موضوعات ‌مرتبط: سیاسی سیاست داخلی

a/120373 :کد

دیواری کوتاه تر از ایثارگران نیست

محمد پارسا نجفی

  دوشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۵ — ۰۰:۰۶
تعداد بازدید : ۵۷۴   
 تحلیل ایران -دیواری کوتاه تر از ایثارگران نیست

به منظور حمایت از فداکارانی که جان یا بخشی از وقت و سلامتی خود را در انقلاب و جنگ در راه دفاع از اسلام و کشور از دست داده اند قانون تصویب شده که ظاهرا یه صورت کامل اجرا نمی شود.

در روز 14 اسفند 95 در تجمعی اعتراضی جانبازان در داخل ساختمان بنیاد ایثارگران در تهران و کلانشهرهایی مانند مشهد و تبریز و... نشان داده شد که وضعیت معیشتی این عزیزان به شدت با مشکل مواجه بوده است که حکایت از عمل نکردن دولت و بنیاد به تعهدات شان است . حاضران در تجمع فوق خواسته های خود ردر قالب چند بند مطرح شد که یکی از مهمترین موارد, این بند بود؛


((مجلس، دولت و بنیاد باید با تهیه نظامهای پنج گانه تسهیلات ایثارگران، شامل: نظام جامع درمان، نظام جامع معیشت و رفاه، نظام جامع آموزشی، اشتغال، استخدام و کارآفرینی، نظام جامع مسکن و نظام جامع ترویج فرهنگ ایثار و شهادت) جهت تحققِ اهداف عدالت، سلامت، سرعت و سهولت در ارانه خدمات به ایثارگران تلاش و اقدام کند))


ماجرا به همین جا ختم نشد و در زمان سخنرانی شهیدی  محلاتی در نماز جمعه تهران شاهد اعتراض ایثارگران و جانبازان و بالا بردن پلاکاردهایی در بیان نارضایتی از عملکرد مسئولان بنیاد ایثارگران بودیم.


 به منظور حمایت از فداکارانی که جان یا بخشی از وقت و سلامتی خود را در انقلاب و جنگ در راه دفاع از اسلام و کشور از دست داده اند قانون تصویب شده که ظاهرا یه صورت کامل اجرا نمی شود .  به بیان دقیقتر 80 درصدی که سایر بخش ها باید انجام دهند اجرا می شود اما 20 درصدی که خود بنیاد ایثارگران موظف به انجام آن شده معطل می ماند.


یکی از دلایل انجام نشدن تعهدات مالی این است که با وجود تصویب بودجه بنیاد ایثارگران در قوانین بودجه اما دولت بخش زیادی از 15 هزار میلیارد تومان بودجه موردنیاز بنیاد شهید و امور ایثارگران را پرداخت نمی کند و یا از میزانی که هر سال می پردازد می کاهد. در نتیجه اشخاص که هم نیازمند هستند و هم به خاطر کشور ومردم و هم قدرت دولت فداکاری کردن باید تحت فشار باشند. دقت کنید بیشتر این اشخاص نه اینکه نخواهند که صد البته می خواهند اما واقعا فاقد توانایی حتی کارگری هستند و بدون کمک دولت قادر به زندگی مطلوب نیستند. با این حال متاسفانه قانون جامع ایثارگران اجرا نمی شود.


آیا قانون حمایت از ایثارگران اجرا می شود؟


برای مثال در بخشی از این قانون امده است که ؛  خدمات مسکن با استفاده از روشهای ذیل ارائه می گردد:


الف- تامین و واگذاری زمین یا مسکن.


ب- واگذاری منازل اجاره به شرط تملیک


ج- ارائه تسهیلات بانکی بلندمدت با کارمزد حداکثر چهاردرصد(%۴) با بازپرداخت بیست ساله.


د- ودیعه مسکن استیجاری


ه- کمک بلاعوض


و- پرداخت هزینه تعمیر منزل و تبدیل به احسن نمودن مسکن نامناسب


که به راحتی می توان در گفتگو با خود ایثارگران وضعیت مسکن انها را بررسی کرد و صد البته مسکن هم کالایی نیست که بتوان آن را مخفی کرد .


همه خدماتی که بنیاد موظف به ارائه به جانبازان است به درصد جانبازی انها بستگی دارد و در نتیجه خیلی ساده بنیاد ایثارگران می توان درصد جانبازی رزمندگان سابق را کم کند و به این طریق از ارائه خدماتی که در قانون آمده شانه خالی کند به همین راحتی .


مشکل کجاست ؟


همه می دانیم که بخش زیادی از دارایی های کشور متعلق به بنیاد جانبازان بوده و طراحان این بنیاد ظاهرا قصد داشتند از این درامد ها برای تامین مالی مستضعفان استفاده کنند. از مستضعفان که هیچ کاری برای شان تاکنون انجام نشده که بگذریم قطعا جانبازان از وضعیت عمل به  تعهدات دولت راضی نیستند امری که باید از درآمدهای بنیاد جانبازان استفاده می شد.


 با این همه حتی زمانی که بنیاد شهید و امور ایثارگران تشکیل شد که ریاست ان در جایگاه معاون رییس جمهوری نیز رده بندی میشود نه تنها وضعیت بهتر نشد که با اعتراض های همگانی ایثارگران هم مواجه  شدیم. از این رو راهکاری باید اندیشیده شود تا وضعیت معیشتی ایثارگران بهتر از این که شرایط نامطلوب شود.


به راستی مشکل از فقدان مدیریت مطلوب در راس بنیاد شهید وامور ایثارگران نشات می گیرد

                               

  محمد پارسا نجفی
 
  آدرس ایمیل : parsanajafi@outlook.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :