موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی محیط زیست

a/121321 :کد

محیط زیست

محیط زیست را با ' نه به ریختن زباله ' پاس داریم

  پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۸:۰۶
تعداد بازدید : ۱۸۲   
 تحلیل ایران -محیط زیست را با ' نه به ریختن زباله ' پاس داریم

محیط زیست و طبیعت به عنوان بقای نسل بشر و همه موجودات زنده،موهبتی خداوندی است که همین نکته تاکیدی برحفظ پاکیزگی طبیعت از هر نوع آلودگی است.

به گزارش تحلیل ایران   آلودگی محیط زیست بر کیفیت و چرخه طبیعی زندگی تمام موجودات زنده اثر می گذارد و پیامدهای زیانباری برای زندگی انسان، حیوان، گیاه و طبیعت زیبا دارد.


در جهان امروز، مسئله آلودگی، یکی از مهمترین و حادترین مشکل تمدن بشری به شمار می آید و نقش انسان در آلودگی محیط زیست بسیار چشمگیر است.


هر ساله با آغاز بهار و تعطیلات نوروزی که بسیاری از مردم به سفر و استفاده از موهبت طبیعت روی می آورند، موضوع ریختن زباله ها در طبیعت به یکی از دغدغه های جدی مقامات محلی و به ویژه دوستداران محیط زیست تبدیل شده است.


در این راستا در آستانه نوروز 96 پویش ملی ' نه به ریختن زباله ' به عنوان یک حرکت ملی و فراگیر و راهکاری مناسب برای ترویج فرهنگ حفاظت از محیط زیست شکل گرفته است.


بسیاری از مسافران نوروزی نیز با محور قرار دادن این پویش سفر خود را از نقاط مختلف کشور به استان اصفهان آغاز کردند.


'مهدی مطلبی' یک مسافرنوروزی  گفت:طبیعت مادری مهربان برای همه موجودات زنده است وبی حرمتی به آن نکوهیده و غیرقابل بخشش می باشد.


وی که از استان خوزستان به اصفهان سفر کرده است گفت: با توجه به وضعیت هوای خوزستان هر ساله سفرهای متعددی در فصول تابستان و بهار به استان های مرکزی و شمالی کشور دارم ولی در بسیاری از نقاط شاهد آلودگی محیط زیست هستم.


این مسافر نوروزی با تاکید بر اینکه ریختن زباله درسطل زباله، احترام به حقوق شهروندان برای برخورداری ازمحیطی سالم وزیبا است، گفت: حفظ محیط زیست یک مساله همگانی است و همه باید از خود شروع کنند و خود را در این مساله مسئول بدانند.


وی تاکید کرد: فرهنگ دینی و ملی ما بر پاکیزگی وحفظ محیط زیست تاکید دارد و آن را نشانه ای از ایمان می داند.


'شیما تبری' یکی دیگر از مسافران نوروزی نیز به مردم و بویژه مسافران توصیه کرد که در ایام نوروز هنگام استفاده از طبیعت در حفظ آن کوشا باشند و از ریختن زباله و نخاله در طبیعت خودداری کنند.


وی یادآور شد: همانطور که هر پدر و مادری از همین کودکی به فکر اندوخته ای برای فرزندان خود است باید در حفظ و نگهداری از محیط زیست به عنوان میراثی برای آیندگان تلاش و بر حفاطت از محیط زیست تاکید کنند.


این مسافر نوروزی که از استان اردبیل به اصفهان سفرکرده است،افزود: استفاده از کیسه های پاکتی به جای پلاستیکی و رها نکردن زباله درطبیعت اگر از سوی همه مردم رعایت شود، نقش مهمی در سالم سازی و حفظ محیط زیست دارد.


'مینا نادری' مسافر نوروزی دیگری نیزگفت:هریک ازما باید درحفظ و پاکیزگی محیط زیست متعهدانه عمل و تلاش کنیم و به طبیعت احترام بگذاریم.


وی افزود: باید زباله ها را در محیط پیرامون خود نریزیم و به کسانی که این مهم را رعایت نمی کنند نیز تذکر دهیم تا حفظ محیط زیست و پاکیزه نگهداشتن آن همانند بسیاری از موارد مثبت در فرهنگ ما ترویج شود.


این مسافر نوروزی از شهروندان خواست تا قبل از خروج از منزل به همراه داشتن تعدادی پاکت یا لوازم نگهداری زباله را تدارک ببینند و از رها کردن زباله در محیط زیست خودداری کنند.


'علی سفیری' یک مسافر فرهنگی نوروزی نیز با تاکید بر جمع آوری و دفع صحیح زباله به هنگام مسافرت بمنظور حفظ محیط زیست گفت: دوره دبستان بهترین زمان برای یادگیری علم نگاهداری و مراقبت از محیط زیست است و آموزش جدی برای حفاظت و پاکیزگی محیط زیست را باید از همین زمان آغاز کرد.


وی بابیان اینکه خانواده مهمترین نهاد تربیتی وآموزشی فرزندان است، تصریح کرد: خانواده ها باید در رفتار خود بویژه در زمان حضور در طبیعت و فضای خارج از خانه دقت کنند و از کودکی فرزندان خود را به پاکیزگی و رعایت نظافت عادت دهند.


ایرنا نوشت: وی با اشاره به اینکه انسان اولین موجودی است که تاثیرات منفی آلودگی محیط زیست بر او تاثیر دارد، گفت: آلودگی و بی حرمتی به طبیعت و محیط زیست غیر قابل جبران و دارای پیامدهای منفی بسیاری بر سلامت روح و روان انسان هاست.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :