موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/12199 :کد

0

اختلافات مصر و عربستان درباره راه حل مسایل منطقه

  ﺳﻪشنبه ۱۷ شهریور ۱۳۹۴ — ۱۹:۵۲
تعداد بازدید : ۳۱۲   
 تحلیل ایران -اختلافات مصر و عربستان درباره راه حل مسایل منطقه

تحلیلگران معتقدند اختلافات قاهره و ریاض بر سر بحران سوریه، جنگ یمن و مأموریت نیروی مشترک عربی در لیبی، دلیل اصلی لغو دیدار سران دو کشور در قاهره است.

به گزارش تحلیل ایران به نقل از پایگاه خبری عربی 21، به نظر می رسد بعد از اشاره برخی رسانه ها و شخصیت های عربستانی به سفر ملک سلمان شاه عربستان از واشنگتن به قاهره و تکذیب این خبر توسط عادل الجبیر وزیر امور خارجه این کشور، اختلافات میان ریاض و قاهره آشکارتر شده است.
رسانه های مصر در مورد سفر ملک سلمان به قاهره دچار سردرگمی و تناقض شده اند زیرا با وجود انتشار گزارش برخی روزنامه ها و پایگاه های خبری در باره دیدار ملک سلمان با عبدالفتاح سیسی رییس جمهوری مصر، مقام های عربستان هرگونه دیداری را تکذیب می کنند.
روزنامه های مصر اواخر ماه اوت (مرداد) گذشته به نقل از «آسوشیتدپرس» از تصمیم ملک سلمان برای سفر به قاهره بعد از دیدار با باراک اوباما رییس جمهوری آمریکا در واشنگتن خبر داده بودند.
یک فعال عربستانی در مورد دلایل لغو این سفر در صفحه توییتر خود نوشت: افشای اطلاعاتی در مورد اقدامات امارات و مصر که در جهت منافع عربستان نیست، از جمله دلایل لغو این سفر بود.
فعال دیگری می گوید: اختلاف مواضع قاهره و ریاض در مورد بحران سوریه و بشار اسد رییس جمهوری این کشور که ریاض بر کناره گیری وی اصرار می کند، یکی از مهم ترین دلایل لغو دیدار سلمان با سیسی است.
سخنان عادل الجبیر، تاییدی بر تیرگی روابط حکومت های عربستان و مصر بود. ناظران بر این باورند که این موضوع نیز همانند مخالفت ملک سلمان با حضور در دیدار اوباما با رهبران کشورهای عربی در کمپ دیوید دارای پیامی است.
البته نباید از نظر دور داشت که اختلاف های حل نشده زیادی میان قاهره و ریاض وجود دارد و اختلاف مواضع مصر و عربستان در پرونده های حساس منطقه به وضوح دیده می شود.
بر همین اساس پس از آنکه مصر با مشارکت در ائتلاف به سرکردگی عربستان در تجاوز به یمن مخالفت کرد، قاهره تلاش می کند راه حل سیاسی برای بحران به وجود آمده پیدا کند.
مصر در این جهت هیات هایی از جنبش انصارالله یمن را در بحبوحه جنگ و همزمان با سفر سیسی به ریاض، به حضور پذیرفت که مسلما برای مقام های ریاض خوشایند نبود.
اختلاف آشکار میان رهبران دو کشور مصر و عربستان در مورد سوریه نیز بر کسی پوشیده نیست، چرا که مصر راه مسالمت آمیز را برای حل بحران این کشور ترجیح می دهد، در حالی که عربستان بر کنار گذاشتن اسد از آینده سیاسی سوریه به عنوان پیش شرط اصلی فرونشاندن بحران تاکید می کند.
در همین راستا می توان به سفر سیسی به روسیه و سخنان وی در مورد تشکیل جبهه مشترک مبارزه با تروریسم با مشارکت اسد اشاره کرد.
این در حالی است که رهبران کشورهای حاشیه خلیج فارس، کنار گذاشتن اسد را پیش شرط هرگونه راه حلی برای سوریه می دانند.
از سوی دیگر جمال سلطان نویسنده مصری و سردبیر روزنامه المصریون گفت: عربستان طرح رییس جمهوری مصر در لیبی را با تعویق برگزاری نشست برای امضای طرح تشکیل نیروی مشترک عربی ناکام گذاشت و اتحادیه عرب نیز با این درخواست موافقت کرد.
همه این اختلاف مواضع در حالی است که عربستان اولین حامی ژنرال سیسی در کودتا علیه محمد مرسی رییس جمهور برکنار شده مصر در ژوییه 2013 (تیر1392) بود و میلیاردها دلار به رژیم فعلی مصر کمک کرده است.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :