موضوعات ‌مرتبط: سیاسی مجلس

a/122273 :کد

نمایندگان مجلس؛

ممنوعیت فروش وسایل نقلیه موتوری با آلاینده‌های زیاد

  ﺳﻪشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۱:۰۱
تعداد بازدید : ۲۱۲   
 تحلیل ایران -ممنوعیت فروش وسایل نقلیه موتوری با آلاینده‌های زیاد

مجلس شورای اسلامی مصوب کرد؛ پیش فروش و یا فروش وسایل نقلیه موتوری که حدود مجاز انتشار آلاینده های موضوع این قانون را رعایت نکنند، ممنوع است.

به گزارش تحلیل ایران،نمایندگان مجلس شورای اسلامی در رسیدگی به جزئیات لایحه هوای پاک در ماده ۴ این لایحه مصوب کردند که تولید انواع وسایل نقلیه موتوری و واردات آنها مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون، اعلامی از سوی سازمان محیط زیست می‌باشد.

 
ایسنا نوشت: همچنین استاندارد ساخت و تولید حد مجاز مصرف سوخت و واردات قطعات واجد استاندارد مرتبط با احتراق و یا موثر بر آلایندگی وسایل نقلیه از قبیل اگزوز، صافی، (فیلتر) و واکنش ساز (کاتالیست) توسط سازمان ملی استاندارد ایران تعیین، کنترل و نظارت می‌شود و با متخلفان برخورد قانونی صورت می‌گیرد. همچنین شماره گذاری انواع وسیله نقلیه موتوری اعم از داخلی و وارداتی مستلزم رعایت حدود مجاز انتشار آلاینده‌های موضوع این قانون و اخذ تاییدیه سازمان می‌باشد. سازمان موظف است از ادامه تولید و ورود وسایل نقلیه‌ای که حدود مجاز انتشار آلاینده‌های تعریف شده موضوع این قانون را رعایت نمی‌نمایند، جلوگیری کند. همچنین پیش فروش و یا فروش اینگونه وسایل نقلیه موتوری ممنوع است.
 
براساس تبصره ذیل این ماده سازمان مکلف است با همکاری سازمان ملی استاندارد ایران طی قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران حدود مجاز انتشار آلاینده ها را به استاندارد روز دنیا ارتقاء دهد.این ماده از لایحه هوای پاک با ۱۷۳ رای موافق، ۷ رای مخالف و ۴ رای ممتنع از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر به تصویب مجلس رسید.
 
 
 
                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :