موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/122166 :کد

آزادی بیان

آزادی بیان آمریکایی ها در دوره «ترامپ» به شدت تهدید شده است

  دوشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۴۲
تعداد بازدید : ۱۴۹   
 تحلیل ایران -آزادی بیان آمریکایی ها در دوره «ترامپ» به شدت تهدید شده است

کارشناسان آزادی بیان و حقوق مدنی در سازمان ملل، ارائه حداقل ۱۹ لایحه ایالتی برای سرکوب اعتراض مسالمت آمیز شهروندان آمریکایی در دولت «ترامپ» را «هشدار دهنده و غیردموکراتیک» دانستند.

به گزارش تحلیل ایران، به نقل از خبرگزاری «اسپوتنیک»، «ماینا کیایی» (Maina Kiai) و «دیوید کی» (David Kaye) نمایندگان و کارشناسان مستقل سازمان ملل در خصوص آزادی بیان و حق برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز، به قانونگذاران آمریکایی هشدار داده اند که روندی که از ابتدای کار دولت «ترامپ» نسبت به اعتراضات آمریکایی ها به اقدامات رئیس جمهوری این کشور آغاز شده؛ مصداق اقتدارگرایی و استبداد است. آنها یادآور شده اند که از ابتدای آغاز به کار دولت «ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا در ماه ژانویه تاکنون، نمایندگان حداقل 19 ایالت این کشور لوایحی را به کنگره ارائه کرده و خواستار دریافت مجوز برای سرکوب اعتراضات مسالمت آمیز شهروندان ایالت خود بوده اند.


این کارشناسان اظهار کرده اند: «در ماه فوریه سنای آمریکا رای داد که در ایالت «آریزونا» پلیس هر فردی را که در تجمع اعتراض آمیزی شرکت کند، دستگیر و دارایی های وی را ضبط کند.

 

این کار درست مثل این است که با معترضان مانند جنایتکاران سازمان یافته رفتار شود. اکنون «وزارت امنیت داخلی» آمریکا معترضان علیه نمونه های بی شمار نژادپرستی در سطوح محلی، ایالتی و فدرال در کشور ما را؛ «تروریست های داخلی» توصیف می کند. آنها در پی این هستند که برگزاری تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز شهروندان را غیرقانونی و مجرمانه اعلام کنند.»


«ماینا کیایی» همچنین در این باره گفته است: «در واقع این روند یکی از ارکان قانون اساسی ما یعنی «آزادی بیان» را تهدید می کند. بر اساس حقوق بین الملل بشردوستانه و قانون اساسی ایالات متحده، برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز علیه قتل های بی دلیل سیاه پوستان، مخالفت های گروه های طرفدار محیط زیست و تظاهرات آرام جنبش های دفاع از حقوق زنان، همگی قانونی و حق اساسی شهروندان است.»


«دیوید کی» نیز در این باره گفته است: « برگزاری اعتراضات مسالمت آمیز یک حق اساسی است نه لطف یا امتیازی از سوی دولت به شهروندان. ما از تمامی مقامات آمریکا در سطوح فدرال و محلی درخواست می کنیم که اجازه ندهند چنین لوایحی تصویب و به قانون تبدیل شود.»


ایرنا نوشت: به گفته این کارشناسان، ایالت های «آریزونا»، «داکوتای شمالی»، «میسوری»، «مینه سوتا»، «ایندیانا»، «کارولینای شمالی»، «واشنگتن»، «کلرادو» و «ویرجینا» برخی از ایالت هایی هستند که نمایندگان آنها از ماه ژانویه تاکنون، چنین لوایحی را به کنگره ارائه کرده اند.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :