موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/120959 :کد

ضرورت نظم بخشی منطقه خاورمیانه

وحید سلوکی

  یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ — ۱۲:۰۵
تعداد بازدید : ۷۸۸   
 تحلیل ایران -ضرورت نظم بخشی منطقه خاورمیانه

انقلاب اسلامی ایران نباید و نمی تواند نسبت به امنیت منطقه خاورمیانه بی تفاوت باشد.

 

انقلاب اسلامی تا دیروز به دنبال دفع تهدید در عراق و سوریه بود، اما امروز باید به منطقه نظم بدهد،نظم دهی به منطقه یک مسئولیت مهم امروز نظام جمهوری اسلامی و نیروهای انقلاب اسلامی است.بعد از فروپاشی نظام دو قطبی و درهم شکستن هژمون آمریکا در دنیا، آمریکایی ها تلاش داشتند تا کل منطقه خاورمیانه را به بهانه های متفاوت اشغال کنند و یکی از نظریه های آنان در این خصوص این بود که خاورمیانه ، قلب زمین می باشد و کسی که بر آن حکومت کند،می تواند بر دنیا سیطره داشته باشد،لذا خوشبختانه موارد متعددی از این اهداف در برخی کشورها دفع شد.


منطقه خاورمیانه نیاز به نظم دارد و باید نظم بگیرد. نظم دادن به آسیای غربی(خاورمیانه) که عرصه نفوذ و تاثیرگذاری جمهوری اسلامی است برای انقلاب و نظام، فوق العاده مهم است. وقتی ایران بتواند در این منطقه مهم و استراتژیک نظم به وجود آورد و تبدیل به یک قدرت منطقه ای شود، خواهد توانست به عنوان یک قدرت بین الملل و تاثیر گذار به ظهور برسد و نقش آفرینی گسترده ای را ایفا کند. در صورتی که در این منطقه نظم صورت نگیرد، اقتصاد،تجارت،امنیت و . . . بعد از حدود 10 سال دچار آسیب کلی می شود و منطقه به حوزه نفوذ آمریکا و رژیم صهیونیستی مبدل خواهد گشت.


بنابراین نظم دادن به منطقه برای کشور یک الزام و ضرورت است و می بایست یک نظمی منسجم بر اساس اراده ایران شکل بگیرد. اقتصاد و امنیت کشور متصل به منطقه است و ایران نمی تواند شاهد شکل گیری جنگ ها و قدرت های نیابتی در منطقه باشد. از جمله اهداف کشورهای غربی از مداخلات در منطقه ، نفوذ در ابعاد اقتصادی و فرهنگی و نیز اداره منطقه می باشد تا به مرور زمان از طریق انتخابات بتوانند در دولت عراق و سوریه نفوذ کنند و سیاست آن کشورها را تسخیر نمایند. بر این مبنا، انقلاب اسلامی باید در عراق و سوریه حضور فعال داشته باشد و به پیشروی های خود در این حوزه ها ادامه دهد،یعنی در مسئله سیاست، امنیت  و دفاع بایدبه پیشروی ها ادامه داد و نمی توان متوقف شد.


با نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در منطقه خاورمیانه، قدرت نرم و دیپلماسی ایران هم افزایش قابل توجهی در نظام بین الملل خواهد یافت و می توان به این وسیله بسیاری از چالش هایی که غرب به فکر ایجاد آن در مسیر پیشرفت و توسعه ایران است را حل نمود. در حال حاضر ایران به یک قدرت برتر منطقه ای و یک بازیگر توانمند عرصه معادلات قدرت جهانی تبدیل گشته  که در حال حاضر غرب و کشورهای منطقه ای همچون عربستان سعودی و رژیم اشغال گر اسرائیل به این موضوع پی برده اند و همین سبب سردرگمی و پریشانی آنان گردیده است.


قدرت ملی کشور در مقابله با تهدیدات به صورت قابل ملاحظه ای افزایش یافته و باعث شده تا گفتمان ایران در روابط بین الملل ترویج گردد و آنچه گفته شد سبب شده تا دشمنان نظام اسلامی از خواسته های خود روزبه روز فاصله پیدا کنند و مدل رفتاری ایران بر منطقه حاکم شود.در شرایط کنونی براساس گزارش پایگاه امریکن اینترست ایران  به عنوان هفتمین قدرت برتر دنیا و بالاتر از ژریم صهیونیستی معرفی گردیده و این نشان از کاهش نفوذ غرب و بازیگران وابسته به آنها در منطقه با افزایش عمق استراتژیک جمهوری اسلامی ایران می باشد.

 

درمجموع باتوجه به آنچه ذکر شد از لحاظ دفاعی، جمهوری اسلامی ایران جزء کشورهای باثبات و ضریب امنیتی بالا در دنیا می باشد و مسئولیت های مهمی در قبال کشورهای منطقه ای دارد و انقلاب اسلامی توانسته در عرصه های سیاست، دفاع و امنیت داخلی و منطقه ای موفقیت هایی را به دست آورد و در حال حاضر جلوتر از همه کشورهای منطقه در حال پیشروی و حرکت باشد و این نشان از حساسیت و هوشیاری جمهوری اسلامی نسبت به حال و آینده سیاسی و امنیتی ایران است.

 

                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :