موضوعات ‌مرتبط: اجتماعی علمی

a/122509 :کد

محققان دانشگاه آلتو فنلاند؛

ذوب کردن راهی برای بازیافت لباس‌های کهنه

  پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ — ۰۸:۵۵
تعداد بازدید : ۲۹۲   
 تحلیل ایران -ذوب کردن راهی برای بازیافت لباس‌های کهنه

محققان دانشگاه آلتو فنلاند راهکاری یافتند که درآن به منظور بازیافت لباس‌های کهنه، آن‌ها را ذوب کرده و مواد اولیه را از آن استخراج می‌کنند.

 به گزارش تحلیل ایران، یکی از چالش‌های ذوب کردن لباس های کهنه این است که معمولا الیاف مورد استفاده در بافت البسه از مواد ترکیبی مانند پنبه و پلی استر ساخته می شوند. اما محققان آلتو برای حل این چالش یک راهکار جالب ابداع کردند.

 

آن‌ها برای حل این چالش از یک محلول یونی موسوم به 1,5-diazabicyclo[4.3.0]non-5-ene acetate استفاده می‌کنند. این محلول پیش از این برای حل کردن سلولز موجود در ضایعات خمیر چوب کاربرد داشت. ترکیب شیمیایی حاصل از این کار نیز در تولید الیاف لباس که با محیط زیست سازگاری دارند، مورد استفاده قرار می‌گرفت.این بار محققان از این محلول یونی به منظور حل کردن الیاف پنبه موجود در بافت لباس استفاده می‌کنند و آن را به یک محلول حاوی سلولز تبدیل می‌کنند. سپس با استفاده از فیلتر، مواد پلی استری جدا می‌شوند. بدین ترتیب می‌توان از محلول سلولز مجددا برای تولید الیاف پنبه‌ای استفاده کرد.


ایرنا نوشت: در حال حاضر محققان به دنبال روش‌های جدیدی برای تولید نخ از مواد پلی‌استری باقی مانده هستند تا کارآیی این شیوه بازیافت را افزایش دهند. علاوه بر این امیدوارند بتوانند رنگ مورد استفاده در لباس را نیز بازیافت کنند و کل فرآیند را به گونه‌ای طراحی کنند که قابلیت استفاده تجاری را داشته باشد. قرار است نتایج این تحقیقات در هفته جاری در دویست و پنجاه و سومین دوره از اجلاس ملی و نمایشگاه انجمن شیمی آمریکا در سانفرانسیسکو ارائه شود.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :