به سؤالی پیرامون اینکه شما درباره استعلام از وزیر سابق اطلاعات در جریان بررسی صلاحیت آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی منعکس شد، نظر شما بوده است؟ گفت: ما از دوستان رسانه‌ای که نمی‌توانیم گله کنیم؛ آنها هر جور بخواهند به شورای نگهبان حمله می‌کنند و ما هم حرفی نمی‌زنیم و شکایتی نمی‌کنیم، اما از دوستان خواهش می‌کنیم که در سال آینده اخلاق‌مداری و امانت‌داری را رعایت کنند، اگر سه ساعت وقت ما را برای مصاحبه می‌گیرند، در نهایت مطلب را صحیح منعکس کنند.

وی در پاسخ به سؤالی درباره گفت‌وگوی اخیرش با یکی از روزنامه‌ها و اینکه گفته بود «ای کاش از وزیر اطلاعات برای شرکت در نشست بررسی صلاحیت آقای هاشمی‌رفسنجانی دعوت نکرده بودیم»، گفت: من به این دلیل این مطلب را گفتم که شما دیگر سوال نپرسید؛ گفتم ای کاش این اتفاق نمی‌افتاد که رسانه‌ها تا این اندازه به آن نمی‌پرداختند، در غیر این صورت ما هنگام انجام وظایف‌مان باید مطابق قانون از همه مراجع استعلام کنیم.

تسنیم نوشت : سخنگوی شورای نگهبان درباره فعالیت زودهنگام برخی افراد در فضای مجازی برای تبلیغات انتخاباتی، اظهار داشت شورای نگهبان تا جایی که امکانات اجازه دهد، تبلیغات در فضای مجازی را رصد می‌کند، اما در این زمینه نیازمند قانون جامعی هستیم که در این حوزه شورای نگهبان اختیارات لازم را داشته باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :