موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی سلامت

a/120194 :کد

عضو هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکان ایران؛

برای استحکام لثه‌ها چه بخوریم؟

  شنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ — ۲۲:۲۸
تعداد بازدید : ۳۱۳   
 تحلیل ایران -برای استحکام لثه‌ها چه بخوریم؟

عضو هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکان ایران گفت: مصرف بیش نوشابه‌های گازدار به دلیل وجود اسید فسفریک در ترکیبشان می‌تواند باعث بروز پوسیدگی دندان‌ها شود ومصرف سیب و پرتقال باعث استحکام لثه ها می شود.

به گزارش تحلیل ایران،همایون فراست، عضو هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکان ایران در گفت‌وگو با فارس، در خصوص تغذیه مناسب برای دندان کودکان گفت: تغذیه مناسب برای دندان‌ها از زمان رشد دندان‌های شیری در کودکان شروع می‌شود و در واقع باید گفت از زمان نوزادی تغذیه مناسب برای رشد و تقویت دندان‌ها مد نظر والدین قرار گیرد.


وی در خصوص علل بروز پوسیدگی دندان کودکان گفت: مصرف مواد شیرین و قندی و باقی ماندن این مواد بر روی  دندان‌ها از عوامل مهم پوسیدگی دندان کودکان است. معمولا برخی از والدین توجه زیادی به رعایت نکات بهداشتی دهان ندارند و از مسواک‌های مناسب کودکان استفاده نمی‌کنند که این موضوع باعث بروز پوسیدگی دندان‌ها و آسیب به دندان‌ها می‌شود.فراست توضیح داد: بهتر است ده دقیقه پس از مصرف شیرینی و شکلات، دندان و دهان کودکان شسته شود. در مواقعی شاهدیم خوردن شیرینی و شکلات ها توسط کودکان مدت زمان طولانی می‌کشد که باید توجه داشت استفاده طولانی مدت از شکلات‌ها و مواد قندی توسط کودکان می‌تواند باعث آسیب‌هایی به دندان کودک شود لذا توصیه می‌شود والدین در این خصوص دقت کافی را داشته باشند.


این دندان پزشک گفت: اگر دندان‌های شیری کودک بر اثر پوسیدگی کشیده شود ممکن است این موضوع باعث بوجود آمدن اختلال در رشد دندان‌های دائمی کودک یا نهفته شدن این دندان‌ها شود و همچنین در مواقعی لازم است برای درمان دندان‌ها ارتودنسی شوند.عضو هیئت مدیره انجمن دندان‌پزشکان ایران در خصوص تغذیه مناسب برای رشد دندان‌ها افزود: مصرف لبنیاتی مانند شیر، ماست و پنیر به دلیل اینکه حاوی کلسیم هستند می‌توانند به استحکام دندان‌ها کمک کند. همچنین استفاده از خوراکی‌هایی مانند چیپس، پفک، غذاهای سرخ کردنی و فستفودها نیز می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌های کودک شوند.


فراست عنوان کرد: مصرف نوشابه‌های گازدار به دلیل وجود اسید فسفریک در ترکیبشان می‌تواند باعث بروز پوسیدگی دندان‌ها شوند. از آن‌جا که مصرف میوه و سبزی‌ها می‌تواند باعث تقویت دندان کودکان شود لذا بهتر است والدین به جای تنقلاتی مانند پفک و چیپس میوه‌ها را در برنامه غذایی کودک قرار دهند.وی در پایان توصیه کرد: استفاده از میوه‌هایی مانند پرتقال که حاوی ویتامین C هستند باعث استحکام لثه‌ها خواهند شد، همچنین برخی از میوه‌ها مانند موز که حاوی قند هستند بهتر است قبل از مصرف توسط کودکان شسته شوند. میوه‌هایی مانند سیب و هویج نیز باعث استحکام دندان و لثه خواهد شد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :