موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/121792 :کد

جنگنده لیبیایی

جنگنده لیبیایی پس از حمله به مواضع تروریست ها سقوط کرد

  چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۸:۴۳
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -جنگنده لیبیایی پس از حمله به مواضع تروریست ها سقوط کرد

خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه از بنغازی گزارش داد که سقوط یک فروند جنگنده میگ ۲۱ لیبی بعد از حمله به مواضع تروریست ها در شرق کشور منجر به مرگ خلبان آن شد.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از یک منبع نظامی لیبی اعلام کرد که جنگنده میگ 21 ظهر روز چهارشنبه تازه از حمله به مواضع تروریست ها در 'دِرنا' برگشته بود که در منطقه مسکونی جنوب توبروک در هزار 200 کیلومتری طرابلس سقوط کرد.


این منبع نظامی که خواست نامش فاش نشود بدون اشاره به تلفات بیشتر این حادثه به ویژه به دلیل سقوط جنگنده در منطقه مسکونی افزود: خلبان که از نیروهای وفادار به خلیفه حفتر است بعد از این حادثه به دلیل مشکلات فنی جنگنده در دم جان باخت.


 28 اسفند نیز که 'محمد غنم' سخنگوی نیروهای وفادار به 'خلیفه حفتر' در شرق لیبی که برای بیرون راندن گروه های تندرو و تروریستی از بنغازی می جنگند اعلام کرد یک فروند میگ 21 این نیروها حین حمله به مواضع گروه های تروریستی در بنغازی هدف موشک های حرارت یاب قرار گرفت و سقوط کرد.


البته آن هواپیما نیز بر فراز منطقه مسکونی 'سوق الحوت' سقوط کرده بود اما خلبانش با چتر از هواپیما بیرون پرید و از این حادثه جان به در برده بود.


لیبی از زمان سقوط حکومت 'معمر قذافی' در سال 2011 تاکنون صحنه درگیری و هرج و مرج است. این کشور هم اکنون دست کم دو قطب قدرت دارد که هیچ یک دیگری را به رسمیت نمی شناسند.

 

گروه تروریستی داعش نیز از این وضعیت برای نفوذ به این کشور نفت خیز بهره برداری کرده است.
بنغازی دومین شهر بزرگ لیبی که در سال 2014 به اشغال گروه های تندرو درآمد، همواره صحنه درگیری های خونین میان این گروه ها و نیروهای حفتر بوده است؛ این نیروها کنترل بخش عظیمی از شرق لیبی را در دست دارند.


نیروهای حفتر موسوم به 'ارتش ملی لیبی' توانسته اند بخش وسیعی از بنغازی را که خاستگاه انقلاب سال 2011 این کشور است ، از اشغال این گروه ها آزاد کنند.


اما براساس اعلام همین نیروها، هنوز گروه های افراطی در بخش های مرکزی الصابری و سوق الحوت حضور دارند.


ایرنا نوشت: از جمله گروه های تندرو می توان به ائتلاف موسوم به شورای انقلابی بنغازی اشاره کرد که شامل گروه هایی همچون 'انصار الشریعه' می شود که به القاعده وابسته است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :