موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/120564 :کد

مسلمانان هند

قانون "اموال دشمنان کشور" مسلمانان هند را هدف گرفته است

  ﺳﻪشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۵ — ۲۰:۰۸
تعداد بازدید : ۲۱۳   
 تحلیل ایران -قانون "اموال دشمنان کشور" مسلمانان هند را هدف گرفته است

دولت هند پنج دهه است که طبق قانون "اموال دشمن"، دارایی‌های آن دسته از افراد با ملیت هندی را که در پی جنگ هند با چین و پاکستان این کشور را ترک کردند و به یکی از این دو کشور رفتند، ضبط می‌کند.

به گزارش تحلیل ایران، قانون اموال دشمن پس از جنگ هند با پاکستان در سال 1968 تصویب شد و طبق آن دولت این حق را دارد که اموال آن دسته از شهروندان هندی را که پس از جنگ با پاکستان و چین به یکی از این دو کشور رفتند، تصرف کند.

 

کسانی که از هند به پاکستان رفتند مسلمان بودند. حالا طبق اصلاحیه این قانون معنای "دشمن" به وارثین قانونی این افراد نیز بسط داده می‌شود.  

 

حسین دالوای، عضو مجلس سنای هند در این رابطه می‌گوید: وقتی خانواده‌های این افراد شهروندان هندوستان هستند، چطور دولت می‌تواند آنها را دشمن خود تلقی کند و حق ارث آنها را از ایشان بگیرد؟

 

وی ادامه داد: این کار خلاف قانون اساسی است و با کمال بی عدالتی مسلمانان را هدف گرفته است.

 

با این همه دولت این کار را در راستای "منافع عموم ملت" خوانده و گفته است: با این کار ما مطمئن می‌شویم که این اموال که چیزی در حدود هزاران میلیون روپیه است، به هیچ وجه از طریق وراث، به دست دشمنان کشور نمی‌رسد.

 

دادگاه عالی هند در سال 2005 طی حکمی گفته بود وراث قانونی این افراد که از شهروندان هند باشند می‌توانند این اموال تصرف شده را از دولت پس بگیرند. این حکم در پی پیگیری‌های قضایی طولانی مدت خانواده "راجا محموداباد" که در سال 1947 کشور را ترک کرده و از "دشمنان" هند به شمار می رفت، صادر شد.

 

ایسنا نوشت: حالا بر اساس اصلاحیه‌ای که روز جمعه با وجود اعتراض مخالفان و ترک جلسه پارلمان، در مجلس سنای هند تصویب شد، دادگاه‌ها هم از رسیدگی به داخواستهای مربوط به این مسئله خودداری خواهند کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :