موضوعات ‌مرتبط: اقتصادی صنعت ، معدن ، تجارت

a/121690 :کد

ایمیدرو

۱۲ برنامه اولویت دار ایمیدرو اعلام شد

  ﺳﻪشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۸:۲۲
تعداد بازدید : ۱۷۲   
 تحلیل ایران -۱۲ برنامه اولویت دار ایمیدرو اعلام شد

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) امسال ۱۲ برنامه اولویت دار را پیگیری می کند که همه آنها به شرکت های زیر پوشش ایمیدرو ابلاغ شده است.

به گزارش تحلیل ایران  سه شنبه تارنمای ایمیدرو، رییس هیات عامل این سازمان اعلام کرد: «افزایش تولید با توجه به فرصت پدید آمده در رشد قیمت های جهانی»، «تحقق کامل منابع مالی متعهد شده در قراردادهای استخراج- فروش از طرف مشارکت کنندگان»، «قرارگیری طرح های قابل افتتاح امسال در اولویت تخصیص منابع داخلی سازمان» و «تدوین بسته های تامین مالی پایدار برای همه طرح های توسعه ای در دست اجرا با هدف به حداقل رسیدن وابستگی آنها به منابع داخلی ایمیدرو» از اولویت ها و سیاست های ایمیدرو در تدوین برنامه های امسال است.


مهدی کرباسیان ادامه داد: «افزایش انضباط مالی سازمان و رشد عملکرد دریافت مطالبات در سال 1396»، «محدودسازی تعهدهای مالی جدید در بخش توسعه منوط به تکمیل مطالعات و اخذ مصوبه کمیته سرمایه گذاری»، «اقدام لازم برای تامین منابع مالی مورد نیاز فعالیت های اکتشافی از محل منابع بخش خصوصی» و «برنامه ریزی اجرای قانون برنامه ششم تا 2 ماه پس از ابلاغ قانون و پیوست های آن»، از دیگر برنامه های اولویت دار به شمار می رود.


به گفته وی، «ارتقای وضعیت ایمنی، محیط زیست و کیفیت در واحدهای عملیاتی»، «افزایش نظارت سازمان بر عملکرد شرکت های صدر اصل 44، طرح های واگذار شده و نیز وظایف ستادی واگذار شده»، «ساماندهی و توسعه فعالیت های توانمندسازی بخش هایی مانند صندوق بیمه، آموزش و پژوهش» و نیز «ارتقای کیفیت و توسعه منابع انسانی» از دیگر برنامه های اصلی ایمیدرو در سال آینده است.


رییس هیات عامل ایمیدرو تاکید کرد این برنامه ها به شرکت های زیر پوشش ایمیدرو ابلاغ شده است.


کرباسیان گفت: این برنامه ها همسو با راهبردهای سازمانی ایمیدرو شامل «توسعه اکتشافات معادن در مناطق و بخش های پرریسک»، «توسعه معادن، زنجیره پایین دستی آن و زیرساخت های مربوط در مناطق محروم»، «توسعه زنجیره ارزش فلزات اساسی دارای مزیت رقابتی و معادن با فناوری ویژه و نوین»، «ارتقای بهره وری، افزایش رقابت پذیری و ارتقای هم افزایی بخش معدن و صنایع معدنی»، «توسعه دانش، پژوهش کاربردی و فناوری های نوین در بخش معدن و صنایع معدنی»، «توسعه سرمایه گذاری بخش خصوصی در معادن و صنایع معدنی و زیرساخت های مربوطه،» «بازاریابی راهبردی و توسعه بازار» و «توسعه منابع انسانی بخش معدن و صنایع معدنی» است.


 ایمیدرو در دوره جدید فعالیت خود که از شهریورماه 1392 آغاز شد، با وجود محدودیت منابع مالی تلاش کرد همه طرح های نیمه تمام یا متوقف شده را با مشارکت بخش خصوصی، تکمیل و راه اندازی کند که بسیاری از این اهداف تحقق یافت.


سال 1393 موضوع فعالیت اکتشافی برای شناسایی و استخراج عناصر نادرخاکی از سوی سازمان ایمیدرو آغاز شد و در مراحل ابتدایی 300 هزار تن ماده معدنی شناسایی شد که امروز با توسعه فعالیت ها، میزان ذخیره در این بخش به یک میلیون و 200 هزار تن رسیده است.


همچنین طرح های گندله سازی و کنسانتره سنگ آهن بتدریج در حال افتتاح و بهره برداری است و پیش بینی می شود تا پایان 1396 با تکمیل تدریجی زنجیره فولاد، خام فروشی مواد معدنی به حداقل برسد.


با تکمیل تدریجی زنجیره فولاد از معدن تا شمش، همه سنگ آهن استخراج شده از معادن کشور در داخل به مصرف می رسد.


این، در شرایطی است که براساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران، ارزش صادرات بخش معدن وصنایع معدنی در دوره 10 ماهه 1395 (منتهی به دی ماه) پنج میلیارد و 400 میلیون دلار ثبت شد که 15.3 درصد از کل صادرات ایران را در این مدت شامل می شود.


سال 1394، میزان تجارت خارجی بخش معدن و صنایع معدنی به رقم 11 میلیارد و 500 میلیون دلار رسید که هفت میلیارد و 50 هزار دلار به صادرات و چهار میلیارد و 440 میلیون دلار به واردات مربوط می شد.


معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز چهارم فروردین ماه در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی گفت: سهم بخش معدن از تولید ناخالص داخلی در چارچوب ششمین برنامه توسعه کشور از 1.1 درصد کنونی به 1.5 درصد ارتقا می یابد.


ایرنا نوشت: سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت کاهش ریسک و مخاطره سرمایه گذاری برای مردم (بخش خصوصی) در بخش معدن است و بر اطلاعات پایه زمین شناسی برای رونق بخشیدن به فعالیت معدنی تمرکز دارد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :