موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی پلیس

a/121444 :کد

توصیه پلیس فتا

تله‌گذاری مجرمان در اینترنت‌های رایگان اماکن عمومی

  شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۳:۵۲
تعداد بازدید : ۱۵۹   
 تحلیل ایران -تله‌گذاری مجرمان در اینترنت‌های رایگان اماکن عمومی

رئیس پلیس فتای مازندران به شهروندان و مسافران نوروزی درباره تله‌گذاری مجرمان در اینترنت‌های رایگان اماکن عمومی هشدار داد.

به گزارش تحلیل ایران حسن محمدنژاد اظهار کرد: این روزها به محض ورود به مکان‌‌های عمومی مثل هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، فرودگاه‌ها، کافی‌شاپ‌ها و... نخستین چیزی که جلب توجه می‌کند، ارائه اینترنت رایگان به مشتریان است، موضوعی که با استقبال عمومی‌ هموطنان روبرو می‌شود.  

وی افزود: طبیعی است در ایام نوروز و به علت استفاده مسافران نوروزی از اماکن عمومی همچون هتل‌ها، مسافرخانه‌ها، فرودگاه‌ها و... استفاده از اینترنت‌های باز و رایگان ارائه شده توسط مراجعه‌کننده‌ها افزایش می‌یابد.

رئیس پلیس فتای مازندران با بیان اینکه ارائه این خدمات در حالت کلی بسیار خوب و مفید است اما به شرطی که برخی از نکات امنیتی و ایمنی توسط ارائه دهندگان و همچنین کاربران رعایت شود، تصریح کرد: برخی از ارائه دهندگان خدمات وب، اینترنت‌‌های باز و رایگان را بدون انجام برخی از تنظیمات ایمنی، در اختیار کاربران قرار می‌دهند و در واقع هر فردی که وارد این اماکن شود، می‌تواند بدون پرداخت هزینه و وارد کردن رمز عبور، از اینترنت استفاده کند.

این مسؤول در توصیه به کاربران اینترنتی، افزود: کاربران دقت داشته باشند، همان‌طور که شما می‌توانید از اینترنت رایگان و باز استفاده کنید، دیگران نیز می‌توانند از همان اینترنت استفاده کنند، پس تضمینی برای حفاظت از اطلاعات شما در برابر این افراد وجود ندارد.

محمدنژاد با طرح سؤالی مبنی بر اینکه چه تضمینی برای حفاظت از اطلاعات استفاده‌کنندگان این نوع از اینترنت وجود دارد، تصریح کرد: این نوع از اینترنت را می‌توان به "هانی ‌پات" تشبیه کرد که روز به روز شاهد افزایش ارائه اینترنت"هانی ‌پات"، باز و رایگان در فروشگاه‌‌ها، کافی‌شاپ‌‌ها، هتل‌‌ها، فرودگاه‌‌ها و سایر اماکن عمومی هستیم و قابلیتی که برای جذب مشتری عموماً برای انجام کارهای ضروری کاربرد دارد.

وی افزود: بنابراین هموطنان و به‌ویژه مسافران نوروزی دقت داشته باشند با توجه به این ‌که اتصال به برخی از اینترنت‌های باز و رایگان عموماً بدون رمز عبور صورت می‌گیرد، شما به راحتی در معرض دید سایرین قرار دارید.

رئیس پلیس فتای مازندران با تأکید بر اینکه لازم است کارهای مهم و حساس مثل بانکداری الکترونیک، چک کردن ایمیل و...  از طریق اینترنت‌های باز انجام نگیرد، گفت: ارائه دهندگان این ‌گونه خدمات باید به این نکته توجه داشته باشند که به دلیل مجهول‌‌الهویه بودن کاربران در این بسترها، زمینه مناسبی برای ارتکاب جرم در اختیار مجرمان قرار می‌گیرد.

این مسؤول بیان کرد: در صورت عدم شناسایی مجرمین، منجر به ایجاد مسؤولیت مدنی و کیفری برای ارائه دهندگان این‌گونه خدمات می‌شود.

محمدنژاد ادامه داد: اگر جرمی در این حوزه و در این فضا صورت بگیرد، مسؤول این مکان باید در برابر مقام قضایی پاسخگو باشد.

وی با اشاره به اینکه صاحبان اماکن عمومی با انتخاب رمزهای عبور مجزا برای هر فرد، تا حدودی دست مجرمان سایبری را در دسترسی به اطلاعات کاربران کوتاه می‌کند، اظهار کرد: هموطنان باید دقت داشته باشند اطلاعات مهم و خصوصی خود را در تجهیزاتی که به اینترنت متصل می‌شوند ذخیره نکنند.

رئیس پلیس فتای مازندران افزود: از آنجایی که گوشی‌های تلفن همراه گنجینه‌هایی بزرگ و با ارزش از اطلاعات مهم و خصوصی هستند پس اینترنت‌های باز و اتصال این گوشی‌ها، امکان سوء استفاده به سودجویان سایبری را فراهم می‌کند.

فارس نوشت : محمدنژاد با درخواست از مسافران نوروزی مبنی بر اینکه در حفظ حریم خصوصی دقت کنند تا اطلاعات تلفن همراه در اختیار افراد سودجو قرار نگیرد، گفت: هموطنان در صورت نیاز به اینترنت در طول مسافرت سعی کنند از مودم‌های جیبی و قابل حمل و یا از بسته‌های اینترنتی ارائه شده از سوی اپراتورها استفاده کنند تا ضریب امنیت خود را افزایش دهند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :