موضوعات ‌مرتبط: سیاسی خاورمیانه

a/121697 :کد

اجلاس سران عرب

اجلاس سران عرب در اردن محل توطئه آل‌سعود علیه اعراب است

  ﺳﻪشنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۸:۴۷
تعداد بازدید : ۲۰۸   
 تحلیل ایران -اجلاس سران عرب در اردن محل توطئه آل‌سعود علیه اعراب است

پژوهشگر مصری با تاکید بر ضرورت حضور ایران در اجلاس سران عرب برای کمک به حل بحران سوریه گفت: نشست بحر المیت جز فرصتی برای توطئه بیشتر آل سعود علیه کشورهای عربی چیز دیگری نخواهد بود.

به گزارش تحلیل ایران «محمود جابر»، پژوهشگر مصری و رئیس مرکز مطالعات سیاسی النور  در قاهره اظهار داشت: حضور نماینده ای از جمهوری اسلامی ایران در مقام یک قدرت منطقه ای در اجلاس سران عرب در اردن کمک شایانی به مدیریت منطقه ای حل بحران سوریه می کرد.

وی افزود: دولت ترکیه هم به رغم همه جنایاتی که در منطقه مرتکب شده اما حضور آن در اجلاس سران غرب می توانست زمینه بررسی راه ها و عوامل همزیستی مشترک به جای کشتار مشترک را فراهم کند.

جابر گفت: امروز کشورهای عربی فقر، جهل و ارتجاعی را که در آن ها مشترک هستند و همچنین و همه دشمنانشان  و در راس آنها دشمن صهیونیستی را به فراموشی سپرده اند و به جای آن به کشتار و نابودی یکدیگر روی آوردند.

پژوهشگر مصری گفت: امروز اعراب بر سر نابودی سرزمین هایشان، گرسنه نگاه داشتن کودکان، خرابی مدارس و دانشگاه ها و از بین بردن میراث فرهنگی و تاریخی خود با یکدیگر رقابت می کنند و باعث و بانی ایجاد نسلی در آینده شده اند که به ارتشی از افراطی ها و تروریست هایی مبدل شده و تر و خشک را با هم می سوزانند.

وی با طرح این سوال که بین اجلاس سال گذشته در نواکشوت با اجلاس اردن چه تفاوتی وجود دارد، گفت: شاید عناوین و پایتخت برگزاری اجلاس سران عرب تغییر کند اما هنوز کشوری مثل عربستان باقی مانده که علیه دیگر کشورهای عربی توطئه می کند.

جابر گفت: این سعودی ها بودند که با ضربه زدن به وحدت عربی بین مصر و سوریه نقشه ترور جمال عبدالناصر را طراحی کردند و عراق را نیز به جنگی بی انتها سوق دادند که جز نابودی چیزی برای این کشور نداشت و همین نقش را هم اینک در یمن ایفا می کند.

پژوهشگر مصری افزود: عربستان تلاش کرد از طریق اعمال فشار اقتصادی بر مصر این کشور را با خود علیه سوریه همراه کند اما وقتی در این کار ناموفق ماند همراه با قطر و با همکاری ترکیه، مصر را در تنگنا قرار داده و حمایت از تروریسم در سوریه را تقویت و تجاوزهای خود برای نابودی یمن را تشدید کردند.

رئیس مرکز مطالعات سیاسی النور مصر نقش کشورش را در اجلاس امسال سران عرب مهم توصیف کرد و گفت: مصر به همراه الجزایر، عراق، عمان و تونس در بحرالمیت به منظور تحقق هدفی مشترک یعنی اعلام توقف جنگ و خونریزی ها در سوریه تلاش می کنند و اگر چنین شود اتفاقی تاریخی روی می دهد که برگزاری چنین اجلاسی را توجیه می کند.

فارس نوشت:بیست‌و هشتمین دور اجلاس سران عرب قرار است روز چهارشنبه در منطقه بحرالمیت واقع در 55 کیلومتری جنوب غربی امان پایتخت اردن برگزار می‌شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :