موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی فرهنگی

a/121801 :کد

براندازی فرهنگی

وحید سلوکی

  پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶ — ۰۹:۰۹
تعداد بازدید : ۶۸۰   
 تحلیل ایران -براندازی فرهنگی

فرهنگ ملی یا مذهبی هر کشور زیربنای اعتقادات و موضع گیری های اجتماعی،سیاسی هر کشوری می باشد.بنابراین مبارزه و تهاجم فرهنگی علیه یک نظام، اگرچه زمانبر می باشد، اما اساسی ترین و موثرین راه مبارزه می باشد.

فرهنگ، دژ حیات یک ملت است که برفراز قله هستی یک ملت بنا می شود.فرهنگ را می توان مجموعه ای از معارف ،اعتقادات،اخلاق و آداب و رسوم یک ملت دانست.تغییر فرهنگ هر ملت به ناچار موجب تغییر سیاست های حکومت آن کشور خواهد شد و نهایتا منجر به تغییر نوع حکومت نیز خواهد گردید.


هانتینگتون نظریه پرداز آمریکایی در تئوری رویارویی تمدن ها می گوید: تقابل اصلی آینده جوامع بشری برخورد فرهنگ اسلامی و فرهنگ غربی است.استحاله فرهنگی به عنوان یکی از مهم ترین راهبردهای غرب برای مقابله و براندازی انقلاب اسلامی می باشد.از جمله دلایل استفاده از استحاله و نفوذ فرهنگی این می باشد که روش های فرهنگی براساس ذات و ماهیت خود،اصطلاحا آرام و خزنده هستند و حساسیت برانگیز نمی باشند،لذا این ویژگی ها باعث می شود در عمل، ضریب موفقیت استفاده از آن قابل توجه باشد.


آنچه در استحاله فرهنگی قابل اهمیت است این می باشد که تهاجم فرهنگی تنها ابزاری در دستان دشمنان خارجی جمهوری اسلامی نمی باشد بلکه عناصر ضدانقلاب اسلامی در این مبارزه فرهنگی نقش دارند.دشمنان زخم خورده انقلاب اسلامی( آمریکایی ها،صهیونیست ها، ارتجاع روشنفکری و . . .) هیچگاه از اقدام علیه جمهوری اسلامی باز نخواهند ایستاد و همواره در تلاش و توطئه می باشند و به همین خاطرعناصر مومن و انقلابی می باید با دغدغه خاطر، راهکارهای دشمنان را شناسایی نموده و با آن مقابله کنند و به تعبیر دیگر خواص انقلابی مسئولیت دارند تا عوام را متوجه خطر توطئه دشمنان کنند چرا که غفلت، درنگ،تسامح و تساهل در مقابل این راهکار دشمن، فردایی دردناک را فراروی انقلاب قرار خواهد داد.


نفوذ در بدنه فرهنگی و آموزشی نظام و جذب عناصر مستعد به عنوان اولین اقدام،مدنظر طراحان استحاله فرهنگی می باشد و هرجا که امکان نفوذ و پیشروی میسر باشد به این مهم اقدام می کنند.هدایتگران و عاملان تئوری نفوذ مترصد هستند تا هرجا که تغافل، خوش باوری و ساده لوحی بود آنجا را به عنوان هدف برگزینند. از جمله اهداف اصلی دشمنان انقلاب اسلامی از نفوذ در بدنه فرهنگی و آموزشی نظام، تحمیل اراده می باشد.خط نفوذ و فعالیت عناصر نفوذی، تدریجا باعث حضور تاثیرگذار فکری آنان در فضای داخل کشور خواهد شد.


در حقیقت تمام آنچه در استحاله فرهنگی گفته شد باهدف ضدیت با اسلام و مقابله با دین و منزوی نمودن ارزش های اسلامی و دینی از راه مقابله با انقلاب اسلامی می باشد و از راهکار های مورد استفاده آنان اجرای جنگ امواج می باشد که ابتدا قشر مرفه جامعه را با خود همراه می کند و سپس به سایر اقشارجامعه سرایت می نماید و ابزار مورد استفاده در جنگ امواج می توان به ماهواره و فضای مجازی و ابزار ارتباطی نوین اشاره کرد،این جنگ امواج در کنار استحاله فرهنگی به دنبال استحاله سیاسی می باشد تا بدین منظور هجمه های سیاسی را به نظام ولایی جمهوری اسلامی وارد نماید که دین، قدرت اداره جامعه را ندارد.

                               

  وحید سلوکی
  کارشناس سیاسی و تحلیلگر مسایل منطقه‌ای غرب آسیا
  آدرس ایمیل : vahidsolouki@gmail.com
  آدرس سایت/وبلاگ:


  ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :