موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/121029 :کد

رئیس سازمان میراث فرهنگی:

آیین های مشترک و امید آفرین، ضامن صلح و گفت و گو بین جهانیان است

  یکشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۵ — ۲۱:۳۹
تعداد بازدید : ۱۶۲   
 تحلیل ایران -آیین های مشترک و امید آفرین، ضامن صلح و گفت و گو بین جهانیان است

رئیس سازمان میراث فرهنگی گفت: آیین ‌های مشترک و امید‌آفرین، ضامن صلح و دعوت به گفت ‌و گو میان جهانیان از ‌هم ‌جدا افتاده است.

به گزارش تحلیل ایران، زهرا احمدی پور در پیامی با تبریک فرا رسیدن سال نو اظهار داشت: ما ایرانیان به ‌همراه مردمانی از سراسر جهان، هر سال در پایان زمستان و در استقبال از نخستین طلیعه ‌های خورشید بهاری، جشنی باشکوه برپا می‌کنیم و نو شدن زمین و زمان را با رویی گشاده و سفره‌هایی رنگین به کام یکدیگر شیرین می‌سازیم.


وی درادامه پیام آورده است:”نوروز“ جشن رسیدن خورشید به نقطه اعتدال بهاری است، نقطه اعتدالی که خبر می ‌دهد از پایان سیاهی زمستان و آغاز سفری نو با چهره و رختی تازه به‌سمت فراوانیِ تابستان. جشن کسانی که به‌رغم ناز و تنعم خزان، نومید نشده‌اند و اخگرهای ”امید“ را در کومه‌های دلشان فروزان نگاه داشته ‌اند، چراکه باورشان این است که از پس سیاهی زمستان بالأخره روزی سبزی بهار بر شاخه‌ها خواهد رست.


شکوفه‌ های نوپدید بهاری با همه لطافت و زیبایی ‌شان هدیه به کسانی است که به رسیدن اعتدال، امید داشته ‌اند.


در ادامه آمده است:نوروز نه جشنی انفرادی است و نه جشنی وابسته به زمان و مکان و ملیت و قومیت. نوروز فارغ از رنگ و نژاد، فارغ از مذهب و زبان، جشن ”همه“ آن‌هایی است که آن را گرامی می‌دارند، آن‌هایی که با سلاح امید، روزهای تلخ زمستان را تاب آورده‌اند و با رسیدن اعتدال بهاری، رخت شکوفه ‌های صلح و همزیستی را بر تن زمین نظاره می‌کنند. چه آیین دیگری جز نوروز این‌چنین می‌تواند هم در نامش، هم در معنایش، هم در زمان و شکل برگزاری‌اش، نمایش باشکوه صلح و همزیستی و اعتدال باشد؟


جشن نوروز به‌عنوان یادگار ارزشمند نیاکان ما با گذرش از مرزهای تصنعی کشیده‌ شده به‌دور انسان ‌ها به ما یاد‌آور می ‌شود که چه در زمانه‌ ای که تکنولوژی ارتباطی پیشرفته نبود و چه اکنون که جهانیان به‌ شکل مجازی به‌هم نزدیک شده ‌اند هیچ‌چیز جز آیین ‌های مشترک و امید‌آفرین نمی‌ت واند ضامن صلح و دعوت به گفت ‌وگو میان جهانیان از‌هم‌ جدا افتاده باشد.


شایسته است ما ایرانیان به‌عنوان کسانی که چنین جشن زیبا و پرمعنایی به جهانیان هدیه کرده‌ایم نوروز را با عناصر منحصربه‌فرد و متنوعش به‌عنوان جشنی چند‌فرهنگی و چند‌ملیتی و انسانی، مبنایی برای ترویج همزیستی و صلح در جهانی قرار دهیم که ملول از مجنونان سیاسی و تشنگان خون‌ریزی و آرزومندان به زنجیر کشیدن انسان‌ها در حصارهای مرئی و نامرئی‌ است‌.

ایرنا نوشت: نوروز بر همه کسانی که آن را جشن می‌گیرند مبارک باد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :