موضوعات ‌مرتبط: محیط زیست محیط طبیعی

a/122768 :کد

تالاب جازموریان

۲۰ هزار هکتار از تالاب جازموریان آبگیری شد

  شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۶ — ۱۵:۱۳
تعداد بازدید : ۷۴۰   
 تحلیل ایران -۲۰ هزار هکتار از تالاب جازموریان آبگیری شد

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران با بیان اینکه ۲۰ هزار هکتار از تالاب خشک شده جازموریان بر اثر بارندگیهای اخیر آبگیری شده است، گفت: تهیه و تدوین طرحی برای نجات این حوضه آبریز در نظر گرفته شده است.

به گزارش تحلیل ایران ابوالفضل آبشت درباره آخرین وضعیت تالاب جازموریان که شرایطی بسیار وخیمی را پشت سر گذاشته است، اظهار کرد: با توجه به بارندگیهایی که در ماهها و هفته‌های اخیر انجام گرفته بخشهایی از این تالاب آبگیری شده و در حال حاضر شرایط مناسبی در آن حاکم است.

وی ادامه داد: شرایط مناسب برای جازموریان زمانی پایدار خواهد ماند که حقابه زیست محیطی آن رعایت شود چرا که لازمه سالم ماندن همه تالابها رعایت حقابه آنها است.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران تصریح کرد: برای اینکه جان دمیده شده در بختگان و جازموریان گرفته نشود باید حقابه این تالابها رعایت شود؛ ما نیز در تلاشیم تا شرایطی را برای پایداری و بهبود وضعیت تالابها به‌ویژه جازموریان پدید آوریم.

آبشت افزود: متاسفانه یکی از دلایل رعایت نشدن حقابه تالابها هم توجه کردن دستگاههای مختلف به اولویتهای برنامه‌های خود است.

وی توضیح داد: به عنوان مثال وزارت جهاد کشاورزی اولویت خود را تامین غذا می‌داند و اولویت آنها هم نادرست نیست اما باید پرسید این توجه به اولویت به چه قیمتی تمام می‌شود.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران تصریح کرد: این اولویتها شاید به بستر طبیعت یا وضعیت سلامت تا حدودی آسیب وارد کند بنابراین باید دستگاههای مرتبط با حوضه‌های آبریز و تالابها در کنار یکدیگر بنشینند و اولویتها به همراه توجه به برنامه‌های زیست محیطی را مدنظر قرار دهند چرا که تمامی این موضوعات حائز اهمیت است.

به گفته آبشت، یکی از نقاط ضعف که در این حوضه وجود دارد این است که دستگاههای مختلف نتوانسته‌اند در کنار هم جمع شوند و یک برنامه مشخص در حیطه اولویتهای خود و برنامه‌های زیست محیطی مختص به تالابها ارائه دهند.

وی تاکید کرد: دستگاههای مختلف همچون جهاد کشاورزی یا وزارت نیرو و ... که آنها هم اولویتهایی را دارند باید به مسائل زیست محیطی نیز توجه کنند و باید توان اکولوژیک در برنامه‌های خود را مورد توجه قرار دهند.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران با بیان اینکه در حال حاضر مدیریت بخشی صورت می‌گیرد، گفت: ساختار مدیریت بخشی باید تبدیل به بین بخشی شود و اولویتهای زیست محیطی در همه برنامه‌ها رعایت شود.

آبشت با اشاره به برنامه‌های مدنظر برای تالاب جازموریان اظهار کرد: در زمینه جازموریان نیز فعالیتها برای بهبود این تالاب آغاز شده و ما در حال تهیه برنامه‌های مدیریت جامع حوضه آبریز تالاب هستیم.

وی افزود: چهار کارگاه با حضور همه ذی‌نفعان و دستگاههای مرتبط با حوضه آبریز برگزار خواهد شد و تمامی نقاط ضعف و قوت مورد بررسی قرار می‌گیرد؛ پس از این کارگاهها برنامه مدیریت جامع حوضه آبریز که تالاب جازموریان نیز در آن قرار دارد تدوین و تهیه خواهد شد.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران تصریح کرد: پس از این کارگاهها و مشخص شدن برنامه جامع، نقش و تکلیف دستگاهها در یک بازه زمانی مشخص، تعیین خواهد شد و همه ذی‌نفعان هم به اولویتهای خود توجه خواهند داشت و هم با هماهنگی یکدیگر موضوع توجه به تالابها را بررسی قرار می‌دهند.

آبشت تصریح کرد: همه دستگاههای ذیربط و ذی‌نفعان دور یک میز نشسته و برنامه‌های لازم را تدوین خواهند کرد؛ برنامه‌ها برای جازموریان نیز آغاز شده و کارگاهها انجام می‌گیرد.

وی ادامه داد: در این کارگاهها و برنامه‌های تدوین شده تمامی اهداف و چشم‌اندازها نیز مشخص خواهد شد و به موضوعاتی هماند کشاورزی و سدسازی مرتبط با حوضه آبریز توجه خواهد شد.

مدیر ملی طرح حفاظت از تالابهای ایران تصریح کرد: در این برنامه‌ها مردم نیز به مشارکت گرفته می‌شوند و نقش اصلی را ایفا خواهند کرد که امیدواریم شاهد بهبود وضعیت در حوضه جازموریان باشیم.

تمام تالاب جازموریان قبل از بارندگیهای اخیر خشک شده بود

آبشت با بیان اینکه تالابها به طور مستقیم با سلامت و معیشت مردم ارتباط دارند، گفت: متاسفانه تمام تالاب جازموریان قبل از بارندگیهای اخیر خشک شده بود و در حال حاضر 20 هزار هکتار آن آبگیری شده است.

گفتنی است، حوضهٔ آبریز جازموریان با وسعت 69 هزار و600 کیلومتر مربع از لحاظ تقسیم‌بندی بخشی از حوضهٔ مسدود میانی ایران به شمار می‌آید.

نیمهٔ باختری این حوضه به وسعت 35 هزار و 600  کیلومترمربع در استان کرمان و نیمهٔ خاوری آن به وسعت 34 هزار کیلومترمربع در استان سیستان و بلوچستان جای دارد.

دشتهای حاصلخیز جیرفت، فاریاب و رودبار جنوب در استان کرمان، و دشتهای ایرانشهر، بمپور، سردگان، دلگان، سرتختی و اسپکه در استان سیستان و بلوچستان در محدودهٔ این حوضهٔ آبریز واقع‌ هستند.

تسنیم نوشت : این حوضه آبریز وسیع که در گذشته محلی برای کسب درآمد جوامع محلی بوده  پس از سالهای طولانی و بر اثر بارندگی‌های اخیر تا حدودی آبگیری شده است

                                 ارسال نظر جدید:
      نام :        (در صورت تمایل)

      ایمیل:      (در صورت تمایل) - (نشان داده نمی شود)

     نظر :