موضوعات ‌مرتبط: سیاسی فرامنطقه ای

a/122751 :کد

رایزنی دبیرکل اتحادیه عرب

رایزنی دبیرکل اتحادیه عرب با رئیس جمهور تونس درباره بحران لیبی

  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۴:۲۴
تعداد بازدید : ۱۷۹   
 تحلیل ایران -رایزنی دبیرکل اتحادیه عرب با رئیس جمهور تونس درباره بحران لیبی

رئیس جمهوری تونس با دبیرکل اتحادیه عرب درخصوص راه‌های پیشبرد تلاش‌های کشورهای همسایه لیبی برای پایان بحران این کشور گفتگو کرد.

به گزارش تحلیل ایران  به نقل از الشرق الاوسط، احمد ابوالغیط، دبیرکل اتحادیه عرب که برای شرکت در نشست‌های شورای وزرای کشور عرب به تونس سفر کرده با باجی قائد السبسی، رئیس جمهوری تونس دیدار کرد و در این دیدار، راه‌های پیشبرد تلاش‌های کشورهای همسایه لیبی برای پایان بحران این کشور مورد بررسی قرار گرفت.

 

این دیدار بر موضع‌گیری‌های کشورهای عربی برای حل بحران‌های سوریه و لیبی و نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‌های لیبیایی و تلاش‌های کشورهای همسایه لیبی از جمله تونس در این خصوص و تماس‌های نماینده ویژه دبیرکل اتحادیه عرب درخصوص اوضاع لیبی متمرکز بود.

 

روزنامه "الشرق الاوسط" نیز گزارش داد که صلاح الدین الجمالی، فرستاده دبیرکل اتحادیه عرب به لیبی سفرهایش به برخی از کشورهای همسایه لیبی از جمله نیجر، چاد و سودان را آغاز خواهد کرد.

 

از سوی دیگر، برنارد کازنوو، نخست وزیر فرانسه در جریان سفرش به تونس در دیدار با فایز السراج، نخست وزیر دولت توافق ملی لیبی گفت: دولت توافق ملی تنها قدرت قانونی و مشروع در لیبی است و این دولت قدرت تصمیم‌گیری در مورد سیاست نفتی کشور را دارا است.

 

وی گفت: بیشتر درآمدهای نفتی باید به شرکت نفت لیبی در طرابلس، پایتخت لیبی داده شود تا این شرکت نیز این اموال را به بانک مرکزی لیبی واریز کند.

 

این مسئول فرانسوی خاطرنشان کرد: پاریس این فرصت را در لیبی به غنیمت می‌شمارد و از طرف‌های لیبیایی و جامعه بین الملل می‌خواهد تلاش‌های خود را برای حل بحران در لیبی دوچندان کنند. راه حل در لیبی باید سیاسی باشد و عرصه‌ای برای راه حل نظامی وجود ندارد. فرانسه بر حمایت از امنیت و ثبات در لیبی تاکید دارد.

 

وی همچنین نقش دولت توافق ملی و موفقیت‌هایی که لیبیایی‌ها در جنگ علیه تروریسم به ویژه در دو شهر سرت و بنغازی رقم زده‌اند، ستود.

 

ایسنا نوشت: از سوی دیگر، فائز السراج خاطرنشان کرد: ما نقش فرانسه و حمایتش در زمینه مبارزه با تروریسم و گام‌های عملی پاریس برای آموزش نیروهای گارد ریاست جمهوری لیبی را می‌ستاییم.

نخست وزیر دولت توافق ملی لیبی گفت که راه حل در کشورش باید سیاسی باشد.

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :