موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/121152 :کد

مک گینس

مرگ 'مک گینس' فرمانده سابق ارتش جمهوری‌خواه ایرلند

  ﺳﻪشنبه ۰۱ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۵:۴۴
تعداد بازدید : ۲۴۵   
 تحلیل ایران -مرگ 'مک گینس' فرمانده سابق ارتش جمهوری‌خواه ایرلند

'مارتین مک گینس' فرمانده سابق ارتش جمهوری‌خواه ایرلند (بازوی نظامی شین فین ) و وزیر اول سابق ایرلندشمالی روز سه‌شنبه براثر یک بیماری نادر قلبی درگذشت.

به گزارش تحلیل ایران  مک گینس که در ژانویه امسال از سمت معاونت 'آرلن فاستر'، سر وزیر ایرلندشمالی و رهبر حزب دمکراتیک وحدت طلب، استعفا داده بود در سن 66 سالگی چشم از جهان فروبست.


وی در سال 2007 میلادی به‌عنوان معاون وزیر ایرلندشمالی وارد حکومت ائتلافی حزب دمکراتیک وحدت طلب شده بود.


مارتین مک گینس، پس از استعفایش از معاونت وزیر اولی ایرلندشمالی اعلام کرده بود که به دلیل بیماری برای همیشه از دنیای سیاست کناره‌گیری می‌کند.


اما استعفای مارتین مک گینس' از معاونت 'آرلن فاستر' سر وزیر ایرلندشمالی سبب فروپاشی دولت ائتلافی ایرلندشمالی پس از 10 سال شد.


مارتین مک گینس که نقش مؤثری در پایان درگیری‌های مسلحانه در ایرلندشمالی و برقراری صلح با دولت بریتانیا داشت، در دهه 70 میلادی برای دفاع از حقوق اقلیت کاتولیک در ایرلندشمالی به ارتش جمهوری‌خواه ایرلند پیوست.


'مک گینس' پس از سال‌ها مبارزه برای استقلال ایرلندشمالی، در سال 1998 میلادی با دولت کارگری تونی بلر نخست‌وزیر انگلیس وارد مذاکره شد.


ایرنا نوشت: این مذاکرات درنهایت با امضا توافق صلح موسوم به «پیمان جمعه نیک» به بیش از 30 سال خشونت در ایرلندشمالی پایان داد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :