موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/120164 :کد

کوزوو

تزلزل در حمایت های خارجی از کوزوو

  شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۶:۲۷
تعداد بازدید : ۶۶۳   
 تحلیل ایران -تزلزل در حمایت های خارجی از کوزوو

پس از ارائه پیشنهاد 'هاشم تاچی' رئیس جمهوری کوزوو برای تشکیل ارتش، مقامات بروکسل، واشنگتن و ناتو که از حامیان حکومت پریشتینا محسوب می شوند.

به گزارش تحلیل ایران ،  دولت کوزوو طرح تشکیل تبدیل نیروی امنیتی به ارتش را برای اولین بار در سال 2014 میلادی در دستور کار قرار داد که نه تنها با مخالفت شدید نمایندگان صرب در پارلمان کوزوو روبرو شد، بلکه هم پیمانان دولت پریشتینا در ناتو و آمریکا و بروکسل نیز مخالفت خود را با این طرح ابراز کردند.


روزنامه 'کوخا دیتوره' چاپ روز شنبه پریشتینا نوشت که پیشنهاد اخیر هاشم تاچی رئیس جمهور کوزوو برای تغییر قانون اساسی جهت تبدیل نیروی امنیتی به ارتش، نه تنها ناامیدی سفرای کشورهای غربی در پریشتینا بلکه پایتخت های غربی از جمله واشنگتن و بروکسل را در پی داشته است.


روزنامه کوخا دیتوره به نقل از یک دیپلمات غربی در پریشتینا که خواست نامش فاش نشود، گزارش داد که مقامات آمریکایی در ناتو بخاطر ابتکار کوزوو جهت تغییر نیروی امنیتی به ارتش بر اساس تغییر قانون و بدون موافقت و هماهنگی هم پیمانان خود یعنی آمریکا و ناتو خشمگین هستند.


هاشم تاجی رئیس جمهوری کوزوو روز جمعه دهم مارس ( 20 اسفند) هشدار داد که اگر پارلمان به قانون مربوط به تغییر نیروی امنیتی به ارتش رای موافق ندهد، وی از مقام رئیس جمهوری استعفا می دهد.


تاچی در یک مصاحبه تلویزیونی همچنین گفته بود که اگر پارلمان به تشکیل کوزوو رای ندهد، باید فعالیت خود را پایان دهد و وی فضای سیاسی کشور را برای انتخابات زود هنگام پارلمانی آماده می کند.


دولت کوزوو در واکنش به پیشنهاد دولت برای تشکیل ارتش اعلام کرد که دولت بر خلاف قانون اساسی کوزوو و بدون توافق با متحدان بین المللی اصلی خود عمل نمی کند.

 

ناتو و آمریکا بخاطر اهمیت ثبات در منطقه بالکان غربی با هر گونه اقدامی که ثبات در این منطقه را با خطر مواجه کند، مخالف هستند.


صربستان که کوزوو را استان جنوبی خود می داند، شدیدا با تشکیل ارتش در کوزوو مخالف است و آن را مغایر با توافق نامه بروکسل بین پریشتینا و بلگراد می داند.


رئیس جمهوری کوزوو روز سه شنبه گذشته در یک کنفرانس خبری با 'کادری وسلی' رئیس پارلمان کوزوو در پریشتینا به ارتقای نقش و تعهدات نیروی امنیتی کوزوو در حفاظت از حاکمیت و تمامیت ارضی، حفظ صلح و دفاع از امنیت و منافع کشور کوزوو و همچنین حفاظت از صلح و ثبات منطقه ای و جهانی اشاره کرد و ایجاد تغییرات در نقش نیروی امنیتی کوزوو را ضروری خواند.


وی همچنین افزود: تصمیم ایجاد تغییر در قانون اساسی درباره نیروی امنیتی به این خاطر اتخاذ شد که نمایندگان جامعه صرب ها در مجلس کوزوو بطور واضح اعلام کردند که هرگز به قانون تشکیل نیروی مسلح رای نمی دهند.


برای تبدیل نیروی امنیتی به ارتش کوزوو نیاز است که احزاب اقلیت در پارلمان به این قانون رای موافق بدهند و نمایندگان صرب ها در پارلمان کوزوو به شدت با تشکیل ارتش مخالف هستند.


'مارکو جوریچ' رئیس دفتر امور کوزوو در دولت صربستان پس از اظهارات رئیس جمهور کوزوو برای تشکیل ارتش، مخالفت این دفتر را با تشکیل ارتش در کوزوو اعلام کرد.


وی تشکیل ارتش در کوزوو را ضربه سنگینی به تلاش برای آشتی بین اقوام، بهبود روابط بین صرب ها و آلبانیایی تباران و برقراری ثبات پایدار در استان جنوبی صربستان خواند.


دفتر امور کوزوو در دولت صربستان نیز پیشتر در این رابطه اعلام کرده بود که حکومت بلگراد به شدت با تشکیل ارتش کوزوو مخالف است و آن را در تضاد با اسناد بین المللی و قطعنامه 1244 شورای امنیت سازمان ملل و توافق نامه بروکسل درباره کوزوو می داند.
در توافق نامه بروکسل در مراحل عادی سازی روابط بلگراد و پریشتینا اشاره شده است که هیچ نیروی مسلحی بدون موافقت جامعه های صرب نمی تواند وارد شمال کوزوو که اکثریت آن منطقه را صرب ها تشکیل می دهد، شود.
تبدیل نیروی امنیتی کوزوو به ارتش، یک فرآیند طولانی است و به زمان وهماهنگی نیاز دارد و حکومت پریشتینا برای عملی کردن این فرآیند با شرکای بین المللی خود همکاری نزدیک دارد.
پارلمان کوزوو در فوریه سال 2008 بطور یکجانبه استقلال این منطقه از صربستان را اعلام کرد.
بلگراد با ادعای این که کوزوو استان جنوبی صربستان است، استقلال آن را قبول ندارد و خواهان باطل کردن سند استقلال از راه های صلح آمیز است.
مقامات بلندپایه صربستان بارها تأکید کرده اند که حکومت بلگراد هرگز استقلال کوزوو را به رسمیت نمی شناسد و دولت صربستان همیشه در کنار صرب های کوزوو قرار دارد.


کوزوو از ژوئن سال 1999میلادی تحت قیمومیت هیات غیرنظامی سازمان ملل متحد قرار دارد و نیروهای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) با عنوان نیروهای حافظ صلح ناتو نیز مسئولیت تأمین امنیت آن را به عهده دارند.


عملیات نیروهای حافظ صلح ناتو در کووزو در اواخر دهه 90 به دنبال جنگی که باعث جدایی کوزوو از یوگسلاوی شد، آغاز شد.

 

ایرنا نوشت: این عملیات با مشارکت حدود چهار هزار و 300 نیرو از حدود 30 کشور و به منظور کمک به حفظ امنیت کوزوو شکل گرفت.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :