موضوعات ‌مرتبط: سیاسی رصد سیاسی

a/121739 :کد

دادستانی امریکا

بازداشت یک مقام بانکی ترکیه به اتهام نقض تحریم های ایران

  چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۳:۳۵
تعداد بازدید : ۱۹۲   
 تحلیل ایران -بازداشت یک مقام بانکی ترکیه به اتهام نقض تحریم های ایران

مقامات دادستانی آمریکا روز سه شنبه یکی از مدیران یک بانک دولتی ترکیه را به اتهام دست داشتن در یک برنامه چند ساله برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران تحت تعقیب قرار دادند.

به گزارش تحلیل ایران ، مقامات دادستانی آمریکا یکی از مدیران یک بانک دولتی ترکیه را به اتهام دست داشتن در یک برنامه چند ساله برای دور زدن تحریم های آمریکا علیه ایران تحت تعقیب قرار دادند.

مهمت هاکان آتیلا، معاون مدیر کل هالک بانک ترکیه متهم به تبانی با رضا ضراب، تاجر طلای ایرانی الاصل برای انجام صدها میلیون دلار تراکنش مالی غیرقانونی از طریق بانک های آمریکایی از سوی دولت ایران و دیگر نهادهای ایرانی شده است.

آتیلای 47 ساله یک روز پس از بازداشت در فرودگاه بین المللی جان اف کندی، در منهتن نیویورک در یک جلسه استماع در نزد قاضی جیمز فرانسیس حاضر شده است.

مشخص نیست که آیا آتیلا وکیلی برای خود استخدام کرده و آیا درخواستی برای آزادی به قید کفالت تقدیم دادگاه نموده است یا نه. وی قرار است فعلا در بازداشت مقامات قضایی فدرال آمریکا باقی بماند.

این اتهامات به معنای گسترش دامنه رسیدگی ها در مورد پرونده ای است که انتقادات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه را برانگیخته است. اردوغان پیشتر گفته بود معتقد است که مقامات آمریکایی دارای «انگیزه های پنهانی» در تعقیب قضایی ضراب هستند.

آتیلا در همان روزی بازداشت شده که فاش شد رضا ضراب، رودی جولیانی، شهردار سابق نیویورک و از چهره های نزدیک به دولت ترامپ را به تیم وکلای خود اضافه کرده است.

روابط ترکیه با آمریکا در دوران ریاست جمهوری باراک اوباما تنش آلود بود و مقامات آنکارا امیدوارند در دوره ترامپ این روابط بهبود یابد.

مقامات ترک روز سه شنبه گفتند، اطلاعاتی در مورد این بازداشت ندارند.

بر اساس یک شکایت کیفری مطرح شده، آتیلا طی سال های 2010 تا 2015 با رضا ضراب و چند نفر دیگر برای پنهان کردن توانایی ضراب برای تامین ارز و طلای مورد نیاز دولت ایران از طریق هالک بانک همکاری داشته است.

تسنیم نوشت : به گفته مقامات تعقیب آمریکایی، آتیلا و ضراب با استفاده از شرکت های صوری و صورت حساب های ساختگی، بانک های آمریکایی را فریب داده و آنها را به انجام تراکنش هایی وادار کرده اند که وانمود شده بود مربوط به خرید و فروش مواد غذایی هستند و از تحریم های دولت آمریکا معافند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :