موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/121661 :کد

جنگ و بحران درخاورمیانه

جنگ درخاورمیانه و شمال آفریقا ۳۰ میلیون گرسنه برجای گذاشته است

  ﺳﻪشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۵:۲۳
تعداد بازدید : ۱۷۷   
 تحلیل ایران -جنگ درخاورمیانه و شمال آفریقا ۳۰ میلیون گرسنه برجای گذاشته است

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه ترین گزارش خود اعلام کرد: مناقشات و تداوم بحران‌ها باعث شده تا نیمی از مردم سوریه دچار ناامنی غذایی شدید شده و وضعیت تغذیه در یمن و عراق نیز وخیم تر شود.

به گزارش تحلیل ایران، نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی (فائو) در ایران، روز سه شنبه در گزارشی اعلام کرد که در پنج سال گذشته سطح امنیت غذایی و تغذیه در خاور نزدیک و شمال آفریقا به شدت کاهش یافته است.


براساس گزارش فائو ،پیشرفت های مداومی که قبل از سال 2010 تحقق یافته و منجر به کاهش شیوع سوءتغذیه، عقب ماندگی رشد، کم خونی و فقر شده بود، کم رنگ شده است .


در گزارش فائو وخامت شرایط در منطقه به شکل عمده ناشی از شیوع و شدت مناقشات و بحران های طولانی است.


فائو در گزارش خود از مقیاس تجربه ناامنی غذایی (FIES) استفاده کرده و شیوع ناامنی شدید غذایی در جمعیت بزرگسال خاور نزدیک و شمال آفریقا در فاصله سالهای 2014 و 2015 نزدیک به 9.5 درصد بوده که به معنای به مخاطره افتادن امنیت غذایی تقریبا 30 میلیون نفر در این منطقه است.


دستیار مدیر کل فائو و نماینده منطقه ای این سازمان در خاور نزدیک و شمال آفریقا، اظهارداشت: خاور نزدیک و شمال آفریقا به دلیل ریسک های متعدد ناشی از مناقشات، کمبود آب و تغییرات اقلیمی با چالش‌های بی سابقه‌ای در زمینه امنیت غذایی مواجه است.


«عبدالسلام اولد احمد» تاکید کرد: باید کشورهای منطقه به منظور دستیابی به هدف توسعه پایدار برای پایان دادن به گرسنگی تا سال 2030، مدیریت پایدار جامع و بلندمدت آب را نیز اعمال کنند.
به گفته وی برخورداری از «محیطی صلح‌آمیز و با ثبات» یکی از پیش شرط‌های لازم برای مقابله کشاورزان با چالش‌های ناشی از کمبود آب و تغییرات اقلیمی ، است.


در گزارش فائو آمده است بحران سوریه به ویژه در سال‌های 2015 و 2016 باعث شده بیش از نیمی از جمعیت سوریه نیازمند کمک های غذایی شوند و 4.8 میلیون نفر دیگر در کشورهای همسایه، آواره شوند.


براساس گزارش فائو شمار افراد دچار ناامنی غذایی و آوارگان داخلی در یمن و عراق نیز در حال افزایش است.


فائو در ادامه گزارش بر مناقشات و بحرانها تا سال 2030، کمبود آب و تغییرات اقلیمی بنیادیترین چالشها در برابر پایان بخشیدن به گرسنگی، دست یافتن به امنیت غذایی، بهبود تغذیه و ترویج کشاورزی پایدار تاکید کرد و افزود: کمبود آب از عوامل تغییر ناپذیر در تولیدات کشاورزی خاور نزدیک و شمال آفریقا است و بر وابستگی این منطقه به واردات غذایی نقش موثری دارد.


ایرنا نوشت: بر اساس مدارکی که در چارچوب «ابتکار منطقه ای کمبود آب» فائو در منطقه یاد شده جمع آوری شده، انتظار می رود تغییرات اقلیمی امنیت غذایی را در حوزه برخورداری، دسترسی، ثبات و بهره برداری از غذا تحت تأثیر قرار دهد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :