موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/120952 :کد

آمریکا

آمریکا مانع ابراز مخالفت جی-۲۰ با «حمایت‌گرایی تجاری» شد

  شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۵ — ۲۳:۴۴
تعداد بازدید : ۱۹۰   
 تحلیل ایران -آمریکا مانع ابراز مخالفت جی-۲۰ با «حمایت‌گرایی تجاری» شد

فشار دولت جدید آمریکا موجب شد تا بند مربوط به مخالفت با «حمایت‌گرایی تجاری» از بیانیه امسال وزرای اقتصاد گروه ۲۰ حذف شود.

به گزارش تحلیل ایران  در پی فشارهای دولت جدید آمریکا، اعضای گروه-20 در بیانیه امسال خود علیه «حمایت‌گرایی تجاری» بیانیه ندادند.

 

وزرای اقتصاد بیست قدرت برتر اقتصادی روز شنبه در حالی به نشست خود در آلمان پایان دادند که در بیانیه نهایی تنها عنوان کرده‌اند که کشورهای عضو «برای تقویت کمک خود به تجارت، با هم همکاری می‌کنند.»

 

به نوشته خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، قرار بود در این بیانیه «حمایت‌گرایی تجاری» که در برابر تجارت آزاد قرار دارد، به طور کامل رد شود. با این حال واشنگتن با بیان اینکه تجارت باید «منصفانه» باشد، با این امر مخالفت کرده است.

 

در بیانیه سال گذشته این گروه، با هرگونه حمایت‌گرایی از جمله وضع تعرفه‌های گمرکی یا هر ساز و کار دیگری که تجارت آزاد را مختل کند، مخالفت شده بود.

 

دولت ترامپ پیش از این هم با بیان اینکه تجارت باید «منصفانه» باشد، اعلام کرده بود شرکت‌های آمریکایی که محصولاتشان را خارج از این کشور تولید کنند، باید مالیات بیشتری بدهند.

 

ترامپ که با شعار «آمریکایی بخر، آمریکایی استخدام کن» روی کار آمده، همچنین از وضع محدودیت برای ورود کالاهای خارجی به آمریکا هم حمایت کرده است. 

 

بیانیه گروه ۲۰ از آن جهت مهم است که روند حرکتی و سیاست کلان اقتصاد‌های بزرگ جهان را مشخص می‌کند.

 

«استیون منوشین» وزیر خزانه‌داری آمریکا امروز در تلاش برای کم‌اهمیت جلوه دادن حذف این بند از بیانیه گروه 20 گفت دلیلی برای اعلام مخالفت با حمایت‌گرایی تجاری وجود نداشت، چراکه «ما به تجارت آزاد اعتقاد داریم.»

 

وی با این حال گفت این تجارت آزاد باید «یک تجارت متوازن» و معادله‌ای «برد-برد» باشد که منافع مردم را تأمین کند.

 

فارس نوشت: ترامپ شب گذشته در نشست خبری مشترک با «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان هم گفت قراردادهای تجاری‌ای که قبلا منعقد شده به نفع واشنگتن نیست و باید در آن‌ها تجدید نظر کرد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :