موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/121926 :کد

مجلس ملی‌ ونزوئلا

مجلس ملی‌ ونزوئلا ، رئیس جمهوری را به تدارک کودتا متهم کرد

  جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۶:۲۵
تعداد بازدید : ۱۷۱   
 تحلیل ایران -مجلس ملی‌ ونزوئلا ، رئیس جمهوری را به تدارک کودتا متهم کرد

مجلس ملی‌ ونزوئلا تحت کنترل مخالفان دولت، پنجشنبه شب به وقت محلی «نیکلاس مادورو» رئیس جمهوری این کشور را به تدارک کودتا متهم کرد .

به گزارش تحلیل ایران ، و به نقل از روزنامه لا وانگواردیا ، مجلس ملی‌ در حالی‌ این اتهام را به مادورو وارد کرد که دیوان عالی‌ کشور روزچهارشنبه تصمیم گرفت اقتدار قوه مقننه را با این استدلال که از سال گذشته در نافرمانی به سر می‌ برد ، از مجلس بگیرد و این اقتدار را بر عهده خود گیرد .


«خولیو بورخس» رئیس مجلس ونزوئلا در این راستا، گفت: این یک کودتا است ومی‌ خواهم که جهان ورسانه های مطبوعاتی به ما کمک کنند تا که به طور آشکار بگوییم که نیکلاس مادورو در ونزوئلا یک کودتا را تدارک دیده است.


وی همچنین اشاره کرد که در مقابل این کودتا ، مجلس ملی‌ ، دیوان عالی‌ را به رسمیت نمی‌ شناسد زیرا قضات آن برای دادن احکام خارج از قانون اساسی‌ انتخاب شده ا‌ند .


دراین رابطه، دادگاه دیوان عالی‌ اعلام کرده که ازاین پس، حق تصویب یا تغییر قوانین کشور را دارد.افزون بر آن ، دادگاه دیوان عالی‌ روز چهارشنبه نیز ، حق مصونیت را از نمایندگان مجلس سلب کرد .


اقدام دیوان عالی‌ از آنجا صورت گرفته که چهار وکیل از این نهاد خواسته بودند که یک مقاله قانون اساسی‌ و یک مقاله قانونی هیدروکربن ها را تفسیر کنند .بر اساس این مقاله ها ، تاسیس شرکت ها یا سرمایه گذاری ها نیاز به تایید قبلی‌ مجلس ملی‌ دارند و دولت باید قبل از این اقدام ، مجلس ملی‌ را از تمامی شرایط و وضعیت ها از جمله مزایای ویژه ای که برای جمهوری بولیواری دارد، مطلع کند .


ایرنا نوشت: قانون هیدروکربن ها از سوی خود دولت نوشته وتصویب شده اما اکنون با این مشکل روبرو است که باید رضایت مجلس را کسب کند وبا دیدن مخالفت مجلس، می‌ خواهد خلاف قانون اقدام کند .

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :