موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/120652 :کد

چین

چین خواستار توضیح ژاپن درباره اعزام ناو جنگی به دریای جنوبی شد

  چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۷:۰۹
تعداد بازدید : ۱۸۴   
 تحلیل ایران -چین خواستار توضیح ژاپن درباره اعزام ناو جنگی به دریای جنوبی شد

چین از ژاپن در خصوص برنامه این کشور مبنی بر اعزام بزرگترین ناو جنگی خود به دریای جنوبی در ماه می (اردیبهشت - خرداد) برای یک سفر سه ماهه توضیح خواست.

به گزارش تحلیل ایران    این ناو بالگردبر که «ایزومو» نام دارد از 2 سال پیش در خدمت نیروی دریایی ژاپن قرار گرفت و قرار است در جریان سفر طولانی مدت خود در کشورهای سنگاپور، اندونزی،‌ فیلیپین و سریلانکا پهلو گرفته و سپس راهی اقیانوس هند شود تا با آمریکا در یک رزمایش مشترک شرکت کند.


از سوی دیگر چین اعلام کرده است که برنامه سفر بزرگترین ناو جنگی ژاپن به دریای جنوبی در هاله ای از ابهام است و توکیو در این باره موضع خود را مشخص نکرده است.


«هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز چهارشنبه در نشست خبری خود با خبرنگاران گفت که ما همچنان منتظر آن هستیم که دولت ژاپن در باره برنامه این ناو و اینکه چرا به دریای جنوبی می رود، رسما موضعگیری کند.


سخنگوی چین تصریح کرد، اگر برنامه این ناو حضور در چند کشور منطقه و پهلو گرفتن در آنها است که چین در این باره هیچ اعتراضی ندارد اما باید مساله کاملا روشن و اهداف سفر ناو اعلام شود.
وی همچنین تصریح کرد که اگر موضوع سفر ناو دیدار معمول از کشورهای منطقه نباشد آن زمان مساله طور دیگری است.


سخنگوی وزارت خارجه چین مواضع ژاپن در دریای جنوبی را تنش زا توصیف کرد و گفت که امیدواریم توکیو گام های سازنده ای در این خصوص بردارد.


به غیر از چین کشورهای مالزی، ویتنام، فیلیپین، برونئی و جزیره تایوان روی دریای جنوبی و جزایر آن ادعای مالکیت دارند.


این دریا یکی از غنی ترین حوزه های ماهیگیری و منابع گسترده نفت و گاز در شرق و جنوب شرق آسیا است و حجم تجارت جهانی از این پهنه دریایی سالانه 5 هزار میلیارد دلار برآورد شده است.


ایرنا نوشت: ژاپن بر خلاف این کشورها هیچ منازعه ارضی با چین در دریای جنوبی ندارد اما با چین در خصوص مالکیت بر گروهی از جزایر دریای شرقی در مناقشه است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :