موضوعات ‌مرتبط: سیاسی بین الملل

a/122554 :کد

ترزا می'

دیدار گفت وگوی 'ترزا می' با 'دونالد توسک'در مورد نقشه راه برگزیت

  پنجشنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۵:۳۲
تعداد بازدید : ۱۷۳   
 تحلیل ایران -دیدار گفت وگوی 'ترزا می' با 'دونالد توسک'در مورد نقشه راه برگزیت

'ترزا می' نخست وزیر انگلیس روز پنجشنبه و پس از گذشته یک هفته از اعلام رسمی آغار روند خروج کشورش از اتحادیه اروپا، در ساختمان 'داونینگ استریت' در لندن با دونالد توسک'رییس شورای اروپا برگزار شد.

 

به گزارش تحلیل ایران،    اگرچه گزارشی در مورد جزییات دیدار 'ترزا می' و دونالد توسک ' منتشر نشده اما گفته می شود محور آن بحث درمورد راه های پیشبرد برگزیت به دنبال فعال شدن ماده 50 پیمان لیسبون در هفته گذشته است.


«ترزا می» نخست وزیر انگلیس نهم فروردین ماه با ارسال نامه ای به 'دونالد توسک' رییس شورای اروپا در مورد فعال کردن ماده 50 پیمان لیسبون، رسما خروج بریتانیا از اتحاد اروپا را کلید زد.


'دونالد توسک' نیز یازدهم فروردین ماه گذشته و دو روز پس از اعلام رسمی'ترزا می' در خصوص خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، ضمن انتشار پیش‌نویس راهبرد این اتحادیه برای مذاکرات دوساله برگزیت با انگلیس، گفت رویکرد بروکسل در این مذاکرات تنبیهی نخواهد بود.


پیش نویس ارایه شده از سوی دونالد توسک قرار است در نشست سران 27 عضو اتحادیه اروپا که انتظار می رود در اواخر آوریل برگزار شود، به بحث گذاشته خواهد شد.


در پیش‌نویس این راهبرد عنوان‌ شده است که در صورت پیشرفت قابل ملاحظه در مذاکرات مربوط به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا، گفت وگو در مورد توافق تجاری با لندن نیز می‌تواند پیش از برگزیت انجام پذیرد.
بدین ترتیب برخلاف خواست انگلیس، مذاکرات اتحادیه اروپا در مورد برگزیت براساس راهبرد یاد شد، همزمان با مذاکرات تجاری صورت نخواهد گرفت.


نخست‌وزیر انگلیس در نامه اش به 'دونالد توسک' رییس شورای اروپا در مورد خروج کشورش از اتحادیه اروپا، خواستار مذاکرات هم‌زمان و موازی بر سر هر دو موضوع شده بود.


«فرانسوا اولاند» رئیس جمهوری فرانسه و «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان مخالفت خود را با انجام مذاکرات تجاری با انگلیس همزمان با برگزاری مذاکرات برگزیت اعلام کرده اند.


در همین حال انتظار می رود که در جریان نشست 'توسک' با 'ترزا می ' بحث جنجالی جبل الطارق نیز که در راهبرد یاد شده به آن اشاره شده است، مورد بحث قرار گیرد.


انتشار جزییات پیش‌نویس راهبرد مذاکرات اتحادیه اروپا با انگلیس در مورد برگزیت، بار دیگر سبب شعله‌ور شدن تنش میان لندن با بروکسل و اسپانیا بر سر جبل‌الطارق شده است.


براساس پیش‌نویس راهبرد مذاکرات اتحادیه اروپا با انگلیس در مورد برگزیت، توافق‌های آتی میان بروکسل و لندن، شامل جبل‌الطارق که از سال 1713 میلادی تحت حاکمیت انگلیس است، نخواهد شد، مگر آن‌ که لندن به‌طور جداگانه در این زمینه با اسپانیا به توافق برسد.


بدین ترتیب دولت اسپانیا که همچنان مدعی حاکمیت سرزمینی بر جبل‌الطارق است، به‌طور بالقوه این قدرت را به دست می‌آورد که هر توافق احتمالی میان بروکسل با انگلیس در مورد برگزیت را وتو کند.


انگلیس در صورت بروز این مساله، ناچار خواهد بود علاوه بر مذاکرات برگزیت با اتحادیه اروپا، با اسپانیا نیز در خصوص جبل‌الطارق مذاکره کند.


پیشتر نیز نمایندگان محافظه‌کار مجلس عوام هشدار داده‌اند که حق حاکمیت بریتانیا بر جبل‌الطارق مسئله‌ای نیست که قابل‌ مذاکره باشد.


در همین حال نمایندگان پارلمان اروپا روز چهارشنبه گذشته در جریان نشست خود در استراسبورگ که همراه با سخنان جنجالی'نایجل فاراژ'رهبر سابق حزب راست گرای یوکیپ بود، با تصویب لایحه ای، خط قرمزهایش را در ارتباط با مذاکرات برگزیت با انگلیس مشخص کردند.


پارلمان اروپا در این لایحه که با 516 رای موافق در مقابل 133 رای مخالف به تصویب رسید، مشخص ساخته است که یکی از خط قرمزهایش در مذاکرات برگزیت با انگلیس، مسایل چالش برانگیز مالی است.


مردم بریتانیا (انگلیس، اسکاتلند، ولز، ایرلندشمالی) در روز 23 ژوئن ماه جولای 2016 ( سوم تیرماه 1395) با شرکت در همه‌پرسی رأی به خروج از اتحادیه اروپا دادند.


ایرنا نوشت: در همه‌پرسی 23 ژوئن ( سوم تیرماه ) 51.9 درصد مردم بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا و 48.1درصد آنها به ماندن در این اتحادیه رأی دادند.

 

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :